Užívání tabákových výrobků pravděpodobně zvyšuje vznik depresí a schizofrenie

Ohodnoťte tento článek
(3 hlasů)
Kouření má dopad na psychické zdraví
Kouření má dopad na psychické zdraví Zdroj: Pixabay
Velká Británie - Výzkum vědců z univerzity v Bristolu dokládá, že užívání tabákových výrobků pravděpodobně ovlivňuje nejen fyzické, ale i duševní zdraví. 

Tým výzkumníků vedených vědci z univerzity v Bristolu ve Velké Británii dokázal, že kouření může mít negativní dopad na psychické zdraví. Již déle je známo, že užívání tabákových výrobků se častěji vyskytuje u osob, které mají nejrůznější psychické poruchy, zejména pak schizofrenii a deprese. Vědci ale nebyli schopni jistě potvrdit, co je vlastně přičinou a co následkem. Tedy zda závislost způsobuje psychické choroby a nebo choroby vyvolávají touhu po tabáku.

Lidé s mentálnimi poruchami jsou často přehlíženi, když se snažíme snižovat závislost na kouření. A to vede ke vzniku nerovnosti," uvedla vedoucí výzkumu Robyn Wootinová. Experti se totiž doposud více nezabývali kouřením tabákových výrobků u psychicky nemocných lidí, což se ukázalo jako chyba. Vědci ve svém výzkumu použili data 462 690 kouřících Evropanů, které nashromáždila UK Biobank. Použili metodu, která zkoumá změny v genomu, takzvaná mendelovská radomizace. Výzkum prokázal, že užívání tabáku zvyšuje pravděpodobnost vzniku schizofrenie i deprese. Naše práce ukazuje, že bychom se měli za každou cenu snažit zabránit tomu, aby lidé s kouřením vůbec začali a naopak podporovat ty, kdo s tím chtějí skončit," dodala Robyn Wootinová. Také současně platí, že lidé trpící nějakou z těchto chorob bývají kuřáky častěji. 

Tato studie není první, která upozornila na negativní dopady užívání tabákových výrobků na psychické zdraví. Již před rokem totiž stejný tým vědců publikoval v časopise British Journal of Psychiatry výzkum, který za pomoci stejné metody dokládá, že konzumace výrobků z tabáku zvyšuje také pravděpodobnost vzniku bipolární poruchy. 

Ročně zemře na kouření více než sedm milionů lidí, ale na pozoru by se měli mít i nekuřáci. Až skoro jeden milion úmrtí je způsoben nepřímým vystavením cigaretovému kouři, který obsahuje přes 250 škodlivých a více než 50 karcinogenních látek.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Květen 2020 »
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace