čt., 26. duben 2018 09:51

S pokerem jsem začínal rovnou jako profesionální hráč

Lukáš Horák v Concord Card Casinu. Lukáš Horák v Concord Card Casinu. Zdroj: pokerarena.cz
Stál u zrodu Asociace pokerových hráčů České republiky, která se snaží o úpravu hazardního zákona a zlepšení prostředí pro online poker v Česku. Vedle toho se dlouhodobě pokerem živí a své znalosti předává dál formou koučinku, strategických článků či videí. Vypadá to, že nedostatkem práce Lukáš Horák v současnosti rozhodně netrpí. „Měl jsem i nabídku vstoupit za Piráty do politiky, ale myslím, že těch svých aktivit mám už tak dost.“

Hrajete profesionálně poker, koučujete ostatní hráče, vytváříte obsah pro web Poker-Arena.cz, jste předsedou pokerové asociace. Co z toho vám v současnosti bere nejvíc času?

Určitě pokerová asociace, na které teď intenzivně pracuji a snažím se propagovat petici pojmenovanou Za poker v ČR. Nyní se chystám na schůzku na ministerstvu financí, takže právě ladím jednotlivé návrhy a studuji zákony.

Jak se vám daří vše stíhat?

Ubral jsem trochu například z psaní článků pro Poker-Arenu a věnuji se hodně té asociaci. Takže se mi to asi nedaří všechno ideálně skloubit, ale dělám teď to, co mi zrovna přijde nejdůležitější.

A považujete se tedy stále víc za pokerového hráče nebo už se vidíte hlavně jako předseda asociace?

Funkce předsedy asociace je spíš dobrovolná, není to nijak placené, takže se určitě považuji pořád za pokerového hráče případně kouče.

Jakým způsobem jste se vůbec k pokeru dostal?

Přes jiné karetní hry, konkrétně Magic: The Gathering. Už je to hodně let, tuším, že to byl rok 2004. V té době hodně lidí z Magiců přecházelo k pokeru a já se s nimi svezl.

A od kdy se pro vás z koníčku stalo zaměstnání?

Víceméně hned od začátku. Už když jsme k pokeru s několika kamarády přecházeli, tak jsme znali lidi, co se pokerem živili a zdálo se nám to jako dobrá příležitost. V podstatě od začátku jsme to brali tak, že se tu hru chceme naučit natolik, abychom se tím mohli živit. Takže by se dalo říct, že jsem vlastně rovnou začal jako profesionální hráč, i když mi samozřejmě chvíli trvalo, než jsem se to naučil. Vyhnula se mi ale fáze, kdy by to pro mě několik let bylo koníčkem a až potom bych se rozhodl, že budu profesionálem.

V pokerovém prostředí se pohybujete už dlouhou dobu. Ovlivnila vás tato hra i v běžném životě?

Určitě tím, že mám v tomto prostředí plno kamarádů. Jinak bych řekl, že ani ne.

Jak často hrajete poker v současné době? Kolik toho odehrajete třeba za měsíc?

Aktuálně hodně málo. Už mám rodinu, s manželkou čekáme druhé dítě a hodně se teď věnuji právě pokerové asociaci. Když se nad tím zamyslím, tak jsem toho za poslední rok moc neodehrál.

Zůstává i tak nějaký turnaj, který byste si ještě v budoucnosti rád zahrál?

Nikdy jsem vlastně nebyl vyloženě turnajový hráč, hodně jsem hrál sit and go turnaje nebo i cash game, takže nemám nějaký vysněný turnaj.

Dlouho jste spojen i s webem Poker-Arena.cz. Jak začala vaše spolupráce s tímto webem?

Opět to bylo přes Magicy. Kluci, kteří Arenu zakládali, byli moji známí z Magiců a sháněli lidi, kteří by pro ně psali články a dělali materiály, takže mě oslovili.

Je i po tolika letech něco, co byste na Poker-Areně rád vylepšil? Jednu dobu jste například začali vysílat na streamovací platformě Twitch.

Určitě bychom měli spoustu nápadů, ale ovlivnil nás nový hazardní zákon, kvůli kterému se některé pokerové herny z Česka stáhly, což pro nás znamená nižší příjmy z webu. Takže teď bych řekl, že jedeme spíš v takovém udržovacím módu. Jinak by se dala vymyslet spousta věcí, ale nějak na to teď nejsou myšlenky.

Podporují se jednotlivé české pokerové weby s tím, že teď mají společný cíl, kterým je změna hazardního zákona, nebo to jsou hlavně konkurenti?

Spolupracujeme spolu, plno lidí z těch webů známe osobně, takže myslím, že nějaká ostrá konkurence mezi námi nikdy ani nebyla. Pokerman.cz například používal některá má strategická videa, zároveň jsme na Areně odkazovali na některé reporty z Pokerzive.cz, takže bych řekl, že ty vztahy byly vždycky dobré.

A nepřemýšlel jste v souvislosti právě s novým hazardním zákonem o stěhování do nějaké země, kde není online poker tak omezován?

Kvůli rodině jsem o tom nepřemýšlel. Kdybych byl mladší a neměl rodinu, tak bych to asi udělal. Plno mých kamarádů se odstěhovalo a hrají poker z ciziny. Jsou třeba v Thajsku, ve Vietnamu, na Maltě, kdo chce být blíž Česku, tak je v Německu. Hodně hráčů už nečekalo, co se tu bude dál dít a emigrovalo.

Pokud by se pokerové asociaci podařilo prosadit změnu hazardního zákona, tak by těchto emigrací určitě ubylo. Jak vznikl nápad tuto asociaci založit? A kdo byl u jejího vzniku?

Asociaci jsem zakládal já spolu s Jaroslavem Sitou a Jakubem Šlemrem, tedy s lidmi z Areny. Společně jsme ve výboru asociace. Vzniklo to poté, co nám hodně lidí na fórum Areny psalo, ať se vytvoří nějaká petice, ať se s tou situací něco dělá. Nikdo se ale k ničemu neměl. Zároveň jsme v té době měli schůzku na ministerstvu financí, kam jsme šli v podstatě jako soukromé osoby a pan Blaha z hazardního odboru nám doporučil založit asociaci pokerových hráčů, aby to usnadnilo naše jednání s úředníky a politiky. A byla to dobrá rada. Teď tedy jdeme jednat na ministerstvo už jako oficiální subjekt.

Co konkrétně nejvíc vadí asociaci na novém hazardním zákoně?

Hlavně řešíme paragraf 59, který omezuje pořádání turnajů. Například zákaz organizace turnajů, ve kterých si provozovatel bere méně, než pět procent ze vstupního poplatku hráčů nám přijde naprosto nesmyslný. Dále je v novém zákoně dost komplikované pořádání garantovaných turnajů, takže jsme se zamýšleli, jak ten paragraf přeformulovat, aby zákonodárci byli spokojení, ale aby zároveň ten zákon neměl tyto vedlejší účinky, které podle mě tím zákonem ani nezamýšleli.

Byla tedy podle vašeho názoru hlavním problémem při tvorbě nového hazardního zákona pouze neznalost těch, kdo ho vytvářeli nebo za tím byla například i lobby některých hazardních firem?

Myslím, že u pokeru šlo spíš o neznalost. Ten zákon se točí hodně okolo automatů a sportovních sázek, poker je v rámci toho pouze malá oblast, která podle mě nebyla ani v nějakých velkých lobbistických tlacích. Poker byl spíš pro zákonodárce takovou neznámou oblastí a nakonec to vyřešili tak polovičatě s tím, že nedomysleli důsledky, které to bude mít.

V jakém časovém horizontu chcete dosáhnout změn v zákoně?

Těžko odhadovat. Příští týden máme schůzku na ministerstvu financí, kde jim chceme říct naši představu. Co tak vím, tak ministerstvo financí ví o tom, že ten paragraf nefunguje úplně ideálně a samo by ho chtělo změnit. S Pirátskou stranou už máme navíc předjednáno, že by prezentovali náš pozměňovací návrh ve sněmovně, takže pak to bude o tom, jak dlouho bude trvat legislativní proces, což my už moc neovlivníme. Teď jde hlavně o to, abychom se shodli na nějakém návrhu, který by vyhovoval všem a následně abychom ho dostali do sněmovny.

Co už se asociaci za dobu jejího fungování podařilo? Zmínil jste například petici či spolupráci s Piráty.

Máme zhruba 1700 podpisů pod naší peticí a zároveň máme připravený pozměňovací návrh zákona, o kterém budeme příští týden diskutovat na ministerstvu a pokud možno ho pak pošleme do sněmovny. Vše se bude odvíjet od té schůzky na ministerstvu. Buď zjistíme, že to máme vymyšlené dobře nebo se dozvíme, že je potřeba něco upravit a pak bude záležet na tom, jak složité to případně bude.

Je pro vás necelých 1700 podpisů pod peticí asociace dostatečnou podporou? Jste s tímto číslem spokojeni nebo jste očekávali vyšší počet?

Určitě očekáváme víc, ale zatím jsme tuto petici propagovali jenom na pokerových webech případně ve facebookových skupinách, které se věnují pokeru. Teď plánujeme propagaci formou plakátů na živých pokerových turnajích, kde bude určitě plno lidí, co třeba o té petici vůbec nevědělo, takže tam očekáváme další nárůst podpisů. Zároveň děláme rozhovory do novin, takže se o tom dozví širší okruh lidí. Ještě doufáme, že se ten počet podpisů znásobí.

Máte v asociaci nějaký odhad, kolik lidí v Česku hraje poker nebo se o něj zajímá?

Podle nás ho aktivně hraje, čímž myslíme zajít si párkrát do roka na nějaký turnaj, třeba padesát tisíc lidí. To číslo se ale špatně dohledává, i když v Česku existuje monitorovací středisko pro hazard, případně máme informace o tom, kolik lidí navštíví pokerové weby. Máme i nějaké údaje od Pokerstars, jediné pokerové herny, která má v současné době českou licenci, takže z toho jsme to složili dohromady a myslíme si, že těch padesát tisíc může být aktivních hráčů. Další lidi, které poker třeba zajímá, ale nechodí si pravidelněji zahrát, do toho nepočítáme, jinak by to samozřejmě bylo víc.

Název petice se z původního Poker není hazard, změnil na Za poker v ČR. Proč k tomu došlo?

Ten první název jsme zvolili asi bez rozmyslu. Chtěli jsme mít nějaký neutrálnější název. Plno lidí četlo pouze název petice a začalo oponovat, že poker je hazard. Naším cílem přitom nebylo vyjmout poker z hazardního zákona, ale zajistit mu jiné postavení než zbylým hazardním hrám. Název jsme tedy změnili a snad už nebude vzbuzovat takové emoce.

Zmíněna byla i vaše spolupráce s Pirátskou stranou. Navázali jste s ní kontakt až v souvislosti s asociací nebo jste na ni měli vazby už dřív?

Známe se už déle, už z doby, kdy Piráti byli méně známou stranou. Tím pro nás bylo i jednodušší vysvětlit jim naše cíle, protože už dlouho jim říkáme, jak vypadá pokerové prostředí u nás a jaké v něm řešíme problémy. Takže je to už dlouhodobá spolupráce hlavně s Ivanem Bartošem, ale ostatní kluci z asociace se znají i s dalšími Piráty.

Daří se asociaci získat podporu pro váš návrh i mimo Pirátskou stranu? V jednom z článků na vašem webu se hovořilo například o hnutí ANO.

U té schůzky jsem osobně nebyl, ale podle toho, co vím, tak někteří lidé z ANO vypadali, že by náš návrh podpořili. Máme navíc naplánované další schůzky, tak uvidíme. Celá věc je podle nás celkem apolitická, část zákona zkrátka nefunguje tak jak bylo zamýšleno a jde o to to nějak opravit. Takže v tomto by neměl být problém. Snad.

Nenapadlo vás při těchto jednáních, že byste sám vstoupil do politiky třeba za Piráty?

Samotného by mě to nelákalo, ale už jsem dokonce měl takovou nabídku. Myslím ale, že i tak už mám svých aktivit až moc.

Jak k vám vůbec při jednáních na ministerstvu financí přistupují jednotliví úředníci?

Docela dobře. Někdy je ale trochu složité jim určité věci vysvětlit. Mají svůj pohled, že poker je hazard, který je potřeba omezovat a regulovat. My zase tvrdíme, že poker je dovednostní hra s hazardními prvky, ale ta jednání jsou korektní, nejsou nepříjemná. Věřím, že se spolu nějak dohodneme.

Změní se podle vás někdy právě společenské vnímání pokeru jako hazardu?

Nějak globálně podle mě ně. Ale myslím, že poslední dobou se to lepší. Ať už díky výsledkům českých hráčů ve velkých turnajích nebo díky pořádání prestižních turnajů v Česku. Už je hodně lidí, kteří o tom mají nějaké povědomí a chápou, že to je něco jiného než třeba automaty. Takže to je v celkem dobrém stavu, i když by to určitě mohlo být ještě lepší. Nedělám si ale iluze, že by široká veřejnost měla o pokeru nějaké hlubší znalosti.

Mezi cíli asociace je i osvěta, aby poker přestal být mezi lidmi vnímán jako hazard. Jak toho chcete dosáhnout?

Teď se soustředíme hlavně na změnu hazardního zákona. Tohle je spíš takový obecný cíl, který by asociace měla, až se nám podaří náš návrh prosadit. Propagovat poker tak, aby byl vidět rozdíl mezi klasickým hazardem a řekněme dovednostním hazardem. Ale zatím pro to nemáme konkrétní plán.

Jak vidíte budoucnost online pokeru jako celku za pět, deset nebo patnáct let? Lze podle vás očekávat ještě nějaký velký pokerový boom?

Dějí se celkem zajímavé věci. Známý profesionální hráč Phil Galfond rozjíždí vlastní hernu, Party Poker jde nahoru, snižuje poplatky za hru, hodně jde na ruku samotným hráčům. Myslím, že to v budoucnu bude dobré. Hodně lidí říká, že poker nějak upadá, ale spíš to bude tak, že měl hodně úspěšné období a teď je v nějakém normálu. Nejvíc pokeru ale ubližují různé regulace a segregace jednotlivých trhů. Poker je totiž globální záležitost, a když si to každý stát řeší po svém, tak to dost kazí ten potenciál pokeru jako takového.

Sledujete nějak situaci v USA, kde je poker hodně populární, ale až na výjimky je zakázáno hrát online?

Trochu to sleduji, některé státy už tam online poker zlegalizovaly a snaží se navzájem tyto trhy propojovat, takže nějakým způsobem se to hýbe, i když stále hodně pomalu. Pokud vím, tak tam působí silná lobby kamenných kasin, která se snaží online poker zarazit, aby lidi jezdili do velkých kasin třeba do Vegas. Tato kasina vlastní vysoce postavený senátor blízký Trumpovi, takže ten bude asi veškeré snahy o legalizaci online pokeru dost blokovat.

Zobrazeno 3096 krát
Naposledy upraveno: čt., 26. duben 2018 13:28
Pro psaní komentářů se přihlaste