pá., 9. listopad 2018 09:55

Organizace Nevypusť duši nabádá k péči o duševní zdraví

Marie pořádá workshopy pro středoškoláky, aby "nevypustili" duši Marie pořádá workshopy pro středoškoláky, aby "nevypustili" duši Zdroj: magazin.aktualne.cz
Neziskový projekt na osvětu duševního zdraví vznikl v roce 2015, kdy si jedna ze zakladatelek Marie Salomonová řekla, že je potřeba, aby se v České republice více mluvilo o duševních nemocech. Ona sama si prošla depresivním obdobím, a tak je přesvědčena, že duševní zdraví je stejně důležité, jako to fyzické.

 Deprese, úzkosti, mentální anorexie. To jsou nejčastější duševní problémy, se kterými se potýká nezisková organizace Nevypusť duši. Kampaň se zajímá především o mladé lidi a snaží se tak bořit mýty o duševních nemocech. Fialové balónky s hashtagem „stop stigma“ na podporu duševního zdraví mají za úkol vnést do podvědomí, že pokud někdo trpí nějakou duševní nemocí, tak se nemá bát říct si o pomoc.

Stejně jako Marie, která od svých třinácti let trpí depresí. Naštěstí se na její zdravotní problém přišlo včas, a tak se díky hospitalizaci, psychoterapii a lékům její stav po nějaké době stabilizoval. "Abychom mohli vůbec začít řešit prevenci, musí nejdřív společnost pochopit, že psychická nemoc je zcela normální téma a ti, kteří si jí prochází, nejsou nebezpeční blázni patřící do léčebny," upozorňuje Salomonová pro aktualne.cz.

Až při studiích neurověd v anglickém Nottinghamu se svou kamarádkou a zároveň spoluzakladatelkou Terezou, která trpí panickými atakami, dostaly nápad založit projekt Nevypusť duši, který se snaží o destigmatizaci duševního zdraví. „Tamní univerzita byla připravená nejen na studenty na vozíku, ale i třeba na lidi, kteří mají potíže s veřejnou prezentací. Daleko více se tam mluvilo o duševních nemocech, byla možnost využít programy různých spolků, které myslely právě na lidi se zvláštními potřebami,“ sdělila Salomonová pro wave.rozhlas.cz.

Mimo to také organizují workshopy pro středoškoláky, sdílí pravdivé příběhy, pomocí sociálních sítí informují o faktech duševních onemocněních a zlepšují prevenci duševního zdraví. Základem duševní pohody je určitě psychohygiena, do které podle Salomonové patří dostatek spánku, fyzická aktivita, čas na odpočinek a rovněž pochopení, že ne vždy musí mít člověk dobrou náladu. Klíčovým pravidlem je podle ní dostatek vztahů s jinými lidmi, protože právě oni jsou pro řešení případné psychické nemoci nejpodstatnější.

Na otázku, zda lidí s duševním onemocněním přibývá Salomonová odpovídá, že počet diagnóz sice roste, avšak je to částečně ovlivněno tím, že je častěji diagnostikují. Podle ní se lidé prostě přestávají stydět a nebojí se říct si o pomoc. „Žijeme v historicky asi nejvyšším blahobytu. jJá si ale myslím, že duše a mozek se neptají, jestli nám bylo historicky někdy hůř. To, že člověk prožije život bez kontaktu s válkou, ještě neznamená, že se u něj nemůže objevit třeba posttraumatická stresová porucha,“ uvádí pro svetneziskovek.cz

Na webových stránkách nevypustdusi.cz se můžeme dozvědět o nejaktuálnějších událostech, které Nevypusť duši pořádá, přečíst si příběhy od lidí, kteří si prošli nějakým duševním onemocněním anebo se sami podělit o svůj příběh, pokud nás podobná událost potkala.  Zároveň zde také najdeme informace, kde v případě nouze požádat o pomoc. Podpořit Nevypusť duši můžeme také na Facebooku a Instagramu.

Zobrazeno 2155 krát
Naposledy upraveno: st., 14. listopad 2018 12:59
Pro psaní komentářů se přihlaste