st., 19. duben 2017 14:12

Přivítání Jeho Svatosti dalajlámy v Praze

Dalajláma Dalajláma Zdroj: Karel Čapka
Samostatný projekt v rámci fotografické a politické specializace Karel ČAPKA Vedoucí práce: Ing. Petr Zatloukal Olomouc 2017

Cíl práce

            Ústředním smyslem projektu bylo vytvoření souhrnné kolekce fotografií z přivítání Jeho Svatosti dalajlámy v Praze 17. října 2016. Cílem bylo utvořit komplexní obrazový materiál, který by nezúčastněné osobě mohl poskytnout náhled do prostředí před zahájením akce, v jejím průběhu a při jejím skončení. Vzniklé fotografie nabízejí pohled jak na ústřední osobu dalajlámy, tak na osoby, které se s ním přišly setkat. Nejedná se tedy o pouhé nafocení pódia s vystupujícími, ale jde i o zachycení konkrétních osob z davu. V porovnání s fotografií z koncertu je zde rozdíl v podobě množství snímaných návštěvníků. Fotograf na koncertě udělá snímek návštěvníků většinou jako masu anonymizovaných a blíže nerozpoznatelných osob. Mým cílem též bylo zachytit jednotlivé osoby, jejich tváře, jejich emoce prožívané v daném okamžiku.

Volba tématu

            V dubnu roku 2016 jsem udělal rozhovor s Tibeťanem Tenzinem Dorjeem.[1] Rozhovor vznikl v návaznosti na návštěvu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který do Prahy přiletěl 29. března téhož roku. Toho dne, na Velikonoční pondělí, represivně zasáhla policie proti osobám, které měly v rukou protičínské nápisy, popřípadě tibetské vlajky, symbolizující solidaritu a podporu území Tibetu, které je okupováno Čínskou lidovou republikou. S panem Dorjeem jsme hovořili ohledně těchto problémů spojených s potlačováním svobody slova a obecně o tibetské problematice.

            Ještě předtím vznikl rozhovor s panem Milanem Opavským, který se zasloužil o propuštění z vězení zatčené rodiny čínských blogerů.[2] Pan Opavský měl při příjezdu čínského prezidenta do hlavního města Prahy nasazenou na hlavě masku Si Ťin-pching v nadživotní velikosti a v rukou držel nápisy mimo jiné s žádostmi o propuštění rodin dvou čínských blogerů. Oba muži byli obviněni v souvislosti s anonymní výzvou k rezignaci čínského prezidenta. S velikou pravděpodobností i díky této výzvě byly rodiny obviněných blogerů následně z vězení propuštěny.

            Začal jsem se tedy více zajímat o problematiku politiky jednotné Číny a o sporné území zvané Tibet. Pan Opavský mě následně spravil o tom, že se chystá přílet Jeho Svatosti čtrnáctého dalajlámy do České republiky. Datum nebylo přesné, vědělo se však, že to bude nejdříve koncem srpna či začátkem září roku 2016. Pan Opavský se mi nabídl, že mi zařídí, abych mohl udělat rozhovor s Jeho Svatostí. Jelikož pan Opavský je spolupracovníkem Fóra 2000, které se z části spolupodílelo na příletu dalajlámy do Česka, nabídl se, že pomocí kontaktů v této organizaci umožní nabízený rozhovor.

            Přílet dalajlámy byl naplánován na pondělí 17. října 2016 a setkání s veřejností proběhlo v jednu hodinu odpoledne. Můj plánovaný rozhovor byl však koncem září zrušen z důvodu samotného vedení Fóra 2000, které napsalo sekretářce Jeho Svatosti, že mi nemá být poskytnut rozhovor. Podle neoficiálních zpráv šlo o to, že výsledný rozhovor by byl publikován na webu tapolitika.cz, který je značně protikremelský a protizemanovský. Prezident Zeman se též vyjádřil, že se s náboženským představitelem nesetká a taktéž zakázal plánové pódium pro Jeho Svatost na Hradčanském náměstí. Podle slov pana Opavského byl strach ze strany ředitele Fóra 2000. Před čím však, to není jisté.

            Vše jsou každopádně spekulace, jen je jisté, že Forum 2000, které rozhovor mělo zprostředkovat, ho nakonec odvolalo.

            Když už se nemohl uskutečnit rozhovor s Jeho Svatostí, rozhodl jsem se alespoň pro nafocení uvítacího shromáždění v prostorách brány do Salmovského paláce patřícího Národní galerii.[3]

            Ačkoli je Tändzin Gjamccho, neboli Jeho Svatost dalajláma[4], považován nejen za duchovního budhistického vůdce Tibeťanů, jde i o politickou postavu, která je symbolicky spjata s vládou v Tibetu.[5] V současné době žije v exilu mimo svoji rodnou zemi v indické Dharmasale. Důvodem je vojenská okupace Tibetu Čínskou lidovou republikou v roce 1950[6], která trvá až dodnes. Jeho působení není jen náboženského rázu, ale je i politické, a to proto, že apeluje na politiky, aby učinili Tibet svobodným.

            Téma jednotné politiky Číny, kterou naše země zastává a souhlasí s nároky ČLR na tibetské území, je ožehavé téma mezi našimi politiky. Část je protibetská, část, v čele s prezidentem země, je pročínská. Prezident Miloš Zeman zastává politiku jednotné Číny a věří, že nám toto stanovisko přinese výhody z čínské strany.

Stav problematiky

            Návštěva dalajlámy nebyla unikátní událostí v České republice, jelikož Jeho Svatost zemi navštívila již několikrát, například zde byla kvůli svému příteli, někdejšímu prezidentovi země, Václavu Havlovi.[7] V loňském roce však byl příjezd provázen poměrně bouřlivými reakcemi. Jak již bylo zmíněno, půl roku před jeho příjezdem navštívil zemi čínský prezident čili v očích protibetských podporovatelů šlo o okupanta Tibetu. V době samotného příjezdu se objevil například problém ze strany Hradu ohledně pořádání akce přímo na Hradčanském náměstí a stavba pódia nebyla povolena.[8] Problémy neskončily ani po odjezdu budhistického představitele, jelikož se objevila spekulace, že kvůli setkání ministra kultury za KDU-ČSL Daniela Hermana s dalajlámou nebude strýc ministra Hermana Brady oceněn na Den vzniku samostatného československého státu Řádem T. G. Masaryka.[9]

            Samotná několikadenní přítomnost dalajlámy měla tedy široké mediální pokrytí, a to nejen před a během samotné návštěvy, ale i po ní v dozvuku určitých konsekvencí.

            Téma tedy bylo probíráno mnohokrát v médiích a bylo zpracováno nejenom zpravodajské příspěvky, ale i spoustu publicistických. Událost nebyla nijak zpracováváno mými kolegy a v seznamu projektů jsem nenašel žádný, který by se při politické a fotografické specializaci zabýval tématem dalajlámy.

Postup práce a využité vybavení

Na focení události jsem se připravoval jeden den. V neděli, před příletem dalajlámy, jsem uvolnil místo na SD kartě a nabil jsem baterii. Do fotobrašny jsem si k základnímu tělu Nikon D3100 přibalil stabilní objektiv 35 mm Nikkor se světelností 1,8 a dále teleskopický objektiv Tamron 70-300 mm se světelností 4 až 5,6. Pro případ nouze jsem měl i setový objektiv Nikkor 18-55 mm se světelností 3,5 až 5,6. Ten nakonec nebyl využit. Dále jsem měl přichystaný difuzor na interní blesk. Nebylo ho však nakonec potřeba. Pro takovou akci by byla zapotřebí i náhradní baterie, tu však nevlastním.

Jako primární objektiv jsem zvolil stabilní objektiv Nikkor 35 mm, který měl neustále nasazeny UV filtr. Pro delší záběry jsem využil teleskopický objektiv Tamron 70-300 mm, který posloužil pro pořízení fotografií dalajlámy, jelikož ten se nacházel na vzdálenějším pódiu a stabilní objektiv Nikkor by byl na takovou vzdálenost nevyužitelný, pokud bych chtěl snímat pouze jednu nebo dvě osoby.

Dne 17. října 2017 byly v hlavním městě Praze dobré světelné podmínky. Obloha byla zatažená, přesto bylo šero jen mírné, a tak šlo fotit osoby bez větších komplikací. Povětrnostní podmínky byly taktéž dobré a pršet začalo až po ukončení přivítání dalajlámy v Praze.

Pro následnou úpravu fotografií jsem použil program Zoner Photo Studio ve verzi 17. Veškeré fotografie byly foceny do RAW formátu, avšak program výrazně změnil jejich tonalitu, proto jsem všechny nakonec musel upravovat již ve formátu JPG. Celkem vzniklo kolem tří set fotografií, z nichž bylo do samostatného projektu vybráno třináct z nich.

Veškeré fotografie byly pořizovány v manuálním režimu fotoaparátu, takže jsem čas, clonu i ISO přenastavoval ručně.

Popis fotografií

            Do fotografické reportáže bylo vybráno třináct fotografií, které znázorňují časové období těsně před zahájením veřejného přivítání Jeho Svatosti, a i následný průběh samotné události probíhající před Hradčanským náměstím. Kolekce fotografií končí pohledem na závěrečnou píseň zazpívanou kapelou Zrní. Poté dalajláma odešel do budovy Národní galerie, kam měli přístup jen vybraní akreditovaní novináři.

1) Skupinka asijských občanů mířících na setkání

            První fotografie byla pořízena během cesty k Pražskému hradu. Skupinka Asiatů byla vedená mužem, Čechem, který v ruce držel tibetskou vlaječku, na které se navíc houpal malý plyšový Krteček. Krteček byl narážkou na vystoupení prezidenta Miloše Zemana v státní čínské televizi, kde měl plyšového Krtečka.

Skupinka čítala několik desítek jedinců a ti šli velice pomalu a často se zastavovali, aby si fotili pražské památky. To umožňovalo snadnější pořízení fotografie, avšak snímané osoby při zaznamenání, že jsou foceni, se často odvraceli, nebo dávali do pohybu. Nejlépe ze série vyšla fotografie, kde spolu hovoří vedoucí skupinky s jedním jejím členem.

Obloha byla celý den zatažena, takže bylo mírné šero. Toto počasí však zlepšilo fotografické podmínky, jelikož nevznikaly komplikace, kdy by osoby byly při jasném počasí vystaveny slunečnímu svitu a jejich postavy by byly například z části přeexponované a z části podexponované, například kvůli předělu světla a stínů. Fotografie má středovou kompozici z důvodu rozestavění obou mužů v prostoru. Ve skupině se utvořil kónický prostor, který umožňoval záběr obou mužů uprostřed ostatních osob.

Exif data: f/1.8, čas 1/2500 s, ISO 200, korekce expozice +0,3

  Skupinka asijských občanů mířících na setkání

2) Dívky prohlížející si informační letáček k události

            Záběr na tři dívky, které stály v blízkosti pódia určeného pro dalajlámu. Zhruba třicet minut před jeho příchodem si prohlíží informační leták se jmény všech vystupujících.

            Dobré světelné podmínky umožnily správné nasvícení tváře hlavní postavy a nebylo nutné ani využít interního blesku. Obličej prostřední dívky je usazen do středobodu tzv. zlatého řezu. Fotografie má mírně zvýrazněný kontrast pro lepší vyplynutí barev tibetské vlajky.

            Exif data: f/2, čas 1/640 s, ISO 200, korekce expozice +1,7

  Dívky prohlížející si informační letáček k události

 

3) Nápis “Czechs Support Tibet” na plotu v blízkosti pódia

            Nápis se sloganem “Czech Support Tibet” byl spolu s českou mutací sloganu na druhé straně plotu dominantním prvkem v prostředí pódia. Veliká bílá plachta, na níž byla zvýrazněná tři černá slova, která hlásala, že český národ stojí za samostatností Tibetu. V popředí ve spodní části fotografie jsou lidé čekající na příchod Dalajlámy.

            Exif data: f/2, čas 1/640 s, ISO 200, korekce expozice +1,7

 

Nápis “Czechs Support Tibet” na plotu v blízkosti pódia

4) Mladík nesoucí tibetskou vlajku na Hradčanském náměstí

            Zhruba třiceti minut před příchodem dalajlámy bylo Hradčanské náměstí zaplněné jen z části, jen několika stovkami osob. Během samotné události bylo náměstí plně zaplněné ke stříbrné oktávii projíždějící vzadu za mladíkem, dále už pak jen postávaly hloučky osob. Tento mladý muž s vlajkou zrovna hledá v zatím málo zaplněném prostoru dobré místo pro natáčení události. Jelikož prostor byl rovný, nebylo možné nikde najít vyvýšené místo pro lepší snímání. A přední místa již byla zaplněná. Nezbývalo mu tedy než snímat z dálky.

Fotografie je rozdělená na třetiny. V pravé třetině je muž nesoucí vlajku, v prostřední části se nachází vlající vlajka a v levé části je několik čekajících osob. U fotografie byl opět mírně zvýšen kontrast pro lepší vyznění barevného spektra.

Exif data: f/2, čas 1/640 s, ISO 200, korekce expozice +1,7

  Mladík nesoucí tibetskou vlajku na Hradčanském náměstí

5) Bezpečnostní zóna před pódiem a zátarasy pro korigování davu

            Dav, pravděpodobně tisícovky osob[10], před bezpečnostní zátarasou čekajících na zahájení. V pozadí je situována budova Pražského hradu. V publiku jsou k vidění ojedinělé tibetské vlajky. V prázdné bezpečnostní zóně stojí kameraman, který si chystá stativ. Kousek od něj je příslušník bezpečnostní agentury. V levé části je situován modrý stan sloužící jako technické zázemí.

V průběhu přivítání jsem stál před tímto stanem na bezpečnostním zábradlí. To mi poskytovalo výhled na pódium a umožnilo fotit v dobrém úhlu nad hlavami lidí a zároveň jsem nikomu nepřekážel ve výhledu, jelikož za mnou byli jen zvukaři, kteří však měli aparaturu v druhé části, než jsem stál já.

Exif data: f/2, čas 1/640 s, ISO 800, korekce expozice +1,7

 Bezpečnostní zóna před pódiem a zátarasy pro korigování davu

6) Vlající velká tibetská vlajka před pražským Hradem

            Dvě ženy držící velké tibetské vlajky na Hradčanském náměstí. Fotografie je situovaná na výšku, aby mohly být vlajky dobře zabrány objektivem. Toho dne mírně foukal vítr, takže vlajky nebyly splihlé a při pozvednutí pěkně vlály.

            Exif data: f/2, čas 1/640 s, ISO 800, korekce expozice +1,7

Vlající velká tibetská vlajka před pražským Hradem 

7) Žena v davu vyhlížející a čekající na příchod dalajlámy

            Pravděpodobně nejpovedenější fotografie z celé kolekce. Sice ústřední postavou je v této reportáži dalajláma, ale pár minut před zahájením akce se mi naskytla příležitost vyfotit ženu z profilu s ostřejšími, leč přívětivými rysy. Je obklopena dalšími čekajícími osobami. Bylo štěstí, že se na chvíli mezi mnou a jí vytvořila menší mezera, která mi umožnila vytvořit tento snímek.

Její postava je zasazena do pravé třetiny portrétu. V pozadí se nachází opět tibetské vlajky.

            Exif data: f/2, čas 1/640 s, ISO 800, korekce expozice +1,3

 Žena v davu vyhlížející a čekající na příchod dalajlámy

8) Jeho Svatost dalajláma se vítá s lidmi shromážděnými na náměstí

První fotografie po příchodu Jeho Svatosti na pódium u Salmovského paláce. Svým typickým gestem zdraví příchozí obyvatele. Jeho postava je situována do levé části fotografie. V pravé části se nachází člen jeho ochranné služby. Vlevo do záběru vnikla část vlajky, která už však nešla v editoru snadno odstranit ořezem, jelikož by se porušila celková kompozice. A časově náročná retuš zde nebyla zapotřebí, jelikož prvek vlajky nijak výrazně neruší oko při pohledu na fotografii.

Z fotografií lze poznat, že lidé byli oblečení nejenom do trik, ale měli též mikiny či bundy. Toho dne bylo kolem patnácti stupňů.[11] Dalajláma se však svým oblečením vymykal ostatním. Měl svůj typický hábit. Při pohledu na jeho odhalené paže zaznělo v davu vedle mě několik hlasů o tom, zda mu není zima. Pocitová teplota byla kvůli povětrnostním podmínkám nižší.

Jde o první fotografii, kde jsem vyměnil stabilní objektiv s ohniskovou vzdáleností 35 mm za teleskopický objektiv s rozpětím ohniskové vzdálenosti mez 70 až 300 mm.

            Exif data: f/5.6, čas 1/400 s, ISO 160, korekce expozice +1,3

 Jeho Svatost dalajláma se vítá s lidmi shromážděnými na náměstí

 

9) Záběr dalajlámy na displeji DSLR

            Záběr na fotoaparát Canon jednoho účastníka vítací akce. Zaostřeno na náhledovou obrazovku pořizovaného snímku. Obrázek je mírně nadexponovaný, aby lépe vynikla obrazovka fotoaparátu v kontrastu s jeho černou barvou. Podařilo se mi přesně zaostřit na náhledovou obrazovku, což je poměrně obtížné s teleskopickým objektivem bez stabilizace obrazu. Fotoaparát Canon jsem se snažil při pořízení fotografie umístit do zlatého středu.

            Exif data: f/4, čas 1/800 s, ISO 250, korekce expozice +1,3

 Záběr dalajlámy na displeji DSLR

10) Dalajláma se zdraví s mladou dívkou

            Dalajláma se zdraví s nejmladší návštěvnicí na připraveném pódiu. Jde o dceru Martina Bursíka (LES). Dívenka poté, co dostala šálu, zazpívala uvítací píseň.

            Fotografie je výřezem původně většího záběru. V pravé straně fotografie se nachází dalajláma a mladá dívka. V pravém horním rohu se nachází cíp vlajky. Ve spodní části fotografie jsou patrné hlavy a fotoaparáty osob stojících přede mnou. V levé části se nachází překladatelka a za ní již jednou zmíněný osobní strážce. Fotografie má kompletní červený nádech.

            Exif data: f/5, čas 1/250 s, ISO 800, korekce expozice +1,3

 Dalajláma se zdraví s mladou dívkou

11) Dalajláma ochutnává český chléb přinesený ženou v kroji

            Jeho Svatost ochutnává český chléb. Jde o tradiční zvyk, kdy je hostu při příchodu nabídnut chléb se solí. Zde však chyběla sůl. Chléb byl navíc pro hosta tvrdý, a tak ho kousal velmi dlouho. Každopádně prohlásil, že mu český chléb velice chutná. Žena, pravděpodobně v nějakém pražském kroji, se celou dobu na pódiu usmívala. Na fotografii se obě osoby usmívají, což vytváří příjemnou náladu. Fotografií narušuje šedá postava člena ochranné dalajlámovy služby a též je fotografie rušena přítomnými mikrofony. Bohužel nebylo možné najít v davu lepší místo pro pořízení snímku.

            Exif data: f/4.8, čas 1/320 s, ISO 800, korekce expozice +1,3

 Dalajláma ochutnává český chléb přinesený ženou v kroji

12) Dalajláma promlouvá k lidem

            Předposlední fotografie nabízí ještě jeden pohled z blízka na dalajlámu. Jde o jeho závěrečný projev, kdy často povídal velice vtipně a taktéž se s posluchači často smál. Dalajláma je úmyslně zasazen na pravou stranu fotografie, aby vedle něho v levé části zbyl prostor pro jeho přítele Václava Havla, který je zobrazen na stojícím plakátu. Fotografie na plakátu byla pořízena v roce 2011 při poslední dalajlámově návštěvě v České republice.

            Jeho Svatost často při projevu několikrát zmínila svého přítele Václava Havla. Hlavním smyslem projevu však byla prosba o světový mír s radou, ať každá osoba začne u sebe tím, že se odprostí od nenávisti.

            Exif data: f/54.5, čas 1/400 s, ISO 800, korekce expozice +1,3

 Dalajláma promlouvá k lidem

 

13) Závěrečná píseň skupiny Zrní při přivítání Dalajlámy veřejností v Praze

            Na ukončení hodinové události zahrála kapela Zrní, která obdržela od dalajlámy tradiční bílé šály zvané khatag.[12] Khatag obdrželi všichni pozvaní hosté, kteří se s Jeho Svatostí sešli na pódiu. Na snímku je zachycena část osob, která se na pódiu vystřídala: kapela Zrní, kněz Ladislav Heryán, herečka Barbora Hrzánová, zpěvačka Lenka Dusilová či politička Kateřina Bursíková Jacques. U tohoto snímku jsem měl poměrně štěstí, jelikož se v davu opět vytvořil malý prostor, který umožňoval zachytit i sedícího náboženského představitele.

            Chvíli po ukončení akce začalo pršet.

            Exif data: f/4, čas 1/400 s, ISO 800, korekce expozice +1,3

 Závěrečná píseň skupiny Zrní při přivítání Dalajlámy veřejností v Praze

Sebehodnocení úspěšnosti projektu

            Ačkoli se neuskutečnil rozhovor s dalajlámou, i tak mi bylo ctí nafotit Jeho Svatost, a to poměrně z blízké vzdálenosti. Světelné podmínky byly daný den více než dobré pro focení venkovních akcí.

            Nevýhodou focení z davu byla přemíra rukou a vlajek zvednutých do výše. Ty velice často znemožňovaly pořídit snímek. Problémem byla i paní stojící u zábradlí technického stanu, kde jsem též stál, která se mě druhou polovinu uvítání snažila odtlačit přepravním boxem, ve kterém měla psa. Kvůli tomu jsem měl některé fotografie nepoužitelné, jelikož její silné odsouvání mé osoby onou paní vyžadovalo z mé strany větší míru stability a síly. Ovšem při pořizování fotografií jsem nečekal, že bych najednou začal padat, tak proto byly některé fotografie rozmazané a tedy nepoužitelné.

            Fotografie však vznikly s dostatečným předstihem před termínem odevzdání, tedy jsem měl dostatek času na jejich následnou úpravu.

Zdroje

            V seznamu projektů na katederním webu pres.upmedia.cz nejsou zobrazeny práce, které by měly podobné téma týkající se exilového náboženského vůdce dalajlámy, který je zároveň silným politickým hybatelem. Většinou se jedná o projekty zabývající se regionální politikou, popřípadě i politikou na úrovni státu. Avšak téma dalajlámy mělo a má politické konsekvence nejenom pro naši republikovou politiku, ale i pro mezinárodní vztahy s jinými zeměmi. Ostatní projekty, které měly kombinaci politologie a fotožurnalistika neměly žádné podobné téma.

            Při tvorbě projektu nebylo navázáno na žádný předchozí. Pouze ze starších projektů byla čerpána inspirace pro výstavbu vlastního zpracování. Zdrojem pro výběr tohoto tématu byla moje vlastní zainteresovanost do této problematiky.

 

Internetové zdroje:

ČAPKA, Karel. Tenzin Dorjee: Jako Československo potřebovalo pomoci při Sovětské okupaci v roce 1968, tak Tibet potřebuje pomoc i v dnešní době, 67 let po okupaci. In: Tapolitika [online]. 2016 [cit. 2017-04-11]. Dostupné z: http://tapolitika.cz/na-kave/tenzin-dorjee-jako-ceskoslovensko-potrebovalo-pomoci-pri-sovetske-okupaci-v-roce-1968-tak-tibet-potrebuje-pomoc-i-v-dnesni-dobe-67-let-po-okupaci/

 

ČAPKA, Karel. Milan Opavský: Když v Číně nemohli zatknout disidenty, zatkli jejich rodiny. In: Houpací osel [online]. Olomouc, 2016 [cit. 2017-04-11]. Dostupné z: http://www.houpaciosel.cz/2016/04/02/milan-opavsky-kdyz-v-cine-nemohli-zatknout-disidenty-zatkli-jejich-rodiny/

 

IVANČÍKOVÁ, Jitka. Tibet ve 20. století: Stručná historie. In: Tibinfo: Informační systém Tibetu [online]. 2002 [cit. 2017-04-11]. Dostupné z: http://www.tibinfo.cz/clanek.php?id=324

 

JIGME, Catherine. Khatag, an Auspicious Symbol in Tibetan Culture. In: Tibet travel: Tibet Vista [online]. 2016 [cit. 2017-04-11]. Dostupné z: http://www.tibettravel.org/tibetan-local-customs/916.html

 

SKOUPÁ, Lukáš Prchal. Vítání dalajlámy se konalo za plotem, pódium na Hradčanském náměstí Hrad neschválil. In: Aktuálně.cz: Zprávy [online]. Economia, 2016 [cit. 2017-04-11]. Dostupné z: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/dalajlama-na-hradcanskem-namesti-nevystoupi-rozhodla-sprava/r~9b8b3d5e945211e69eff002590604f2e/

 

SUDOR, Karol. Prečo sa Čína tak bojí starého pána dalajlámu? Za Falun Gongom je najmä zveličený marketing. In: Denník N [online]. N Press, 2017 [cit. 2017-04-11]. Dostupné z: https://dennikn.sk/664117/preco-sa-cina-tak-boji-stareho-pana-dalajlamu-za-falun-gongom-je-najma-zveliceny-marketing-tolko-pozornosti-si-nezasluzi/

 

ŠŤASTNÝ, Jiří. Dalajlama měl Havlovi pomoci smířit se se smrtí, myslí si Hvížďala. In: IDnes.cz: Zprávy [online]. MAFRA, 2011 [cit. 2017-04-11]. Dostupné z: http://zpravy.idnes.cz/dalajlama-mel-havlovi-pomoci-smirit-se-se-smrti-mysli-si-hvizdala-pya-/domaci.aspx?c=A111218_172725_domaci_js

 

 

Citované články bez autora:

(Ne)ocenění Jiřího Bradyho. Podívejte se, jak se kauza vyvíjela. In: IDnes.cz [online]. MAFRA, 2016 [cit. 2017-04-11]. Dostupné z: http://zpravy.idnes.cz/prehledne-kauza-neoceneni-jiriho-bradyho-herman-zeman-pfb-/domaci.aspx?c=A161024_104320_domaci_jkk

 

Dalail Lama: His Holinnes the 14th Dalai Lama of Tibet [online]. 2017 [cit. 2017-04-11]. Dostupné z: http://www.dalailama.com/

 

Dalajlamu přivítalo v Praze tisíc lidí, duchovní vůdce Tibetu vzpomínal na Havla. In: Novinky.cz [online]. Borgis, 2016 [cit. 2017-04-11]. Dostupné z: https://www.novinky.cz/domaci/417784-dalajlamu-privitalo-v-praze-tisic-lidi-duchovni-vudce-tibetu-vzpominal-na-havla.html

 

Počasí dne 17.10. 2016. In: E-počasí: Archiv počasí [online]. 2016 [cit. 2017-04-11]. Dostupné z: http://www.e-pocasi.cz/archiv-pocasi/2016/17-rijna/

 

Salmovský palác. Národní galerie v Praze [online]. [cit. 2017-04-11]. Dostupné z: http://www.ngprague.cz/objekt-detail/salmovsky-palac/

 

 


[1] http://tapolitika.cz/na-kave/tenzin-dorjee-jako-ceskoslovensko-potrebovalo-pomoci-pri-sovetske-okupaci-v-roce-1968-tak-tibet-potrebuje-pomoc-i-v-dnesni-dobe-67-let-po-okupaci/

[2] http://www.houpaciosel.cz/2016/04/02/milan-opavsky-kdyz-v-cine-nemohli-zatknout-disidenty-zatkli-jejich-rodiny/

[3] http://www.ngprague.cz/objekt-detail/salmovsky-palac/

[4] http://www.dalailama.com/

[5] https://dennikn.sk/664117/preco-sa-cina-tak-boji-stareho-pana-dalajlamu-za-falun-gongom-je-najma-zveliceny-marketing-tolko-pozornosti-si-nezasluzi/

[6] http://www.tibinfo.cz/clanek.php?id=324

[7] http://zpravy.idnes.cz/dalajlama-mel-havlovi-pomoci-smirit-se-se-smrti-mysli-si-hvizdala-pya-/domaci.aspx?c=A111218_172725_domaci_js

[8] https://zpravy.aktualne.cz/domaci/dalajlama-na-hradcanskem-namesti-nevystoupi-rozhodla-sprava/r~9b8b3d5e945211e69eff002590604f2e/

[9] http://zpravy.idnes.cz/prehledne-kauza-neoceneni-jiriho-bradyho-herman-zeman-pfb-/domaci.aspx?c=A161024_104320_domaci_jkk

[10] https://www.novinky.cz/domaci/417784-dalajlamu-privitalo-v-praze-tisic-lidi-duchovni-vudce-tibetu-vzpominal-na-havla.html

[11] http://www.e-pocasi.cz/archiv-pocasi/2016/17-rijna/

[12] http://www.tibettravel.org/tibetan-local-customs/916.html

Zobrazeno 4940 krát
Naposledy upraveno: út., 25. duben 2017 11:03
Pro psaní komentářů se přihlaste