Merkelová a Macron podepsali Cášskou smlouvu

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Macron a Merkelová při podpisu smlouvy
Macron a Merkelová při podpisu smlouvy Zdroj: Reuters
Cáchy – Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emanuel Macron dnes podepsali v Cáchách smlouvu o hlubší spolupráci a těsnější integraci. Smlouva má navazovat na Elysejskou smlouvu z roku 1963, kdy se ke spolupráci zavázali tehdejší západoněmecký kancléř Konrad Adenauer a francouzský prezident Charles de Gaulle.

Macron označil smlouvu za novou kapitolu spolupráce, rovněž Merklová smlouvu považuje za potvrzení nepřetržitého poválečného přátelství mezi Německem a Francií.

Elysejská smlouva byla klíčovou pro poválečný vývoj nejen mezi tehdejším západním Německem a Francií, ale měla vůbec vliv na vývoj evropské integrace. Merkelová se ke smlouvě vyjádřila jako o odpovědi na nové otázky a zmínila se o výzvách, kterým současné Německo, Francie, ale i celá Evropa dnes čelí, čímž myslela současný mezinárodní řád či vystoupení Spojeného království z evropské osmadvacítky.

„Francie a Německo musí příjmout zodpovědnost a ukázat cestu,“ vyjádřil své přesvědčení Macron. Hlavními cíli smlouvy, jehož podpisu se zúčastnili i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a předseda Evropské rady Donald Tusk, má posílit pozici Evropy v oblasti zahraniční a bezpečnostní politiky. Francie také podpořila nároky Německa na křeslo stálého člena Rady bezpečnosti OSN. Dohoda, která má 16 stran, obsahuje návrhy týkající se užší spolupráce v oblasti ekonomiky, energetiky, rozvoje nebo klimatické politiky a také těsnější integraci v příhraničních regionech mezi Francií a Německem.

Šéf Komise Juncker označil partnerství Francie a Německa za záruku míru v Evropě a Předseda Rady Tusk oznámil, že posílení spolupráce mezi Berlínem a Paříží prospěje celé Evropě.

V obou zemích však dohoda čelí kritice. V Německu je předmětem kritiky jak ze strany Zelených, tak ze strany Alternativy pro Německo (AfD). Zatímco šéf zelených Anton Hofreitet ji považuje za prázdnou smlouvu bez obsahu, AfD viní Merkelovou z podřizování se francouzskému prezidentovi. Ve Francií je smlouva kritizována šéfkou Národní fronty Marine Le Penovou, podle které je dohoda proti zájmům francouzského lidu.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Květen 2020 »
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace