Vyhoštění ruští diplomaté opouštějí Česko

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Výpovědi diplomatů pokračují na obou stranách
Výpovědi diplomatů pokračují na obou stranách Zdroj: rbth.com
Česká republika, Rusko - Česká republika vyhostila v reakci na otravu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala tři ruské diplomaty. Stejný počet českých diplomatů vyhostí ze svého území i Rusko. Obě strany by měly opustit státy začátkem dubna. 

Předpokládaný odchod ruských diplomatů z České republiky by měl podle předpokladů českého ministerstva zhahraničí proběhnout prvního dubna. Tento den totiž vyprší lhůta pro opuštění země. Oznámil to ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický (ANO) po schůzce s ruským velvyslancem Alexanderem Zmejevským. Není však známo, o které diplomaty se jedná. Podle zvyklostí se jména vyhoštěných nezveřejňují. Výběr byl však nahodilý, nikoliv rozmýšlený. "Nepředpokládáme, že by ruská strana nerespektovala to, co jsme jí v rámci nóty minulý týden předali. V minulosti se nikdy nestalo, že by někteří neuposlechli, když jsou označeni za nežádoucí osoby," sdělila zástupkyně mluvčí ministerstva zahraničních věcí Irena Valentová.

Solidární státy

Stejný počet českých diplomatů vyhostilo ruské ministerstvo zahraničí. Po předvolání na ministerstvo to oznámil český vedoucí diplomatické mise v Moskvě Petr Kroužek. Zemi musí i s rodinami opustit do pátého dubna. "Ministerstvo zahraničních věcí ČR bere na vědomí, že Ruská federace dnes v odvetném kroku označila tři české diplomaty působící na zastupitelském úřadě ČR v Moskvě za nežádoucí osoby. Území Ruska musí opustit nejpozději do 5. dubna 2018," uvedla mluvčí ministerstva Michaela Lagronová.

Bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru otrávila začátkem břežna v britském městě Salisbury nervově paralizující látka nazývaná Novičok. Podle Velké Británie se jednalo o útok ze strany Ruska, na který vláda reagovala vyhoštěním 23 ruských diplomatů. K Velké Británii se solidárně přidávaly i ostatní státy. Dohromady dostalo výpověď 150 ruských diplomatů. Rusko jako odvetu podnika vůči ostatním stejné kroky. 

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Duben 2019 »
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace