Bali: Ostrov mnoha tváří, který se stal obětí vlastní popularity

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Balijské děti u chrámu Lempuyang
Balijské děti u chrámu Lempuyang Zdroj: Foto autorka
Nezkrocená příroda, bílé pláže, věčně se usmívající domorodci a mystická zákoutí. Slovní spojení, která vám rozpumpují srdce. Je Bali opravdu pohádkový ráj, nebo o něm média pouze vytvářejí iluze jako o dokonalém místě, které je pastvou pro oči?

Nejdřív fotku, potom památky

Je alespoň k zamyšlení, jak moc turismus tomuto magickému místu ubírá na autentičnosti a mystičnosti. Doslova každá památka je zde zpoplatněna, davy turistů stojí v řadě za sebou jenom proto, aby si udělaly fotku na Instagram. Z posvátného místa se najednou stává pouhá atrakce s žádným vyšším smyslem. A místní? Těm to nevadí, usmívají se a ví, že z toho dokáží jen vytěžit. Seznamte se, tohle je Bali v roce 2018.

Kojící matka na skútru je na Bali na denním pořádku

Balijská doprava je jakýmsi organizovaným chaosem. Stovky taxíků stojící v zácpě jsou zde každodenní záležitostí. Místním to ale nevadí, dokonce jim to vyhovuje. Neplatí tu prakticky žádná pravidla. Pokud jste dobrodruzi a rozhodnete se pro skútr, čekejte pořádnou horskou dráhu. Přes cestu vám budou běhat psi, krávy, kohouti. Skútr navíc řídí i osmileté děti nebo matky se třemi potomky „na palubě“.

Nechoď na ulici, pokud nemáš dostatek trpělivosti

Smlouvání je na Bali téměř národním sportem. Místní se řídí mottem „vidíš-li bělocha, nasaď mu třikrát tak vyšší cenu než ostatním.“ A pokud se ocitnete na ulici, místní se vám budou snažit prodat snad úplně vše. Od ze dřeva vyřezávaných penisů až po Viagru. Ano, Viagru a samozřejmě s tou nejlepší cenou.

Bali: Ráj odpadků

Odpadky na ulici, na pláži, v přírodě, v moři. Jsou především u těch nejvíce turisticky vyhlášených míst. Zejména prudká „invaze“ turistů přispěla k ekologickým problémům ostrova. Podle serveru The Telegraph ostrov vyhlásil pohotovost poté, co byly některé z nejpopulárnějších pláží ostrova doslova zaplaveny plastovým odpadem. Pracovníci v letoviscích Kuta, Jimbaran a Seminyak prý sesbírali denně 100 tun odpadků. Nenechte se ale mýlit, nejde pouze o vinu turistů. Většina místních obyvatel je totiž k ochraně životního prostředí lhostejná. Podle jednoho z obyvatel Kuty, nejrušnějšího letoviska na Bali, prý odpadky pohazují kolem sebe z toho důvodu, aby je potom mohli hromadně uklidit.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Říjen 2019 »
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace