Jurečka chce víc obchodovat s Kubou

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Ministr zemedělství Marian Jurečka zahájil v pondělí pracovní návštěvu Kuby.
Ministr zemedělství Marian Jurečka zahájil v pondělí pracovní návštěvu Kuby. Zdroj: Creative commons
Kuba - Se snahou podpořit vstup českých firem na kubánský trh se v pondělí vydal na pracovní cestu právě na Kubu ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Bude se snažit posílit obchod mezi Kubou a Českou republikou, který vzkvétal především za dob socialismu. Jeho doprovodem jsou podnikatelé zastupující 30 českých firem. Cílem návštěvy je také zprostředkovat kontakty českým podnikatelům a institucím s kubánskými státními podniky a Kubánskou obchodní komorou.  

„Cílem naší cesty na Kubu je především posilování vztahů mezi oběma zeměmi a jejími institucemi a také zlepšení vzájemné obchodní spolupráce,“ uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Československo patřilo v době socialismu k největším dodavatelům elektráren na Kubu a vystavělo zde řadu podniků. Také bývalo jedním z největších dodavatelů na Kubu především v oblasti zemědělské techniky a potravinářských technologií. „Věřím proto, že na tuto spolupráci dokážeme navázat,“ dodal Jurečka.

Obchody s mlékem a rumem

Ministr má na programu například návštěvu Mezinárodního zemědělsko-průmyslového a potravinářského veletrhu FIAGROP 2017, který právě probíhá v hlavním městě Havaně a kterého se účastní i Česko. Jedná se o největší zemědělský veletrh na Kubě a jeho součástí jsou i odborné konference. Setká se i s kubánskými ministry či řediteli některých místních podniků.

Hlavním zbožím, které se z Česka vyváží na Kubu, jsou zahuštěné mléko a smetana, slad a nově oves. Mezi hlavní dovozní artikly z Kuby do Česka patří rum a doutníky, v menší míře pak i káva.

„Kubánským spotřebitelům můžeme nabídnout řadu kvalitních zpracovaných zemědělských produktů, nápojů a potravin za konkurenceschopné ceny,“ uvedl ministr Jurečka.

Vřelé vztahy a narůstající dluh

Československo podporovalo především Castrovu Kubu, mimo jiné i dodávkami zbraní, půjčkami, či odpouštěním plateb. Vztahy se zkomplikovaly v roce 1968, kdy Fidel Castro rozporuplně a emotivně zareagoval na okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy a současně silně kritizoval kvalitu československých dodávek na Kubu.

Podle údajů Ministerstva financí ČR dluží Kuba České republice z tohoto období více než 6 miliard korun, což je nejvíce ze všech dlužníků.  Minulý rok dala Kuba Česku netradiční nabídku splátky dluhu jejich slavným kubánským rumem. 

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Říjen 2018 »
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace