Poradí si lékaři v budoucnu s virem HIV?

Ohodnoťte tento článek
(1 Hlasovat)
Léčba HIV bude náročná, ale není nemožná
Léčba HIV bude náročná, ale není nemožná Zdroj: imperial.ac.uk
Virus HIV je rozšířený téměř po celém světě a zemřely na něj už milióny lidí. Neexistuje lék, který by nemoc vyléčil. A přesto se svět stal svědkem toho, že došlo již ke druhému případu uzdravení pacienta s touto nemocí.

Od prvního úspěšného vyléčení viru HIV uběhlo již dvanáct let a vědci se po celou dobu snažili o zopakování této léčby, ale neúspěšně. Nyní, když došlo ke druhému uzdravení, vědci už mohou říci, že léčba HIV bude nejspíš velmi náročná, ale rozhodně není nemožná.

U obou pacientů, kteří se léčili s rakovinou, došlo ke zlepšení po transplantaci kostní dřeně. Ovšem ta měla být pouze na léčbu rakoviny, a ne viru samotného. Není ale pravděpodobné, že by se transplantace v budoucnu stala lékem proti viru. Je to spíše riziková záležitost. Krokem k tomu, aby lékaři porazili AIDS, by mohlo být vybavení těla buňkami modifikovanými proti viru. „Tyto objevy budou inspirovat lidi, ukážou jim, že úspěšná léčba HIV není jenom sen," říká Annemarie Wensingová, viroložka z University Medical Center v Utrechtu.

Když oba dva, dnes již zdraví pacienti, podstoupili transplantaci kostní dřeně, měli jejich dárci mutaci bílkoviny jménem CCR5. Ta se nachází na povrchu některých imunitních buněk. HIV používá tuto bílkovinu pro vstup do buněk, na zmutovanou verzi se však nemohla přichytit.

Poloviční úspěch

Řešením by se tak mohla stát genová terapie. Tato terapie by deaktivovala produkci bílkoviny CCR5 u některých imunitních buněk, čímž by se staly odolnými vůči HIV. Několik společností už s tímto projektem začalo, zatím ale neúspěšně. Musí totiž zasáhnout správný počet buněk na správném místě a také musí upravit geny, které řídí produkci bílkoviny CCR5. Je to velmi složitá modifikace, ale v budoucnu by mohla být úspěšná.

Způsob této léčby však platí pouze pro pacienty, u kterých virus využívá vstup do buněk pouze přes bílkovinu CCR5. Pacienti ale budou stále náchylní k druhu HIV s názvem X4. Ten se do buněk dostává pomocí bílkoviny CXCR4. Proto léčba, která by se využívala proti HIV se vstupem přes bílkovinu CCR5, by měla pouze padesátiprocentní šanci na úspěch u viru, který se do organismu dostává přes bílkovinu CXCR4.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Květen 2020 »
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace