Berlínský kostel poskytl prostor pro modlitbu muslimů

Ohodnoťte tento článek
(5 hlasů)
Muslimská modlitba
Muslimská modlitba Zdroj: Pixabay
Berlín - Německo čtvrtého května znovu umožnilo pořádání náboženských obřadů, s podmínkou, že lidé budou dodržovat jeden a půl metrové odstupy. To ovšem zkomplikovalo modlitby v berlínské mešitě Dar Assalam v městském obvodu Neukölln, kam se kvůli omezením, namísto obvyklých stovek věřících, vejde pouze padesát lidí.

Proto se blízký lutheránský kostel v městském obvodu Kreuzberg rozhodl pomoci. Muslimům kostel sv. Marty nabídl své prostory k Pátečním modlitbám, na počest konce ramadánu, které probíhaly v arabštině a v němčině.

Během ramadánu se muslimové zdržují jídla, pití, kouření a sexu od úsvitu do soumraku. Obvykle se rodiny scházejí, aby se společně účastnily modliteb. Letos však byly oslavy po celém světě značně ovlivněny epidemií koronaviru.

„Je to skvělé gesto a přináší radost v období ramadánu i v této situaci,“ vyjádřil své dojmy imám berlínské mešity, Mohamed Taha Sabry. „Tato pandemie znás vytvořila komunitu. Krize lidi spojuje.“

Samer Hamdoun, jeden z účastníků modlitby řekl, že mu nějakou dobu trvalo, než si zvykl na prostředí kostela. „Byl to zvláštní pocit, kvůli hudebním nástrojům a obrazům. Ale když se na to podíváte, když pominete drobné detaily, je to koneckonců chrám Boží,“ tvrdil Samer Hamdoun.

Páteční modlitby se zúčastnila dokonce místní farářka Monika Matthias. Řekla, že se díky výzvě muslimů k připojení cítila dojata. „Ano, zúčastnila jsem se obřadu, měla jsem řeč v němčině. Během modlitby jsem mohla říct jen ano, ano, ano, protože máme stejné zájmy a chceme se od vás učit. A je krásné, že toto cítíme o sobě navzájem,“ nechala se slyšet Monika Matthias. Farářka navíc dodala, že partnerství bylo rozhodnutí jejich komunity. "Toto nás sblížilo. Zda či v jaké podobě toto partnerství přetrvá, ještě není známo. Ale myslím, že poznávání se a to, co jsme v tento čas společně zažili, nás posiluje v tom, co přijde," řekla.

Islámská rada, která v zemi zastřešuje skupinu čtyř set mešit, v dubnu prohlásila, že mnoho z nich čelí bankrotu. Protože k jejich uzavření došlo právě v měsíci ramadánu, který obvykle přináší období velkorysých příspěvků.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Leden 2021 »
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace