so., 30. duben 2016 07:02

Kinesio tejping – zázrak fyzioterapie?

Řada vrcholových i amatérských sportovců mívá při výkonu různé části těla polepeny pestrobarevnými páskami. Nejedná se však primárně o módní doplněk, ale o rozšířenou fyzioterapeutickou pomůcku kinesiotaping (počeštěná verze zní „kinesio tejping“) se širokou škálou využití jak v prevenci, tak i léčbě a regeneraci.

Byť byla tato metoda vynalezena v Japonsku již v sedmdesátých letech dvacátého století, v České republice se dočkala masovějšího rozšíření až v poslední dekádě. Mnoho lidí ji považuje za pouhé módní a zbytečné placebo; faktem však zůstává, že se mezi sportovními kluby i sportovci těší čím dál větší oblibě. „Tejpy samozřejmě fungují, mám to odzkoušeno i na sobě. Ale musí tomu člověk věřit. Někteří kluci tomu nevěří a tak to na sebe nedají. Jenže to je u každé alternativní léčby. Určitě to má něco do sebe, s tkáněmi to rozhodně pozitivně pracuje“ potvrzuje účinnost pružných pásek fyzioterapeut A-týmu SK Sigma Olomouc Roman Huťka. Jelikož ale existuje mnoho barev tejpů, nelze jim samozřejmě upřít ani roli módního barevného doplnění dresů.

Kinesio tejp je složitá a prostá věc zároveň. Jedná se zpravidla o pět centimetrů širokou barevnou látku z vláken umělého polyurethanu potažených bavlnou. Z jedné strany je potřena hypoalergenním pryskyřicovým lepidlem a vyznačuje se pružností až 160% své původní délky. V čem ale spočívá její fyzioterapeutický užitek?

Částečně v pružnosti. Tejp se lepí většinou napnutý na protaženou část pohyblivého segmentu těla – např. na co nejvíce ohnuté zápěstí či pokrčené koleno. Po přilnutí pak vytváří smršťováním jemný tah, čímž se nadzvedne podkoží a oddálí se tak od samotného svalu nebo šlachy. Podstatné proto je, aby tejp kopíroval jejich polohu. Díky elektrochemickým procesům je výsledkem lepší prokrvení, tedy i rychlejší regenerace; pocit uvolnění či prohřátí daného místa, ztráta bolesti apod.

Mezi velké výhody této metody patří i voděodolnost a propustnost materiálu. Díky skvělé přilnavosti a již zmiňované pružnosti se z kinesio pásek navíc stane jakási „druhá kůže“, takže ji po chvíli pacient na svém těle přestane vnímat. Na rozdíl od klasických bandáží nebo tejpů fixačních se tak dokonale přizpůsobí tělu.

Důležitým předpokladem pro fungování tejpu je jeho správná aplikace. Ta se provádí nejčastěji na místa vazů, přes klouby nebo svaly. Vhodný je též k urychlení odstranění otoků a podlitin po celém těle. Základem jeho použití je správná diagnostika potíží a následné nalepení vyškolenou osobou, ideálně přímo fyzioterapeutem se zvláštním kurzem.

Využití je opravdu široké. Co se prevence týče, tejpy mohou posilovat stabilitu pohybového ústrojí, takže je menší pravděpodobnost ohybu daného kloubu do nepřirozené a škodící polohy. Dokáží také pomáhat při chronických zraněních svalů, uvolňování zablokovaných zad a krční páteře. Hojně bývají využívány také při rekonvalescenci po operacích šlach a svalů, které se tak uzdravují rychleji.

Samozřejmě mají kinesio tejpy i své nevýhody. Jednou z nich je cena – pět metrů pásky stojí v průměru necelých 200,- korun. Ani trvanlivost po aplikaci není příliš dlouhá – maximálně sedm dní, mnohdy však mnohem méně. Podmínkou pro dobrou přilnavost a fungování tejpu je pak oholená pokožka. Vzhledem ke své elasticitě navíc nedokáže úplně zabránit nepřirozené poloze pohyblivých částí těla, jak to dokáží například pevnější bandáže.

Zobrazeno 1918 krát
Naposledy upraveno: so., 30. duben 2016 07:11
Pro psaní komentářů se přihlaste