po., 7. prosinec 2009 09:09

Forman v Olomouci

Ve středu 21. října měli studenti univerzity Palackého možnost shlédnout jeden z nejlepších filmů českého režiséra žijícího v USA, Miloše Formana. Šlo právě o jeho americký debut s názvem Taking off. Snímek byl promítán v rámci filmového klubu, který se pravidelně koná každou středu v uměleckém sále Konviktu. Film mě tedy inspiroval k napsání krátkého článku o jednom z nejvíce světově uznávaných režisérů současnosti.

Formanovy začátky

Miloš Forman se narodil 18. února 1932 v Čáslavi židovskému otci a protestantské matce. Právě židovský původ se během války stal pro rodinu osudným. Rodiče zahynuli v koncentračních táborech a Miloš se tak již v dětství stal sirotkem. Studoval na poděbradské internátní škole krále Jiřího jako jedna z obětí války. Mezi jeho spolužáky patřil mimo jiné například i Václav Havel. Poté vystudoval pražskou FAMU a v roce 1963 natočil svůj režisérský debut nesoucí název Konkurz. Následovaly filmy Lásky jedné plavovlásky, Dobře placená procházka a Černý Petr. Toto období završil svým nejlepším českým filmem – Hoří, má panenko, který mu vynesl nominaci na Oscara. Film z roku 1967 ukazuje v pozadí hasičského bálu nešvary české společnosti. Formanův rukopis černého humoru, ironie a kritického pohledu na společnost je zde velmi dobře čitelný. Pětatřicetiletému režisérovi se rozjíždí slibná kariéra.

Milosh in USA

Po obsazení vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 Forman opouští svou vlast a odchází do Spojených států amerických. Jeho pobyt je dokonce legalizován a tak se po letech může do Československa beztrestně vrátit, aby natočil své veledílo Amadeus. To ale předbíhám. V Americe debutoval se snímkem Taking off, který byl kritikou velmi chválen, ale komerčně se nestal příliš úspěšným. V každém případě Formanovi otevírá zlaté období jeho tvorby.

Tři roky po Taking off natočí adaptaci románu Kena Keseyho Přelet nad kukaččím hnízdem s Jackem Nicholsonem v hlavní roli, který mu vynese 5 Oscarů včetně ceny za nejlepší režii a nejlepší film, dále 4 Zlaté glóby a celosvětové uznání.

Svůj úspěch zopakuje v roce 1984, kdy v Praze a okolí natočí historický film Amadeus. Tento film je oceněn dokonce hned 8 Oscary z 13 nominací. Opět získává cenu za nejlepší režii, obdrží také Zlatý glób za nejlepší režii a prestižní cenu L.A. Direktor Guild award udělovanou nejlepším světovým režisérům. Posbíral nespočet dalších ocenění z různých festivalů po celém světě a hřál se na výsluní slávy.

V roce 1989 však produkuje snímek Valmont, který je označen za jeho dosud nejhorší a Forman si od natáčení dává dlouhou pauzu šesti let.

Formanova múza Courtney Love

V devadesátých letech se Miloš Forman vrací do světové kinematografie se dvěma filmy. V roce 1996 je to Lid versus Larry Flint a v roce 1999 Muž na Měsíci. V obou dvou snímcích ztvárnila hlavní ženskou úlohu zpěvačka a herečka Courtney Love. Umístit ji do filmu Lid vs. Larry Flint, kde hrála manželku pornomagnáta, který celý život bojuje proti puritánství společnosti, bylo více než riskantní. Courtney měla v té době za sebou šílený rok 1994, ve kterém její punkrocková kapela Hole dosáhla světového úspěchu s albem Live through this a ve kterém současně tragicky přišla o svého manžela Kurta Cobaina, leadera legendární kapely Nirvana. S natáčením filmu tak velkého formátu neměla zkušenosti a žádná společnost ji nechtěla pojistit kvůli drogové závislosti, kterou si toho času procházela. Forman jí byl však natolik okouzlen, že se za ni sám zaručil, společně se svými kamarády dal dohromady potřebné peníze a natáčení mohlo začít. Tato sázka do loterie přinesla své ovoce. Love se nejen zbavila závislosti a zhubla kvůli roli 13 kilo, ale stala se velkým symbolem celého filmu, v kterém excelovala. Film byl oceněn Zlatý glóbem, na Oscara ale bohužel nestačil a Forman se musel spokojit pouze s nominací.

Následovalo autobiografické drama Muž na Měsíci s Jimem Carreym v hlavní roli. Ten mapuje život neúspěšného amerického komika Andyho Kaufmana. Zatím posledním režisérským počinem se staly Goyovy přízraky z roku 2007, které publikum přijalo rozporuplně, nicméně i tento historický výpravný film Formanovi přinesl řadu ocenění.

Miloš Forman se stal v průběhu let jedním z nejlepších českých, následně evropských a konečně světových režisérů. Zlomku jeho úspěchu na poli evropského filmu dosáhl už jen polský režisér Roman Polanski s filmy Ples upírů, Rosemary má děťátko, nebo Pianista. Kromě režisérské práce je Forman také skvělým scénáristou, natočil řadu dokumentů a dokonce si vyzkoušel i úlohu herce v několika filmech. Je potřetí ženatý a má celkem čtyři syny. I přesto, že v Americe začal tvořit až ve svých čtyřiceti letech, stal se velmi uznávaným režisérem jehož filmy vždy dokázaly zaujmout široké spektrum diváků. V současné době česká kina promítají dokument Miroslava Šmídmajera s názvem Miloš Forman: Co tě nezabije…,který je impozantní výpravou do života jednoho z nejznámějších Čechů dneška a především člověka, který se v životě nebál riskovat.  Pokud Vás článek jen trochu zaujal, dokument doporučuji.

 

Zobrazeno 2120 krát
Naposledy upraveno: út., 2. prosinec 2014 21:37
Pro psaní komentářů se přihlaste