Hlavním organizátorem blokády Pochodu pro život byl letos kolektiv Praha je feministická s heslem #prosteblokovat. Podporu ovšem blokádě vyjádřily i další spolky a osobnosti, jako jsou například Brno Pride, Food Not Bombs Praha, Mladí sociální demokraté nebo spisovatelka Nina Špitálníková.
Hnutí pro život (HPŽ) je největší pro-life organizací v České republice, působící od roku 1992. Spolek je známý převážně pro svou protipotratovou a konzervativní rétoriku. V minulosti se ale také pokoušel o zákaz sexuální výchovy na školách nebo zveřejnění seznamu žen, které podstoupily interrupci. V posledních několika měsících také spolek usiloval o povinná varování na těhotenských testech, která měla být doprovázena odkazem na webové stránky HPŽ. Každý těhotenský test by tak podle zastánců ženských práv citově vydíral už tak zranitelné ženy, aby si dítě za každou ceny nechaly. Návrh v Poslanecké sněmovně neprošel ani nultým čtením.
Pochod se uskutečnil i minulý rok společně s blokádou, kterou organizoval Kolektiv 115. Hnutí pro život mělo v plánu projít přes Most legií, kvůli blokádě se jim to však nepovedlo. Most zablokovalo přes 500 aktivistů, v předních řadách si posedali na zem, dva profesionálové se i pověsili za lana z mostu. Pochod pro život byl nucen se odklonit od své původní trasy, aktivisty však uvěznili z obou stran těžkooděnci. Demonstranti pak čekali několik hodin na přímém slunci, kde jim brzy došly zásoby vody. Začali proto skandovat „My chceme vodu!“, dokud jim několik balení Policie nepřivezla. Po zhruba třech hodinách policisté začali pouštět zúčastněné z mostu, každého si však nejprve vyfotili společně s jeho občanských průkazem. Údajně to mělo sloužit k identifikaci lidí, kteří se na protestu dopustili přestupku.
Letos se aktivisté začali scházet ve 13:00 na Jugmannově náměstí, kde se odehrál krátký uvítací program. Už zde nad davem začal kroužit vrtulník. Po uvítání od hlavních organizátorů se účastníci rozdělili na dva tábory podle barev a začali se přesouvat na místo blokády. Pochod pro život se pokusil na poslední chvíli změnit trasu a blokádu obejít přes Mánesův most, to se mu však nepodařilo. S blokádou se průvod střetl na konci Kaprovy ulice, druhá vlna demonstrantů zatarasila Křižovnickou ulici a zastavila tak silniční provoz, včetně MHD. Ve snaze provoz znovu obnovit Policie ČR přesunula demonstranty na začátek Kaprovy ulice, čímž byl Pochod pro život zcela zablokován z obou stran. Blokáda trvala přes dvě hodiny, kolem páté hodiny bylo Hnutí pro život nuceno svoji akci rozpustit. Bylo tomu tak poprvé v historii těchto pokusů o blokádu, kdy se podařilo průvod opravdu zastavit. Nakonec se aktivisté přesunuli na Václavské náměstí, kam měl původně dojít Pochod pro život, aby oslavili povedenou protiakci.