Na Ayersovu skálu už se turisté nedostanou

Ohodnoťte tento článek
(1 Hlasovat)
Výstup na Ayersovu skálu
Výstup na Ayersovu skálu Zdroj: Reuters.com
Minulý týden mohli turisté naposledy podniknout výpravu na Ayersovu skálu zvanou také Uluru. Další výstupy už se konat nebudou. Při uzavření hory se také odstranil kovový řetěz, který lemoval celou délku stezky.

Austrálcům (původním obyvatelům Austrálie, pozn. red.) se po několika letech konečně podařilo prosadit zákon, který zakazuje turistům výstup na horu Uluru. Důvodem bylo ničení tamního ekosystému, ale tím nejdůležitějším byly náboženské motivy. Austrálci totiž považují horu za sídlo duchů svých předků. Na skalním masivu se také nachází posvátné kresby původních australských obyvatel. Povolené trasy turistů měly chránit malby před poškozením a fotografováním, nicméně návštěvníci toto pravidlo častokrát nerespektovali.

To ale nebylo jediné, co Austrálcům vadilo. Lidé, kteří podnikali výstup na horu, se chovali mnohokrát nevhodně i přesto, že věděli, že je Uluru pro místní obyvatele posvátná. Výjimkou tu tedy nebylo odhazování odpadků nebo močení. Nutno také dodat, že Austrálci varovali před výstupem i kvůli jeho náročnosti. Při výšlapu na horu zemřelo už několik desítek lidí. To však při výstupu nikoho neodradilo.

Několik týdnů před platností zákona, se na horu vydalo nespočet lidí, aby se stihli na Uluru ještě dostat. Nápor byl tak velký, že se stály fronty od rána do noci. Místním se to samozřejmě nelíbilo, ekosystém na hoře poznal největší nápor za posledních pár let.

Ayersova skála má 348 metrů a je známá tím, že v závislosti na slunečním světle mění barvu od oranžové přes jantarovou až po karmínovou. Nachází se v Národním parku Uluru - Kata Tjuta a je na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Září 2020 »
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace