Kino, filmové ateliéry a hudební klub. Legendární ROXY slaví devadesátiny

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Klub otevřelo vystoupení legendárních Plastic People of the Universe
Klub otevřelo vystoupení legendárních Plastic People of the Universe Zdroj: ROXY
Na takzvané osmičkové roky připadá mnoho výročí. Oslavujeme vznik Československa, připomínáme si sovětskou okupaci a nástup komunismu nebo vzpomínáme na zlaté okamžiky z Nagana. Za zmínku však jistě stojí i zajímavá historie prostor na pražské Dlouhé třídě, ve kterých dnes funguje hudební klub, alternativní galerie a moderní restaurace a bar NoD. 

Za první republiky nastala v tehdejším Československu, díky stabilní ekonomice a velké podpoře tehdejší vlády, doba velkého kulturního rozvoje. Otevíraly se velkém galerie, muzea, salony a také biografy. A právě „bio“, jak se tehdy kinům říkalo, vyrostlo i zde, na Dlouhé třídě. Slavnostní otevření proběhlo v roce 1928, tedy právě před 90 lety.

Klub otevřeli božští Plastic People of the Universe 

Po sametové revoluci se ROXY, naštěstí pro všechny příznivce kvalitní hudby, ujala Linhartova nadace a spolu s architektem Janem Mayerem tomuto nádhernému místu vdechla život. Prvními interprety, kteří tu vystoupili byli legendární „Plastici“, DG 3O7 nebo „praotec českých dýdžejů“ DJ Loutka.

To nepochybně napomohlo rychlému získání návštěvníků, z nichž mnozí ROXY navštěvují, a nebojím se říct milují, dodnes. Nezpochybnitelně to dokládá fakt, že i přes lehký žánrový odklon se koncerty těchto „dědků,“ jak o sobě sami hovoří, vždy beznadějně (a vždy velice rychle) vyprodaly.

V horním patře je dnes divadlo, galerie a skvělý večerní bar NoD, s mnoha zajímavými koktejly. Co nejvíce oceňuji, je pivo z lokálního pivovaru, a také jídlo poskytující úžasný gastronomický zážitek. Sám se rád vracím na jejich neodolatelného candáta, burger i na další speciality z celého světa. Takhle by měl moderní podnik vypadat. 

Jak se zrodilo výjimečné místo

V roce 2002, kdy klub zaplavily povodně, proběhla genrální rekonstrukce. Hned po roce se otevřely prostory ve zcela novém hávu a se supermoderním audio systémem, díky kterému zde začala vystupovat opravdu velká jména elektronické hudby. Později přibyla druhá stage, zesílil zvuk a zjednodušilo se vybavení a dekorace. Důvodem byl každoroční nárůst návštěvníku a potřeba dokonalejšího audia.

Od té doby tu koncerty probíhají téměř každý den. Uznejte, pro dramaturgii nic jednoduchého. O to více je neuvěřitelné, že se většinou jedná o skvělé interprety. Osobně jsem nikdy neodcházel zklamaný. Ba naopak, většinou šlo o prvotřídní hudební zážitek. Vypíchnul byl hlavně koncerty drum n bass, pro které je klub ušitý přesně na míru. Také tu každoročně klub navštíví mnoho předních D’N’B umělců, jakými jsou například Mad School, Netsky, Hospital Records nebo Noisia.

Není to jen o elektronice

Výběr interpretů však v žádném případě nekončí jen u "dramců" nebo u elektronické hudby obecně. Koncert zde měli třeba i Marek Ztracený, DOPE D.O.D, Lordi nebo zpěvačka Aurora. Vystoupit tu mohou zkrátka všichni zajímaví umělci všech žánrů a forem a právě v tom tkví jedinečnost tohoto kulturního prostoru.

Klub s tak úžasným geniem loci byste hledali dlouho. A proč tomu tak je? Personál vždy vstřícný, patrná snaha neustále něco zlepšovat, lidí vždy tak nějak akorát a zvláštní pocit sounáležitosti a možná i lehké rebelie, který tu zanechala undergroundová scéna. Všem rozhodně doporučuji nějakou akci v ROXY navštívit. Vybere si totiž každý.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Duben 2020 »
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace