Američané otevřeli ambasádu v Jeruzalémě, Palestinci protestují

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Jeruzalém
Jeruzalém Zdroj: Zdroj: Wikimedia Commons
Jeruzalém - V pondělí došlo ke slavnostnímu přesunutí americké ambasády v Izraeli do Jeruzaléma. Ambasáda se doposud s většinou dalších nacházela v druhém největším městě Tel Avivu. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnil například i izraelský premiér Benjamin Netanjahu či americký velvyslanec v Izraeli David Friedman. Americký prezident Donald Trump, který přesun ambasády z velké části inicioval, však nedorazil, místo něj přijela jeho dcera Ivanka s manželem a prezidentským poradcem Jaredem Kuschnerem, ministr financí Steven Mnuchin a 12 členů Kongresu. 

"Izrael je suverénní stát, který má právo určit si své hlavní město," řekl mimo jiné Trump ve videopozdravu Izraelcům. Nová ambasáda sídlí v místě bývalého konzulátu. Přesun však nebyl ideální, protože vyvolal vlnu protestů. Trump je například kritizován Evropskou Unií kvůli možnému maření palestinsko-izraelských vztahů, které tento krok přinese. OSN jeho postup též odsoudila, nedá se proto předpokládat, že budou Trumpova příkladu následovat ostatní státy, které uznávají existenci suverénního Izraele. 

Palestinci proti přesunutí ambasády a de facto uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele ostře protestují. Ve chvíli, kdy probíhal ceremoniál otevření, protestovaly v Pásmu Gazy tisíce lidí. Izraelská armáda tam ostře zasáhla. Výsledkem bylo podle ministerstva zdravotnictví v Gaze 52 mrtvých a zhruba 2 400 raněných. Za tento exces přišla kritika od OSN za přílišně brutální postup a od Amnesty International, která obvinila Izrael z porušování mezinárodního práva. Armáda se hají svým protokolem a tvrzením, že při zásahu zneškodnili minimálně tři teroristy a dalších pět zasáhli. "Každá země má povinnost bránit své hranice," vyjádřil se k zásahu armády premiér Netanjahu. 

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Červenec 2020 »
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace