ne., 31. říjen 2021 13:24

Hra na oliheň: nejúspěšnější seriál Netflixu

Hra na oliheň Hra na oliheň Zdroj: forbes.cz
Korejský seriál Squid game neboli Hra na oliheň láme rekordy už několik týdnů po celém světě. Od 17. září, kdy seriál vyšel na platformě Netflix si udržel první místo sledovanosti po 24 dní, a například ve Velké Británii se drží dodnes. Stal se tak nejúspěšnějším novým seriálem na Netflixu a vydělal mu už přes 890 milionů dolarů. Tento letošní hit se ale kupodivu na výsluní dostával nelehkou cestou.

Stovky zadlužených lidí v Jižní Koreji dostanou nabídku zahrát si v šesti hrách a získat tak nejen peníze na zaplacení svých dluhů, ale především druhou šanci. Co jim ale řečeno není je to, že tyto nevinné dětské hry jsou smrtelné. Pokud některý z účastníků poruší pravidla hry, například „Cukr, káva, limonáda,“ je zastřelen. Přesto se většina rozhodne účastnit a riskovat tak svůj život v mizivé naději, že právě oni přežijí a budou vítězi, kteří si odnesou 45,6 miliard jihokorejských wonů (837 milionu korun).

Zadluženost jako téma v Jižní Koreji
Příběh, který se odehrává především kolem postavy Sŏng Ki-huna je děsivý, ale poukazuje na důležité téma v jihokorejské společnosti. Zadluženost je v Jižní Koreji jeden z největších společenských problémů, se kterým se potýká obrovská část obyvatelstva. Korejský deník Chosun Ilbo uvedl, že 4,24 milionů Korejců si půjčilo peníze ve třech a více finančních institucí. Toto číslo představuje až osm procent populace. Trh práce neposkytuje dostatek pracovních míst, ceny nemovitostí jsou pro průměrně vydělávajícího člověka nerealistické. Navíc pomyslné nůžky mezi bohatými a chudými jsou tak rozevřeny, že vytváří obrovskou nerovnost ve všech možných sférách jihokorejské společnosti. Filmový kritik Vít Schmarc uvádí: „Korea je země, která je velice orientovaná na výkon. Režisér popisuje, jak je právě toto metafora ostrova, kde se každý snaží prosadit a dostat na vrchol.“ Právě kritika kapitalismu je zásadní skrytý prvek, který chtějí tvůrci seriálu divákům předat. Zajímavostí je, že finanční nestabilita a sociální nerovnost jsou častým tématem jihokorejské kinematografie. Kolem této problematiky se orientuje i další velmi úspěšný korejský film s názvem Parazit, který v roce 2020 získal Oscara.

Co dělá seriál tak úspěšný
Tvůrci Squid game pracují s jednoduchými prvky. Výrazné barvy, masky, jednoduché geometrické obrazce, které tvoří symboliku celé hry a jednoduchá pravidla. I to seriálu zaručuje úspěch, jelikož diváci se v této jednoduchosti dobře orientují. Kontrast mezi dětskými hrami a násilím, které je ve vytvořené aréně na denním pořádku je pro diváka neskutečně fascinující. Stejně tak zajímavé jsou i herecké výkony, které jsou na rozdíl od evropských či amerických velmi expresivní a zahraniční divák je tak pohlcen určitou exotikou seriálu.

Scenárista a režisér Hwang Dong-hyuk si se svým seriálem prošel trnitou cestou. Od roku 2009, kdy scénář napsal, a kdy byl sám v dluhové situaci, ho korejská studia pravidelně odmítala, jelikož se jim obsah zdál příliš nereálný a násilný. Režisér uvádí, že toto změnil až příchod koronaviru, kdy se finanční krize a nerovnost staly aktuálnější a atraktivnější.

Zobrazeno 707 krát
Naposledy upraveno: ne., 31. říjen 2021 18:00
Pro psaní komentářů se přihlaste