Vliv amerikanizace v České republice

Ohodnoťte tento článek
(6 hlasů)
Vlajka USA
Vlajka USA Zdroj: public domain pictures
Po sametové revoluci v roce 1989 se naše země otevřela světu a jeho vlivu, a protože nedílnou součástí globalizace světa je také amerikanizace, nevyhnula se ani nám. Amerikanizace se projevuje v kultuře, obchodu, médiích a třeba také v řeči. Otázkou je, co je už příliš.

V televizi dnes tvoří většinu obsahu americké filmy a seriály. Smysl pro humor českých lidí je podle mého názoru poměrně specifický. S příchodem bláznivých amerických komedií plných „jednoduchého“ humoru se změnil i názor na to, co je ještě vtipné a co už je za hranicí trapnosti. Samozřejmě tímto nechci odsuzovat všechny americké filmové počiny, ve Spojených státech vzniká velká spousta kvalitních filmů a seriálů.

Amerikanizace se projevuje také v hudbě. Nejen, že většina světově známých interpretů pochází právě z USA, ale také je už naprosto běžné, že i české skupiny nebo zpěváci, kteří chtějí uspět i za hranicemi, vydávají své písně v angličtině.

Dalším fenoménem, který se objevil v důsledku amerikanizace jsou fastfoody, které ovlivnily stravovací návyky českých lidí, i když ne tak radikálně jako ve Spojených státech.

Do českého jazyka se dostávají anglicismy a amerikanismy v podobě neologismů, cizích slov, slangismů a profesionalismů. A tak se slova jako meeting, boss, computer nebo PR ukotvila v povědomí také starších generací.

Mají české restaurace šanci bojovat proti celosvětově známým americkým fastfoodům? Můžou české filmy bojovat proti legendárnímu Hollywoodu? A co čeští hudebníci, co chtějí zpívat česky, bude jim stačit pouze tuzemské pole působnosti? Amerikanizace je nezvratná a nevyhnutelná a těžko říct, jestli je negativní či pozitivní. Jedno je ale jasné, státy by neměly zapomínat chránit a pečovat také o svoji vlastní kulturu. Abychom i my, Češi, po mnoha letech amerikanizace měli na co být hrdí.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Listopad 2020 »
Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace