Izrael má první ministryni etiopského původu

Ohodnoťte tento článek
(2 hlasů)
Poslankyně strany Blue and White Pnina Tamano-Shata na jednání v Kneeset, 18. července 2018
Poslankyně strany Blue and White Pnina Tamano-Shata na jednání v Kneeset, 18. července 2018 Zdroj: Yonatan Sindel/Flash90
Izrael – Pnina Tamano-Shata se stane první ministryní etiopského původu v izraelské vládě. Politička reprezentuje stranu Blue and White lídra Bennyho Gantze. Ten 14. května oznámil, že se Tamano-Shata stane ministryní imigrace a integrace.

Pnina Tamano-Shata je původem z Etiopie. Pochází z malé vesničky poblíž města Gondar na severu země. „Jsem nadšená a hrdá, že mohu převzít roli ministryně imigrace a integrace," vysvětlila Tamano-Shata izraelskému deníku Maariv. Nová ministryně se snaží o začlenění etiopských židů do izraelské komunity od počátku své politické kariéry v roce 2013. Začínala ve straně Yesh Atid, která se v minulém roce připojila ke straně Blue and White. Nyní je v pořadí třetí stranou s největším počtem členů parlamentu ve vládě Benjamina Netanjahua.

Tamano-Shata se tak stane první ministryní etiopského původu v historii Izraele. Všechny pozice v izraelské vládě byly oznámeny 14. května. „Pro mě je to mezník a uzavření kruhu, kdy tříletá dívka emigrovala do Izraele bez matky, pěšky přes poušť; od vyrůstání v Izraeli a bojů, které jsem vedla, a stále vedu za komunitu, integraci, přijímání ostatních a proti diskriminaci a rasismu; až do mé veřejné mise uvnitř a vně zdí Kneesetu (poslanecké sněmovny) a dnes do stavu ministryně pro integraci a imigraci,“ upřesňuje svou cestu k ministerskému křeslu.

 

Hlavním cílem je reforma integračního přistěhovalectví

Většinovým náboženstvím v Etiopii zůstává koptské křesťanství, které následuje islám, etiopská pravoslavná církev, protestantismus a další menšinová náboženství. V menšině jsou také etiopští židé. Postavení židů v Etiopii nebylo nikdy optimální, ale jejich pozice se ještě více ztížila v 70. letech minulého století, kdy Etiopie přerušila diplomatické vztahy a započala jomkipurská válka, mezi arabskými zeměmi a Izraelí. V této době probíhal přesun židovského obyvatelstva, mezi kterým byla i tříletá Pnina a její rodina.

Izrael díky třem operacím (Mojžíš, Jozue a Šalamoun) přijal přes 36 tisíc etiopských židů. „Alija (imigranti, kteří přišli do Izraele) je duší a bijícím srdcem státu Izrael. Budu usilovně pracovat na tom, abych povzbudila přistěhovalectví ze všech zemí světa a vedla reformu integračního procesu přistěhovalců v Izraeli, “ dodává závěrem Pnina Tamano-Shata pro deník Maariv.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Říjen 2020 »
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace