ne., 19. říjen 2014 12:40

O hodinu delší noc

Blíží se konec letního času. Ze soboty na neděli si lidé déle pospí.

 

Za necelý týden bude třeba znovu přetočit hodinky o hodinu nazpět. V noci ze soboty na neděli, 25. - 26. října, dojde k návratu k původnímu času. Úderem třetí hodiny ranní ručičky přeběhnou zpátky na dvě. Neděle tudíž ve skutečnosti potrvá celých 25 hodin.

Dle serveru Přesný čas – atomové hodiny se letní čas v Rakousku-Uhersku objevil už v roce 1916. Tehdy trval od konce dubna do začátku října. V České republice se současný způsob letního času užívá od roku 1996 na základě směrnice Evropské unie. Změna času na letní, která se uplatňuje téměř v celé Evropě, se často zdůvodňuje pozdějším smíváním a tím pádem úsporou energie.

I přes dlouholetou existenci má tento posun mnoho odpůrců. Mediálně známý byl především, dnes už zesnulý, Stanislav Pecka. Odmítavě se k letnímu času vyjadřuje i Zdeněk Kolíbal, profesor brněnské VUT. Kromě toho také kritizuje používání pojmu „zimní čas“ pro navrácení do původního časového pásma střední Evropy. „Názvem zimní čas se snaží média vnutit veřejnosti to, aby zapomněla na normálnost a přirozenost tohoto občanského času,“ uvedl pro server Aktuálně.cz.

Odpůrci se nacházejí i v řadách lékařů, kteří varují před narušením přirozených biorytmů a neblahým vlivem na zdraví člověka. Vyplývá to například z jejich vyjádření k iniciativě Only one time senátora Petra Šilara. „Stresorů je v našem životě dost, není potřeba vytvářet zbytečně další,“ tvrdí psychosomatik Jaromír Kabát, „může se objevit únava, poruchy soustředění, zpomalení reakcí, nepozornost, roztěkanost, snížená schopnost rozhodování nebo změny nálady.“ Ne všichni se ovšem k problematice posunu času vyjadřují stejně. Kabátovi oponuje lékařka Radana Syrovátková: „Změna o hodinu sem nebo tam nám ale zásadní újmu na zdraví nezpůsobí. Na takovou změnu, jako je hodinový posun času jedním nebo druhým směrem, je náš organismus schopný se adaptovat bez větších problémů - zvlášť pokud přihlédneme k tomu, že změněný stav pak trvá půl roku.“

Původní středoevropský čas vČesku potrvá až do 29. března 2015, kdy se noc naopak o hodinu zkrátí.


Anketa: Co si myslíte změně času na letní a zpět?

Marie Formánková, 52let, lékárnice

„Měl by zůstat stále stejný přirozený čas, protože měnit rytmus člověka není zdravé.“

Daniela Staňková, 20 let, studentka VŠ

„Letní čas mi vyhovuje víc než zimní. V zimě je pro mě hrozně brzo tma. Střídání časů mi vyhovuje.“

Milan Tichý, 56 let, ekonom

„Dnes to nemá žádný ekonomický význam. Nastavená časová pásma by měla být stabilní.“

Ludmila Hrušková, 73 let, důchodkyně

„Nejsem pro změnu času. Když jsem chodila do práce, těžko se mi přizpůsobovalo. Pracovala jsem v zemědělství. Ráno je rosa a tma a nelze vydržet pracovat do večera.“

Marie Hrušková, 76 let, důchodkyně

„Než si zvyknu, trvá to. Letní čas mi nevyhovuje.“

Darina Horáková, 21 let studentka VŠ

„Chápu, že některým starším lidem to může zasáhnout do biorytmu. Já osobně v tom nevidím žádný problém, ani důvod k neustálým diskuzím.“

Lucie Ichnovská, 18 let, studentka SŠ

„Myslím, že letní čas je zbytečný.“

Zobrazeno 1581 krát
Naposledy upraveno: út., 2. prosinec 2014 21:48
Pro psaní komentářů se přihlaste