st., 23. červen 2021 11:26

Z Klášterce nad Ohří milionářem, prostřílel se e-sportem na vrchol

Tomáš "Oskar" Šťastný Tomáš "Oskar" Šťastný Zdroj: Forbes
Kdo by to byl řekl, že hraním her se dá uživit. Obzvláště pak v roce 2005, kdy Tomáš „Oskar“ Šťastný začínal se hrou Counter-Strike. Už tehdy prokazoval velký talent, ale i když se hraní dlouho nevěnoval naplno nakonec ho to zlákalo. Po zjištění, že si může opravdu dobře vydělat si koupil z výplaty herní počítač. Maturoval o dva roky později, ale hraním her si dnes vydělal přes osm a čtvrt milionů korun.

Hry z pohledu první osoby

Mezi hry z pohledu první osoby řadíme především střílečky. Často se o tomto druhu her mluví jako o praotci e-sportu. První e-sporty ve kterých se zápolilo totiž byly hry Quake a Doom, které do tohoto žánru spadají.
Velký boom však přišel s hrou Counter-Strike, mezi hráči je pak zažitý název „CSko“. První Counter-Strike vznikl v roce 1999, po sérii beta verzí pak v roce 2001 vyšla verze 1, která už byla verzí plnohodnotnou. I ta však byla nahrazena. V roce 2003 vyšla verze hry 1.6, která se hrála dlouhých 9 let až do roku 2012, kdy byla nahrazena novou verzí – Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO). Tato verze měla především vylepšenou grafiku a je to taky verze, která se hraje dodnes. S touto verzí pak nástup na scénu zažívá i e-sportovní podoba tohoto žánru.

 

CS:GO
Ve hře se nachází dva týmy: teroristé a obránci. Cílem hry teroristů je položit bombu na bod A nebo B. Poté ji musí 40 sekund ubránit, než vybuchne nebo zabít všech 5 obránců. Obránci mají naopak za úkol zneškodnit všech pět teroristů. Hra se odehrává na kola a také na dva poločasy. Po 15 kolech začíná druhý poločas a týmy si prohodí role, z teroristů se tak stávají obránci a obráceně. K výhře ve hře potřebuje tým dosáhnout 16 bodů, takže nelze vyhrát pouze hrou za jednu roli.


Na poli e-sportu si hra vydobyla poměrně solidní postavení. Jedná se o něco, co nelze jinde sledovat. Odtud, ale pramení také negativa a kontroverze. Přece jen jde o hru, kde se pět teroristů snaží odpálit cíl či zabít pět obránců. Pokud se však od tohoto faktu divák dokáže oprostit, tak si může hru užívat. Hra se těší veliké oblibě a i v česku tak najdeme například i univerzitní či firemní ligu, obě už se hrají několik sezón.


Ve světě pak CS:GO zabírá důležitou pozici. Dalo by se zařadit do trojlístku nejoblíbenější, nejsledovanější a také nejštědřeji garantovaných po bok League of Legends a DOTA2. Mezi největší turnaje pak patří tzv. Majory. Ty se hrají vždy dvakrát ročně a účastní se jich týmy, jenž se kvalifikovaly se svých regionálních lig a turnajů. Tím je zajištěna různorodost a zastoupení celého světa. Nejúspěšnější je historicky dánský celek Astralis, který vyhrál již čtyři Majory, z toho poslední tři v řadě a připsal si tak zlatý hattrick. Týmy se na posledním Majoru v roce 2019 v Berlíně mezi sebou rozdělily přesně milion amerických dolarů.

CS:GO, záběr ze hry

 

Valorant a Overwatch

CS:GO je dominantou na poli střílecích her z pohledu první osoby. Další hry z této kategorii stojí za zmínění jsou pak Valorant a Overwatch. Valorant je hrou od studia Riot Games (League of Legends) a nejnadějnější novu akvizicí e-sportu. Vyšla sice teprve v roce 2020, ale díky vlivu vývojářů od Riotu se již konaly první e-sport turnaje, letošní rok také bude první, kdy bude korunován mistr světa. Overwatch je pak také od známého vývojářského studia – Blizzardu. Hra z roku 2016 se na poli e-sportu uchytila poměrně dobře uchytila. Rozdílem oproti jiným hrám tohoto žánru je v tom, že se hraje 6 proti 6 namísto klasických 5 proti 5. Hra také obdržela spoustu cen za své grafické stvárnění.

Overwatch, záběr ze hry

Zobrazeno 108 krát
Naposledy upraveno: po., 28. červen 2021 15:34
Pro psaní komentářů se přihlaste