Izraelská sonda Beresheet havarovala při přistání na Měsíci

Ohodnoťte tento článek
(1 Hlasovat)
Fotografie povrchu měsíce pořízená sondou
Fotografie povrchu měsíce pořízená sondou Zdroj: twitter.com/teamspaceil
Izraelská sonda jménem Beresheet se při pokusu přistát kvůli technickým problémům ve čtvrtek zřitila na povrch Měsíce.

Sonda Izraelské neziskové organizace SpaceIL měla za cíl dosednout na povrch Měsíce. Hlavním účelem byl sběr dat o magnetickém poli, fotografování a zpřesnění měření vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem. Zároveň se jednalo o první soukromě financovaný projekt s tímto cílem.

Pokud by vše proběhlo hladce, Izrael by se stal po USA, Sovětském svazu (Rusku) a Číně čtvrtou zemí, které se podařilo na měsíční povrch dopravit svoji sondu. Přímo v letovém kontrolním středisku vše sledoval izraelský premiér Benjamin Netanyahu.

Sonda byla na cestě od 22. února, kdy odstartovala z floridského misu Canaveral. Poté se 4. dubna přiblížila na oběžnou dráhu měsíce. Pokud by se přece jenom vše podařilo, Beresheet by zůstal funkční dva až tři dny, než by se mu vlivem slunečního žáření zničily přístroje. Pokud by náhodou vydržel, zničil by ho následný mráz.

Naposledy upraveno:

Média

záznam z přistávacího procesu SpaceIL
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Duben 2020 »
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace