Nizozemsko zakazuje manifestace podporující Erdoğana

Ohodnoťte tento článek
(1 Hlasovat)
Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu
Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu Zdroj: Morris MacMatzen/Getty Images
Nizozemsko – Po boku Německa a Rakouska se Nizozemsko stává další zemí, která zamezuje pokusům o shromáždění Erdoğanových příznivců kvůli nadcházejícímu dubnovému referendu v Turecku. Takto se rozhodlo poté, co Turecko chtělo vést v sobotu 11. března otevřenou kampaň pro ustanovení silnější prezidentské moci v jejich zemi. 

Nizozemský ministr zahraničí Bert Koenders den před akcí řekl, že jeho turecký protějšek Mevlüt Çavuşoğlu nesmí vytvářet shromáždění tureckých občanů na území Nizozemska, na kterých by propagoval hlasování v referendu, které by mimo jiné Erdoğanovi umožnilo mít exekutivní moc nebo vyhlásit výjimečný stav a odvolat parlament. Koenders sdělil, že takové chování ze strany Turecka je nepřijatelné a dodal, že ačkoli tureckému ministru zahraničí nemůže zakázat veřejně vystoupit a promluvit, nizozemská vláda mu své působení nebude nijak zlehčovat a nehodlá se s ním sejít. „Lidé samozřejmě mají plné právo organizovat shromáždění, ale propagace tureckého ministra v naší zemi o tureckém referendu je vskutku nežádoucí,“ řekl Koenders.

Erdogana kritizuje i Merkelová

Çavuşoğlu se od začátku potýkal s problémy, kde mítink provést. Kvůli kontroverzní tematice kampaně majitel zarezervované haly pro 500 lidí v Rotterdamu od smlouvy odstoupil a celá akce se tím tak zrušila. „Udělal bych to samé, zejména kvůli bezpečnostním okolnostem,“ sdělil Ahmed Aboutaleb, starosta druhého největšího nizozemského města. 

V návaznosti na zákaz shromáždění Erdoğan požadoval, aby mezinárodní organizace uvalily na Nizozemsko sankce a nařkl západní státy z islamofobie. „Myslel jsem si, že nacismus je již minulostí, ale mýlil jsem se. Stále žije na Západě,“ dodal turecký prezident. Nizozemský premiér Mark Rutte nazval komentáře Erdoğana jako nepřijatelné a požadoval omluvu. Ke kritice Erdoganových výroků se přidala i kancléřka Angela Merkelová a Nizozemsku vyjádřila svou plnou podporu.

Naposledy upraveno:
Petr Vencl

Nothing to do here. Yet.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Červen 2018 »
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace