Eliška Kordulová

Eliška Kordulová

URL internetové stránky:

V polovině května se slavnostně otevřou prameny s léčivou vodou v Luhačovicích.  

Milovníci vína se radují. Sezóna koštů začala

Zveřejněno v: ZPRÁVY
Jižní Morava - V jarních měsících se konají košty vín ve vinařských oblastech Moravy a Čech. Především místní vinaři tak mají možnost pochlubit se svou odrůdou a získat diplom a prestiž v odvětví následovanou větší poptávkou po daném víně. Tradice „koštování“ se datuje zhruba do období poválečného Československa. Ne ve všech oblastech Jižní Moravy se tento zvyk rozvíjel stejně rychle. Příčinou byl nedostatek orné půdy pro pěstování vinné révy. Podmínky a postupy akce se měnily, až se octly v podobě, jaké je známe dnes.

Keltský telegraf po osmé rozzáří Česko

Zveřejněno v: ZPRÁVY
Česká republika - V noci ze soboty 25. na 26. března se postupně rozsvítí kopce napříč Českou republikou. Od slovenských až po německé hranice zapálí místní obyvatelé na předem domluvených stanovištích ohně, jakožto signál, který symbolizuje probouzení jarní přírody. 
Jaro už nám pomalu klepe na dveře. A jak lépe jej na Moravě přivítat nežli každoročním festivalem masopustních tradic, zvykově zvaným Fašaňk?
Praha - Pokud patříte mezi ty, co vždy Vánoce považovali za období, kdy jdou „kila nahoru“ a po Silvestru potom zpytovali svědomí, je tu dobrá zpráva.  Vůbec tomu tak být nemusí! V Praze na vás totiž letos čeká řada zdravých vánočních pochoutek, cukroví, drinků a k tomu všemu hromada zábavy s vánoční tematikou, která vás skvěle naladí a hodí do vánoční pohody.
Člověk v dnešní době neví, na čem je, než mu to někdo jiný řekne. Buď mu je nařízeno brát prášky, aby se cítil lépe, nebo je mu doporučeno vypořádat se se situací po svém. Vždyť východisko nebude daleko. Jenže jak z toho všeho ven? Problémy se hromadí a povinností neubývá. Od mladého člověka se dnes očekávají někdy až nadlidské výkony, a ne každý je schopný se s tím vypořádat. Alespoň ne nějakým zdravým způsobem. S novou dobou přichází i nové výzvy, které naši rodiče a prarodiče řešit nemuseli. Měli svých problémů dost, a přece by se jen stěží vyrovnávali s některými povinnostmi, které s sebou dnešní doba přináší.
Ratíškovice - Letošní říjnové volby do senátu proběhly bez větších komplikací. Jako vždy byly pro některé kandidáty úspěšně a pro některé ne. O post senátora se ve druhém kole za Jihomoravský kraj utkali dva kandidáti, a to Anna Hubáčková za KDU-ČSL a Zdeněk Škromach za ČSSD. Zdeněk Škromach měl jako zkušený senátor trochu náskok, přesto se podařilo novopečené senátorce tohoto kandidáta porazit. Starostka obce Ratíškovice zvítězila ve druhém kole nad senátorem Škromachem o 35 procent, což je rozdíl 7605 hlasů. V průběhu balancování mezi profesním a osobním životem si našla chvilku času a poskytla pro webový portál pres.upmedia.cz rozhovor.

Halloween nebo Dušičky? V podstatě jde o to stejné

Zveřejněno v: PUBLICISTIKA
Před 50 lety málokdo v České republice věděl, že slovo „Halloween“ existuje, natož co obnáší. Tradice se postupem času mění a naše společnost se jim přizpůsobuje. Někteří se s tím však smiřují hůř než ostatní. 31.říjen je dnem věnovaným strašidelným filmům, historkám a ozdobám s duchcovskou a dýňovou tematikou. Ve většině velkých měst po celém světě se ve Starbucks prodá nespočet Pumpkin spice latté (typ kávy). Celý svět tím žije; tradice započatá v USA se rok od roku rozšiřuje do všech koutů světa. Málokdo ve světě dnes ale ví, proč se vlastně tento den „slaví“, a co jej zformovalo do takové podoby, jak ho známe dnes.

Alexander Rybak o víkendu koncertoval v Ostravě

Zveřejněno v: PUBLICISTIKA
Ostrava – V sobotu 15. 10. přijel do Ostravy vystoupit známý norsko-běloruský zpěvák, houslista a vítěz soutěže Eurovize z roku 2009, Alexander Rybak.Není divu, že na koncert byly lístky už týdny dopředu vyprodány. Alexander doopravdy předvedl své maximum a všem přítomným dokázal, že k úspěchu nestačí pouze pěkné oblečky a milý úsměv, ale především talent.

Tradice na Moravě znovu ožívají

Zveřejněno v: PUBLICISTIKA
Hodonínsko - S příchodem podzimu nastal také čas hodových slavností. Mnohé vesnice a města se už dávno připravují na každoroční oslavy spojené s touto tradicí. Na některých místech už dokonce i skončily.  Především na Jižní Moravě se z těchto slavností, oslavujících konec hospodářského roku, těší čím dál více lidí. Vezměme si kupříkladu vesnici Ratíškovice na Hodonínsku. Zatímco krojovaný průvod v roce 2010 čítal okolo 200 lidí, o něco později, v roce 2015, to bylo zhruba o 100 lidí více, tedy 300. A loni bychom se dokonce dopočítali téměř 350 lidí. A to ani nemluvě o ostatních přihlížejících lidech, kteří nejsou do těsného kroje nasoukaní. Ti zpravidla tvoří ještě větší skupinu než děvčata, ženy, chlapci a muži navléknutí v kordulkách, košilích, suknicích nebo kalhotách. Je pravda, že se čísla účastníků často liší v závislosti na počasí a že narůstající čísla nedosahují žádných extrémů. Pravdou však zůstává, že tradice na jihu Moravy ani v dnešní době neupadají – ba naopak. Co ale lidi v dnešní zmodernizované době láká na těchto tradicích? Možná, že právě jedinečnost oněch slavností. Hody se slaví pouze jednou ročně a trvají zpravidla 3-4 dny. Jelikož se většinou slaví o víkendu, má mnoho lidí možnost na tyto slavnosti zavítat. Také počasí v posledních letech hodům přeje. Alespoň v tomto směru je tedy oteplování bráno pozitivně. Jedním z faktorů, které mají za příčinu narůstající popularitu tradičních moravských hodů, může být také zvědavost obyvatel z oblastí České republiky, popřípadě jiných států, kde se hody neslaví, anebo se slaví v menším měřítku než na Moravě. Ve většině případů hody navazují na tzv. „hodky“, při kterých proběhne poslední krojovaná taneční zábava spojená s hody. Poslední, tzv. „kateřinské“ hody, které se konají např. v Mutěnicích na Hodonínsku, zpravidla probíhají kolem 25. listopadu na den Svaté Kateřiny. Tímto datem bývá období hodových slavností završeno. Pokud tedy stojíte o kulturní zážitek spojený s pitím dobrého vína, tančením ve zdobených krojích a příjemnou moravskou atmosférou, ještě pořád k tomu máte jedinečnou příležitost.

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Květen 2019 »
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace