Zemřela hvězda České televize Kamila Moučková

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Kamila Moučková byla jednou z nejvýraznějších tváří československé televize
Kamila Moučková byla jednou z nejvýraznějších tváří československé televize Zdroj: ahaonline.cz
V úctyhodném věku 92 let nás opustila Kamila Moučková, která patřila k nejvýznamnějším osobnostem české televizní obrazovky. Její kariéru ukončila invaze vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968, během které moderovala protiokupační vysílání. Totalitní režim ji tak profesně zlikvidoval.

Narodila se v Jihlavě a od roku 1942 žila v Polné, kde taktéž chodila na základní školu a hrála s místními ochotníky divadlo. Díky jejímu otci se stala členkou KSČ, který jí do strany přihlásil. Po druhé světové válce vystudovala konzervatoř, nejprve hrála v regionálních divadlech a od roku 1948 v Libeňském divadle v Praze. Sedm let pracovala jako hlasatelka Československého rozhlasu. V roce 1959 se stala první televizní hlasatelkou a moderátorkou v Evropě, do této doby zastávali toto místo pouze muži.

Rok 1968 byl pro ni velice osudný. V období pražského jara a následném obsazení Československa vojsky Varšavské smlouvy informovala z televizní obrazovky o okupaci. Za dob normalizace byla proto pronásledována. Pro pořad České televize 13.komnata uvedla: „Ve studiu mi doslova naskákali za záda. Jirka Průcha tenkrát švenkoval kamerou, aby bylo vidět, že za mnou stojí ozbrojení ruští vojáčci, kteří mě v podstatě vyvedli ven“. Také podporovala studentské protesty proti upálení Jana Palacha v roce 1969 a díky těmto událostem nadále nemohla pracovat v televizi a musela skončit. V roce 1977 podepsala Chartu 77, jako jedna z prvních. Do televize se mohla vrátit až po roce 1989 do té doby vykonávala povolání jako uklízečka či prodavačka potravin. Po revoluci pracovala v pražském Rádiu Svobodná Evropa, moderovala cestovatelský pořad Objektiv, nebo jsme ji mohli zahlédnout při moderování pořadu pro seniory Barvy života. Také dostala řadu ocenění. Prezident Miloš Zeman ji v roce 2013 udělil medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury a v tomtéž roce dostala cenu Arnošta Lustiga za udržení a rozvoj hodnot, jakými jsou odvaha, statečnost, lidskost a spravedlnost.

Kamila byla dvakrát vdaná. První manželství s hereckým kolegou Milošem Willigou trvalo dva roky a z jejich vztahu vzešla dcera Kateřina. Jejím druhým životním partnerem se stal lékař Josef Moučka, se kterým měla dceru Barboru a syna Ondřeje. Poslední partnerský vztah udržovala s hercem Jiřím Zahajským. V 85 letech vydala dvojalbum s názvem „Samota není osamění“, doplněné písněmi skladatele Richarda Pachmana.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Leden 2021 »
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace