Objevený nový prasečí virus je nebezpečný i pro lidi

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
virus
virus Zdroj: STOPLUSJEDNICKA.cz
Nedávno objevený koronavirus PDCoV může nakazit člověka, varují vědci ve studii uveřejněné v časopise PNAS.

PDCoV je „příbuzným" atypické pneumonie a patří ke stejnému typu patogenů, jako jsou i SARS a MERS. Dříve se tento virus vyskytoval výhradně u ptáků, nedávno ho ale začali objevovat také u prasat. Nakažení virem tohoto typu mají stejné symptomy: kašel, problémy s dýcháním a neustálé odkašlávání. Po inkubačním období, které trvá 12 dní, začíná silná horečka. Nakažený přitom může zemřít jak na vysílení způsobené virem, tak i na průvodní infekce nebo komplikace.

„Zjistili jsme, že tento koronavirus může pronikat do buněk člověka a jiných živočichů. Teď musíme pochopit, jestli může přecházet z prasat na ptáky a naopak, a také jestli mohou zvířata nakazit člověka," vysvětlila Linda Saifová z univerzity Ohio.

V průběhu výzkumu vyšlo najevo, že se PDCoV „naučil" infikovat prasata poměrně nedávno, přitom se jeho struktura podstatně nezměnila. Navíc pro nakažení buněk ptáka, prasete nebo člověka používá virus stejné „schéma vloupání" do buňky.

Zatím se nevyskytl ani jeden případ nakažení člověka, vědci ale varují, že epidemie může začít každou chvíli.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Říjen 2019 »
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace