pá., 8. prosinec 2023 22:55

4 nejzajímavější objevy roku 2023

Rok 2023 nabídl nejeden fascinující vědecký objev, nepřehlédli jste některý? Rok 2023 nabídl nejeden fascinující vědecký objev, nepřehlédli jste některý? Zdroj: Pixabay
Přestože rok 2023 “vyplivl” mnoho důležitých vědeckých průlomů, zde jsou nejzajímavější 4, týkající se buďto dlouhodobé otázky života ve vesmíru nebo třeba toho, jak je to doopravdy s ekologickými papírovými brčky. Nebyl by to ale rok 2023 pokud by se v tomto seznamu neobjevilo také AI.

Život na jednom z měsíců Saturnu

Na jednom z měsíců Saturnu, Enceladu, vědci tento rok objevili chemickou látku, která by mohla znamenat, že by zde byl možný život. Nově objevenou látkou je fosfor, který zde objevil Casiniho analyzátor kosmického prachu. Fosfor společně s dusíkem, vodíkem, uhlíkem, kyslíkem a sírou tvoří základní šestici pro možný život, všechny jmenované byly na tomto měsíci dříve zaznamenány, fosfor na sebe ale nechal čekat.

Panenské početí, tentokrát krokodýlí

V Národním parku Corcovado na Kostarice se samici Krokodýla amerického podařilo rozmnožit bez styku se samcem. Tato samice žije v odloučení od ostatních svého druhu již 16 let, rozmnožení tedy proběhlo nepohlavně takzvanou partenogenezí, která se u těchto jedinců dosud neobjevila. Historicky se ale ukazuje, že druhy, kterým hrozí vyhynutí si osvojí tuto schopnost, přestože pro ně není běžná. Ohrožený Varan komodský, Kondor kalifornský, několik druhů žraloků ale také některé druhy hadů - u těch všech byl objeven tento typ rozmnožování, když se dostanou na pokraj vyhynutí.

AI, které by umožnilo promluvit lidem, kteří dosud nemohli

Nová technologie využívající AI byla vytvořena Texaskou univerzitou v Austinu. Tento systém bude pomocí umělé inteligence dekódovat mozkovou aktivitu lidí, kteří mluvit nemohou. Nevyžaduje přitom chirurgické implantáty, mozkovou aktivitu bude měřit přes magnetickou rezonanci. Při té se budou zaznamenávat reakce na podněty při poslouchání podcastu nebo promítání obrázků, ze vzorců pak vytvoří slovník, který bude ovlivňován také tím, o čem daná osoba zrovna přemýšlí. Už na začátku se ale systém potýká s úskalími, a to po etické stránce. Vývojáři tedy čelí otázce, jak systém zaopatřit, aby nenarušoval soukromí. Pro rodiny s nemluvící osobou je ale dekódovací systém velkou nadějí.

90 % ecofriendly papírových brček obsahuje nerozložitelné chemikálie

Nová studie Antverpské univerzity v Belgii dokázal, že takzvaná eko-friendly papírová brčka obsahují u 90% značek perfluorované látky (PFAS), jejich výskyt se prokázal také u bambusových brček, kde se PFAS vyskytovaly u 80% značek. Neobstála ani plastová brčka se 75 % a skleněná se 40 %. PFAS jsou řetězce molekul, které lidské tělo ani ekosystém nedokáží rozložit. V našem těle se tedy tyto látky hromadí a způsobují četné zdravotní potíže odvíjející se od konkrétního druhu této látky. Na svědomí mají sníženou imunitu, zvýšený cholesterol, onemocnění štítné žlázy, černání zubů ale také zvýšení rizika rakoviny ledvin a varlat. Tyto látky se v malém množství vyskytují ve vodě, zubních pastách a některých plastových taškách. Nejznámější jsou ale ve spojitosti s teflonovými pánvemi, které mohou vylučovat větší množství těchto látek například při odření povrchu. V malém množství tato látka není nebezpečná, problém nastává, když se jí v těle nahromadí příliš. Odborníci proto jako nezávadnou a opravdu ekologickou variantu doporučují ocelová brčka.

Zobrazeno 385 krát
Naposledy upraveno: ne., 10. prosinec 2023 12:09
Pro psaní komentářů se přihlaste