„Tak přísaháme!“ Na Hradčanském náměstí odpřisáhlo povinnost státu 900 nových vojáků

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Slavnostní vojenská přísaha na Hradčanském náměstí
Slavnostní vojenská přísaha na Hradčanském náměstí Zdroj: Gabriel Kuchta, Deník N
Praha - Při příležitosti 101. výročí vzniku samostatného československého státu přislíbilo statečnost, ukázněnost a především věrnost České republice 866 nových vojáků Armády České republiky a nastupujících studentů Univerzity obrany v Brně. Slavnostní akt se konal 27. října na Hradčanském náměstí v Praze od půl druhé odpoledne.

Vojenská přísaha představuje i v současnosti slavnostní závazek k plnění vojenských povinností při obraně státu. Její složení je závazným právním a morálním aktem. Událost se koná každoročně a je tradiční součástí oslav Dne vzniku samostatné Československé republiky.

Za doprovodu státní hymny odpřisáhlo věrnost a oddanost České republice 866 nově příchozích vojáků . Součástí přísahy je také odpálení slavnostních dělostřeleckých salv. Na náměstí před Pražským hradem přitom celé slavnosti přihlíželo přes tisíc lidí.

Ceremoniálu se zúčastnil premiér Andrej Babiš (ANO), ministr obrany Lubomír Metnar (ANO), náčelník Generálního štábu Aleš Opata a Jeho Eminence Dominik kardinál Duka a prezident Miloš Zeman, který po přísaze pronesl projev.

Vzpomněl na slavná období Armády České republiky, zmínil boj našich legií nebo boj sokolů na Slovensku. Připomněl ale i neslavné období, za které považuje zradu našich spojenců z roku 1938 nebo sovětskou okupaci v srpnu 1968. Ve svém projevu zmínil působení českých vojáků v Afghánistánu a to, že tam země ztratila 14 vojáků bojujících proti terorismu. Uvedl, že poslednímu z nich udělí v pondělí státní vyznamenání, Medaili Za hrdinství.

„A vám všem chci popřát, abyste byli hrdi na svou zemi, na zemi, která si těžko vydobyla svoji svobodu a svoji demokracii. A právě proto je potřeba obojí chránit a bránit," dodal na závěr svého projevu prezident Zeman.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Srpen 2020 »
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace