ne., 22. duben 2018 20:02

Zavedu dotace na zabíjačky aneb Odvaz zvolil svou prezidentku

Logo divadla Odvaz Logo divadla Odvaz Zdroj: www.odvaz.eu
Pomalu procházím potemnělou Ostravou a míjím rádoby vtipně vyzdobené plakáty prezidentských kandidátů. Teď, uprostřed ledna, se o ničem jiném než o volbách nemluví. Vždyť i já se dnes v podvečer chystám do jakési volební místnosti. Jenže se mnou bude o vítězi hlasovat dalších dvě stě lidí. A na rozdíl od nadcházejícího souboje Drahoš vs. Zeman, ať dnes zvítězí kdokoli, nikdo z voličů si rozhodně nebude stěžovat. Za pár desítek minut totiž startuje největší ostravská improshow v dějinách, absolutně vyprodaný Volební speciál 2.

Je to kampaň…

Když se přiblížím k budově Cooltouru slyším pronikavý hlas. Zvláštní akcent, ale určitě ne ten severomoravský. „Slivovicá! Bokoviná! Poďte a nebojte sa!“ Vendula Kristová jako první kandidátka na prezidentku improvizace vnesla do své kampaně pravý moravský venkov, a dle tradic hodlá všechny opít. Slibná strategie. Do toho ke mně přibíhá zarostlý muž se selfie tyčí a já se stávám hvězdou jeho denního vlogu. Strana, za kterou kandiduje Bob Vojčiniak, nese název P.Y.S.K., tedy První Youtuberská Strana, Kámo. Po chaotické kontrole vstupenky mě galantně do dveří pouští Saša Dvořák kandidující za gentlemany třicátých let. Těsně před vstupem do sálu pak následuje podlézavé „dobrý den, velice mě těší.“ To Jana Vavříčková, puntičkářská pedagožka, navazuje kontakty s voliči. Když slyším povědomé „Koblihu?“ od Ládi Kose, mírně mě zamrazí. To už tady přece jednou bylo…

Po panáku slivovice, tučném kousku bokoviny (která je prý něco jako anglická slanina, akorát z Moravy) a koblížku s miliardovou chutí usedám na sedadlo. Všech dvě stě lidí začíná pomalu povzbuzovat divadelníky. Pět, čtyři, tři… odpočet vrcholí nástupem moderátorů večera. Kuba Krejčí za Odvaz a Michal Pistolas za veřejnost, oba prudce elegantní, vstupují na pódium. V rukou svírají nezbytné desky. Jsou jim sice k ničemu, ke splnění ideálů zpravodajské „čtyřiadvacítky“ však nic lepšího zvolit nemohli. Publikum hltá každé jejich slovo a show může konečně začít.

Přímá volba, jak se sluší a patří

V úvodních mini interview padají perly. „Ženy nechtějí rodit muže, protože ti k nim nemají úctu!“ argumentuje Saša. „Aj ti největší vegani sa dajů spravit. Temu hodně pomáhajů babičky a dědečci,“ dokáže se rozohnit vesnická Vendula. Každý je přesvědčen, že právě on je tou nejlepší volbou. V prvním kole se řeší nejdůležitější otázky společnosti. Posun času, v souvislosti s tím že „prasata chrochčijů“, střídají malé důchody snižující počet odběratelů na YouTube. Moderátoři tasí decibelometr, a v tu chvíli dává každý najevo své preference. Dupání, pískot i chrochtání, jen aby byl aplaus favoritů co největší. Bohužel netvoří teenageři početnou skupinu, a tak hned v prvním kole vypadává youtuber Bob.

Následuje kategorie „čtverec“, kde se střídají čtyři situace a osm postav. Nejen hráči, ale i diváci musí alespoň předstírat bystrost, aby vše pochopili. „Komu fandíš?“ začínají se ozývat hlasy dívek přede mnou. „Já fandila tomu Bobovi, ale teď nevím. Asi Láďovi, díky koblihám nemám hlad.“ To už ale i Láďa opouští lítý boj, na diváky svým charizmatem nezapůsobil. Následující třetí kolo kategorií šitých na míru nejhůře zvládl gentleman Saša, a tak už je jasná jedna věc. Novou prezidentkou bude žena. Zbývá se rozhodnout mezi pedantkou a vidlačkou.

Zpátky do minulosti… Nebo do reality?

Po kuriózním finále, kdy jedna kandidátka dabuje druhou, vytáhnou obě z publika své nevinné oběti. „V rámci závěrečného poselství se se svým partnerem budete střídat po jednom slově,“ objasňuje osud dvou vybraných mladíků moderátor Kuba. Patnáct minut slávy si tak užívá Matěj a Kryštof. Osobně musím říci, že duo afektované učitelky a flegmatického Matěje na mě udělalo velký dojem, ale dav rozhodl jinak. Nakonec právě Vendula ve svých holinách slaví životní úspěch. Létají zlaté konfety, diváci mávají připravenými transparenty. Za všech poct a fanfár se Odvaz loučí, za oponou na všechny padne únava. Bylo to krásné, ale bylo toho dost.

Opouštím sál až jako úplně poslední. Ty chvíle těsně po představení jsou totiž nejpozoruhodnější. Dosud sebevědomí moderátoři hází obleky do sportovních tašek, oblékají džíny a nasazují tenisky. „Michal byl tak nervózní, až jsem myslel, že dneska ani nepřijde,“ prozrazuje tajemství Kuba. Upjatá učitelka Jana povoluje drdol a najednou je zde starostlivá máma, která spěchá domů za dětmi. Vendy společně se Sašou míří „na cigáro“ a dokonce i byznysmen Láďa nechává arogantních řečí. „My svou prezidentku máme. Teď stačí jenom počkat, jak dopadnou ty oficiální volby. Tam snad lidi nebudou hlasovat podle směšnosti kandidátů,“ říká na závěr Bob. A mi nezbývá než souhlasit.

Zobrazeno 1225 krát
Naposledy upraveno: čt., 26. duben 2018 13:57
Pro psaní komentářů se přihlaste