Před osmdesáti lety proběhla Křišťálová noc

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Foto z Křišťálové noci
Foto z Křišťálové noci Zdroj: iDnes.cz
Po nástupu nacismu v Německu v roce 1933 se okamžitě rozběhla celospolečenská nenávistná kampaň vůči Židům v Německu. To vyvrcholilo 9. listopadu 1938, kdy ve všech velkých německých městech proběhlo masové rabování, vypalování a vybíjení židovských obchodů a také synagog. Tehdejší německé úřady jen přihlížely. Šlo totiž o akci podpořenou tehdejším režimem. Nenávist k Židům však nacisté v Německu od uchopení moci budovali postupně a velice důmyslně.

Začalo to už v dubnu 1933, kdy nacistické úřady vyzvaly občany k bojkotu židovských obchodníků, právníků, lékařů a jiných "neárijských" elit, které byly nacistickému režimu trnem v oku. Pokračovalo to omezováním Židů v každodenním životě - nesměli používat veřejnou dopravu a mohli nakupovat jen v určitých hodinách. Úřady postupně přitvrzovaly. Židé byli nucení nosit žlutou hvězdu s označením "Jude", tedy německy "Žid", museli přiznávat majetek anebo ho rovnou odevzdat. Norimberskými rasovými zákony nacisté zbavili Židy německého občanství a násilí na nich páchané legalizovali. 

Křišťálová noc vlastně představovala vyvrcholení těchto nálad v německé společnosti, touto dobou bylo součástí Německa už i Rakousko a české pohraničí, pogrom tedy proběhl i ve větších městech, které Československo v roce 1938 na základě Mnichovské dohody postoupilo Třetí říši, například v Liberci. Během pogromu vyhořelo přes 1000 synagog, 7000 židovských obchodů, přes 30 000 Židů čekala internace v koncentračních táborech. Prameny se liší pouze v počtu zabitých.

Devátý listopad ale není jediným milníkem německých dějin. Zatímco v roce 1938 došlo k této ohavné a odsouzeníhodné události, o 51 let později, tedy v roce 1989 došlo k další převratné události - a to pádu Berlínské zdi, která byla jedním ze symbolů studené války.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Srpen 2019 »
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace