Brexit se odkládá

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Odpůrce brexitu před britským parlamentem
Odpůrce brexitu před britským parlamentem Zdroj: Novinky.cz
Londýn/Brusel - Po dvou letech od aktivace článku 50, který Spojené království použilo jako vůbec první země Evropské unie, se zdá, že k němu hned tak rychle nedojde. Během středy chce Theresa Mayová poslat předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi žádost, ve které požádá Evropskou unii o odklad brexitu do 30. června s možným prodloužením na dva roky. Podle ministra pro brexit Stephena Barclaye je také reálná možnost, že Británie v Unii nakonec zůstane.

Pokud by Britové dostáli svému slibu, kterým se zavázali jak voličům, tak zbytku Unie, k brexitu by došlo 2í. března. O tom, jak bude vystoupení z osmadvacítky probíhat, se britští poslanci nedokázali dohodnout celé dva roky. Dohoda, kterou s Bruselem Mayová vyjednala, britští poslanci třikrát odmítli kvůli takzvané irské pojistce, která by měla zachovat současný režim na hranicích s Irskou republikou. To je podle poslanců Konzervativní strany pouze krok k tomu, aby Británie zůstala připoutaná k unijním strukturám, aniž by měla nadále možnost ovlivňovat jejich rozhodnutí.

Evropská komise v reakci na možný odklad brexitu sdělila, že v případě, že by Británie v unii setrvala do června, nebo i déle, musela by se účastnit i voleb do Evropského parlamentu. Protože volební období europoslanců je pět let, Británie by v tomto případě mohla brexit odložit až do roku 2024.

Mayová bude s evropskými lídry vyjednávat i během čtvrtečního summitu v Bruselu. Všechny tři strany – tedy Británie, Unie a členské státy se shodují, že neřízený brexit bez dohody by v důsledku uškodil všem. Lídři sedmadvacítky volají po tom, aby Mayová předložila jasný plán. Na britské politické scéně panuje chaos. Ten pravděpodobně rozetne právě čtvrteční summit.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Září 2020 »
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace