ne., 15. březen 2020 11:05

Vzpomínka na sira Terryho Pratchetta

Sir Terry Pratchett Sir Terry Pratchett Zdroj: Myrmi
Při tom všem, co se tento rok děje, se trochu pozapomíná na výročí významných osobností. A přestože Terry Pratchett, který právě před pěti lety podlehl Alzheimerově chorobě, by se za takovou "významnou osobnost" nejspíš sám neoznačil, čtenáři sami ho dozajista pasovali na jednoho z největších spisovatelů současnosti.

Terry Pratchett, známý pro svou knižní sérii Úžasná Zeměplocha, se narodil 28. dubna 1948. Svou první povídku (Kšeft v Hádesu) sepsal ve věku pouhých 13 let, ale uveřejnili ji „jen“ ve školním časopisu. V sedmnácti letech se dal na dráhu žurnalisty, a když vedl rozhovor se šéfem malého nakladatelství, zmínil se mu mezi řečí, že napsal knihu Kobercové. Nakladateli se její originální námět zamlouval natolik, že knihu roku 1971 vydal, přičemž ji slavnostně představil v obchodě s koberci. Ovšem protože „pisálkovstvím“ se člověk neuživí, odešel Pratchett pracovat jako tiskový mluvčí elektrárenské společnosti.

A tehdy začal psát své nejznámější dílo, které mu umožnilo stát se profesionálním spisovatelem. Sérii Úžasná Zeměplocha. Její první díl, Barva kouzel, vyšel v roce 1983, po třech letech pak vyšla druhá kniha, Lehké fantastično. Ze světa ležícího na čtyřech slonech a želvě A’Tuin vzešli (ne)hrdinové jako Mrakoplaš, Smrť, velitel Elánius, Bábi Zlopočasná, Vlahoš von Rosret a Knihovník (který je sice jen orangutan a má velmi omezenou slovní zásobu, ale i prosté ook a eek mu vždy stačí, aby se dorozuměl, zvlášť, když se většina jeho vět týká banánu). Úžasná Zeměplocha se postupně rozrostla na 41 svazků.

Mezi jeho ostatní knihy se řadí krom výše zmíněného románu Kobercové, který se postupem času rozrostl na trilogii, například Národ nebo Dobrá znamení. Poslední napsal spolu s Neilem Gaimanem a v minulém roce vznikl na náměty této knihy stejnojmenný seriál. Za úspěchy v oblasti literatury Pratchetta v roce 2009 královna Alžběta II. pasovala na rytíře – od té doby získal právo na oslovení sir.

V roce 2007 mu bohužel další psaní začala znemožňovat Alzheimerova choroba, kterou se ale nenechal zastavit. Místo klasického psaní do počítače začal používat přístroj, který zaznamenával jeho slova a přepisoval je. Pratchettova zkušenost se smrtelnou chorobou ho vedla k boji za legalizaci eutanázie. Možná proto, že si sám život bez psaní neuměl představit.

Terry Pratchett měl dar svými knihami rozesmát lidi ve všech zemích. U nás byl tento dar ještě umocněn skvělým překladem jeho knih bohužel již též zesnulým Janem Kantůrkem. Proto, pokud se kvůli momentální situaci cítíte pod psa, půjčte si od známého jednu z jeho knih a začtěte se do příběhu. Ať už si vyberete jakoukoli, mohu vám garantovat, že se od ní jen tak neodtrhnete.

 

 

Zobrazeno 982 krát
Naposledy upraveno: ne., 15. březen 2020 14:39
Pro psaní komentářů se přihlaste