Pluto v dosud nejlepších záběrech v historii

Ohodnoťte tento článek
(1 Hlasovat)
Snímek Pluta
Snímek Pluta Zdroj: NASA
USA - NASA v pátek zveřejnila černobílé fotografie, které pořídila sonda New Horizons. Snímky, vzniklé během červencového přeletu kolem trpasličí planety Pluto, ukazují detaily hor, kráterů i ledových ploch.

"Tyto detailní obrázky ukazují různorodost terénu na Plutu. Demonstrují nám i sílu našich robotických objevitelů, kteří posílají úžasná data zpátky k nám na Zemi," řekl John Grunsfeld, bývalý astronaut a spolupracovník NASA.

Sonda, která je podle informací NASA velikostí podobná pianu, urazila od svého vypuštění v roce 2006 už na téměř 5 miliard kilometrů. Červencové snímky pocházejí z asi 80 metrů širokého pásu. Odhaduje se, že další fotografie dorazí v průběhu příštího týdne.

Vzhledem ke vzdálenosti od Země, která se se pohybuje od 7,5 miliardy po 4,28 miliardy kilometrů, je tok informací z New Horizons zpátky domů velmi pomalý. NASA očekává, že další tisíce fotografií a měření se přenesou během roku 2016.

"Desítky let nebylo nic této kvality k dispozici, ani po prvním zkoumání Venuše či Marsu. Pluto je něco jiného. Snímky máme už 5 měsíců po prvním přeletu. To, co věda může dělat s těmito obrázky, je prostě neuvěřitelné," říká Alan Stern, hlavní vedoucí New Horizons.

Pluto byl klasifikován jako planeta až do roku 2006, kdy došlo na astronomickém kongresu k jeho přesunutí do kategorie trpasličích planet.

Naposledy upraveno:

Média

New Horizons’ Best View of Pluto’s Craters, Mountains and Icy Plains zdroj: NASA
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Duben 2020 »
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace