ne., 22. duben 2018 14:52

Zadlužení Moravskoslezského kraje meziročně kleslo o sto milionů

Ilustrační foto Ilustrační foto Zdroj: stevepb; Pixabay.com
Moravskoslezský kraj za rok 2017 svou finanční politikou snížil dluh o 100 milionů korun na necelé 2 miliardy. Na konci roku kraji zůstal přebytek ve výši 1,4 miliardy. Mimo vysokou zaměstnanost, efektivnější výběr daní a celkový ekonomický růst na snižování dluhu mají podíl i opožděné projekty.

Po roce 2017 zůstalo kraji k dispozici téměř 4 miliardy korun. Tyto peníze se kraj rozhodl rozdělit mezi rozpočet pro rok 2018, splacení závazků za uplynulý rok a finanční rezervy pro rozvojové projekty. Peněžní rezervy způsobila také pomalá realizace programového období 2014-2018. „Vzhledem k pomalému rozjezdu došlo k posunu téměř všech projektů,“ uvedla mluvčí kraje Nikola Birklenová.

Snížení dotací pro kraj způsobilo jejich výrazné čerpání v období 2007-2013 a změna v rozdělování evropských dotací pro Českou republiku. Podíl nese také opožděné dokončování projektů, na které kraj dotace získal. Podle mluvčí to ale nebude dlouhodobý trend. „Kraj předpokládá opětovný nárůst příjmů z evropských zdrojů v horizontu dvou let,“ sdělila.

Pozitivní rating zahraničí

K dobré bilanci rozpočtu podle kraje přispělo zejména zefektivnění výběru daní v souvislosti se zavedením EET. Opírá se o stanovisko Ministerstva financí. „Daň z příjmů právnických osob s výnosem vyšším o 4,3 % odrážela rychlý růst ekonomiky i dopady zavedení elektronické evidence tržeb,“ píše za ministerstvo Michal Žurovec s odkazem na údaje Českého statistického úřadu.

Hospodaření kraje vnímá kladně také společnost Moody’s, u které si kraj nechává zpracovávat hodnocení. Ze závěrů společnosti vyplývá, že Moravskoslezský kraj představuje z finančního hlediska stabilní celek. To je důležité při jednáních s věřiteli nebo při čerpání dotací. Současná úroveň kraje je A2, což systém společnosti definuje jako „silnou schopnost splácet krátkodobé finanční závazky“.

Zobrazeno 1201 krát
Naposledy upraveno: čt., 26. duben 2018 13:56
Pro psaní komentářů se přihlaste