Získat zbrojní průkaz nemusí být tak těžké, jak si mnozí myslí

Ohodnoťte tento článek
(34 hlasů)
Kulovnice, se kterou byste střelili i jelena
Kulovnice, se kterou byste střelili i jelena Zdroj: Tomáš Vojkovský
Ve světě se dějí hrůzné věci, často končící úmrtím nevinných. Jsou odpůrci i zastánci střelných zbraní. V USA je možnost dostat se k nim poměrně snadná, v Británii nemůžete na veřejnosti nosit ani nůž a pistole smí nosit jen někteří policisté. Jak je to ovšem se střelnými zbraněmi v rukou veřejnosti u nás? A jak probíhá získání zbrojního průkazu? Na tyto i další otázky odpověděl mladý myslivec Lukáš Jankových.

Jak dlouho máš zbrojní průkaz?
Teď momentálně dva roky a něco málo k tomu.

Co všechno to obnášelo, když ses rozhodl si jej pořídit?
Tak prvně odhodlání naučit se na testy a tu zodpovědnost vlastnit zbraň. Z té formální stránky to potom bylo vyšetření u lékaře, zažádat si u útvaru policie o vykonání zkoušky a následně čekat a studovat.

Jak obsáhlé jsou příručky?
Já se popravdě moc z příruček neučil, spíše z otázek na internetu od ministerstva vnitra. Časově mi to studium zabralo tak tři týdny, i když ta příprava nebyla úplně pravidelná.

Jaké vlastníš zbraně?
Momentálně dvě – brokovou kozlici a kulovnici. Jsou to zbraně především s využitím k lovu, i když já na lov moc nejsem.

Kdo tě v průběhu přípravy na vykonání zkoušky o zbrojní pas učí střílet?
Je tu praktická část, ale způsob přípravy na její absolvování je vyloženě na tobě. Pokud máš někoho, kdo tě naučí se zbraní, zvládneš to raz dva. Pokud nikoho takového nemáš, tak si samozřejmě musíš někoho najít. Já si zaplatil pár kurzů od instruktora, který mi podrobně zacházení se zbraněmi vysvětlil. Když potom dojde na tu praktickou část, tak podle toho, o jaký typ zbrojního průkazu žádáš, musíš zvládnout určité úkony, prokázat, že se zbraní umíš zacházet, tedy nabít ji, střílet, zajistit, odjistit, rozložit a složit. Dále je třeba například při žádance o zbraň na osobní ochranu nastřílet určitý počet bodů.

Kolik jsi do toho zbrojního průkazu celkově investoval?
Zažádání o zbrojní průkaz mě stálo pět set korun, já si dělal čtyř skupiny, každá stála sedm set a zkoušky tisíc korun a příprava s instruktorem dalších tisíc korun.

Co psychotesty?
O tvé způsobilosti vlastnit zbrojní průkaz rozhoduje obvodní lékař, k psychiatrovi jsem nemusel.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Září 2020 »
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace