Vyhynulý tvor se po třiceti letech opět vrací do přírody

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Kančil stříbrohřbetý zachycený fotopastí
Kančil stříbrohřbetý zachycený fotopastí Zdroj: https://www.globalwildlife.org/
Po usilovném pátrání se vědeckému týmu z Global Wildlife Organization konečně podařilo získat unikátní záběry kančila stříbrohřbetého, který byl téměř tři dekády považovaný za vyhynulý druh.

Poslední zmínky jsme o kančilovi stříbrohřebtém měli až donedávna pouze z roku 1990. Díky jedinečné spolupráci vědců a domorodců se však podařilo druh opět objevit ve vietnamské džungli. Po zprávách domorodců o výskytu tohoto druhu vědci neváhali, nainstalovali fotopasti a pořídili celkem 1881 snímků. Díky nim mohli zachytit dostatek fotografií těchto drobných tvorů. Biolog An Nguyen z Liebnizova institutu pro výzkum divokých a zoo zvířat v Berlíně však uvádí, že z těchto fotografií se nedá určit přesný počet jedinců.

„Viděli jste kančily se stříbrnými zády? Kolik? A kde?“ ptal se místních často Nguyen a jeho tým. Pro určení přesného množství jedinců je zapotřebí ještě dalšího výzkumu. Tito kančilové se vyskytují pouze v malé části Vietnamu a jejich výskyt je velmi vzácný. Neustálý rozvoj civilizace v těsné blízkosti netknuté džungle a stále se zvyšující počet pastí jejich populaci silně ohrožuje. Proto budoucnost celého druhu zůstává pouze velkou neznámou.

Zachytit kančily ve fotopastech rovněž nebylo snadný úkol. Tato zvířata s podivnou stavbou těla, která připomíná spíše jelena (odtud anglický název mouse-deer, tedy mouse - myš a deer - jelen), jsou aktivní převážně v noci a čas tráví o samotě, nanejvýš v párech. Jsou rovněž velmi mrštní, a to díky zadním nohám které jim umožňují dobře skákat v porostu husté džungle. Občas bylo navíc obtížné rozlišit, který druh kančila mají domorodci namysli. Kromě kančila stříbrohřebetého se v těch samých oblastech rovněž vyskytuje i méně známý kančil menší. Celou situaci navíc ještě komplikoval jazyk domorodců, ve kterém se oba druhy zvířat označují stejným názvem „cheo cheo“.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Září 2020 »
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace