Nepokoje v Libyi pokračují útokem na hlavní město Tripolis

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Libyi hrozí občanská válka
Libyi hrozí občanská válka Zdroj: Denik.cz
Libye – V noci z úterý na středu se hlavním městem Tripolis ozvalo sedm silných explozí. Město se snaží dobýt síly polního maršála Chalífy Haftara. V Tripolisu sídlí mezinárodně uznávaná vláda národní jednoty.

Ostřelovali především jih Tripolisu, konkrétně čtvrť Abú Sálim. Výbuchy byly ale tak silné, že se daly slyšet i v centru. Haftarovy jednotky a síly mezinárodně uznávané Libyjské vlády, už před několika dny oblast několikrát kontrolovaly. Nejméně čtyři lidé zahynuli a dalších 20 se zranilo. Nicméně celá pokračující ofenzíva velitele, připravila o život už 174 osob, 800 bylo zraněných a přes 20 000 osob muselo opustit své domovy. V Libyi se pomalu schyluje k občanské válce.

Haftar ovládá největší část země. Poprvé se stal středem pozornosti v roce 1969. Tehdy pomohl Kaddáfímu dostat se k moci vůdce. V roce 1987 odešel do exilu v USA a vrátil se v době "Arabského jara", to znamená období vlny protestů, povstání, nepokojů, kdy pomohl Kaddáfího svrhnout.

Už před třemi měsíci zahájil své první vojenské útoky a podařilo se mu získat ropné pole. Hlavním cílem je zaútočit na mocenské centrum jeho soupeře - vládu národní jednoty, která vznikla díky OSN (Organizace spojených národů). Haftar se tak snaží získat pro Libyi vojenskou vládu namísto demokracie. Svět se rozdělil na ty, kteří Haftara podporují, tedy Saudská Arábie, Spojené arabské emiráty, Egypt, Francie, Rusko a na jeho odpůrce. Tam se řadí Turecko, Katar, OSN. Dokonce OSN nebo zahraniční diplomaté na Haftara apelovali, aby boje ukončil, ale marně.

 

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Leden 2020 »
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace