Andrea Štipčáková

Andrea Štipčáková

Velká cena České republiky se bezprostředně dotýká také občanů Brna. Fanoušky motocyklových závodů potkávají v ulicích města, tramvajích či v restauracích. Jak obyvatelé druhého největšího města České republiky toto každoroční srpnové zvýšení turistického ruchu vnímají? Jsou sami návštěvníky Moto GP, nebo akci sledují jen „z povzdálí“?
Velkou cenu Česká republiky pravidelně doprovázejí zvýšená bezpečnostní opatření. Městská policie Brno během jejího konání vyšle do služby o dvě stě strážníků více než v jiných dnech. Ve zvýšené míře dohlíží především na lokality nedaleko závodiště.
V srpnu vyrážejí do Brna tisíce motocyklových fanoušků, aby mohli na vlastní oči vidět jeden ze závodů Mistrovství světa silničních motocyklů. Náporu příznivců Moto GP jsou si vědomi také majitelé hotelů, penzionů a kempů, pro které Velká cena znamená nejen maximální obsazenost, ale také mnohonásobně vyšší výdělky.
Jakub Kornfeil závodí v seriálu Mistrovství světa silničních motocyklů již desátým rokem. Ve třídě Moto3 patří k nejzkušenějším závodníkům, někoho staršího byste ve startovní listině strojů do 250ccm hledali marně. Celkem třikrát ochutnal, jaké je to stát na stupních vítězů. Dvakrát byl stříbrný, jednou bronzový. Každoročně se rohatecký jezdec představuje na dvou kolech také fanouškům v České republice. Tlak je na něj při domácí Velké ceně obrovský, Jakub Kornfeil však přiznává: „Větší stres mi paradoxně spíše pomáhá.“
Václava Svobodu znají motocykloví fanoušci především z vysílání živých přenosů Mistrovství světa silničních motocyklů. Zatímco zahraniční závody komentuje Václav Svoboda ze studia na pražském Barrandově, na Velkou cenu České republiky vyráží přímo do Brna.
O bezpečnost jezdců na trati se během závodního víkendu seriálu Moto GP starají takzvaní traťoví komisaři. Práci již čtvrtým rokem vykonává také dvaadvacetiletý Štěpán Koutník. Zprvu pro něj byla skvělým přivýdělkem při studiu, dnes je už stálým zaměstnancem Automotodromu Brno.
MotoGP patří mezi největší sportovní akce konané v České republice. Do Brna se během motocyklového víkendu sjede každý rok několik desítek tisíc fanoušků. Pro ně i pro závodní týmy musí Masarykův okruh nachystat zázemí, které koresponduje s požadavky pořádající společnosti Dorna a mezinárodní federace motocyklistů FIM. S přípravami je tak nutné začít s dostatečným předstihem.
ZÁMĚRCíl práceHlavním cílem tohoto samostatného projektu je poskytnout jeho prostřednictvím čtenáři pohled do zákulisí příprav jedné z největších sportovních akcí konaných na území České republiky – Grand Prix of the Czech Republic. Na závody silničních motocyklů se každoročně přijede podívat několik desítek tisíc lidí, což výrazně ovlivňuje chod města. Práce se tak zaměří nejen na přípravy na okruhu, ale i mimo něj. Pokusí se nastínit, jak se na nárazový příval velkého počtu osob dívají obyvatelé města Brno a subjekty (např. ubytovací zařízení, policie apod.), kterých se tato událost bezprostředně týká.Vytyčeného cíle bych chtěla dosáhnout pomocí série textů, při jejichž psaní budu vycházet z praktických dovedností, s nimiž jsem se seznámila v průběhu studia.
Lucerno, Švýcarsko – V sobotních semifinálových utkáních ve Fed Cupu se nedařilo jedničkám obou týmů. V prvním zápase překvapivě porazila Barbora Záhlavová-Strýcová světovou sedmnáctku Bacsinszkou, Karolína Plíšková naopak s Golubicovou prohrála a druhý bod do šatny nepřinesla. O vítězství se obhájkyně titulu poperou v neděli od 12 hodin.
USA – Už to bude deset let, co v televizi odvysílali poslední díl sedmé řady seriálu Gilmorova děvčata. Dlouho to vypadalo, že se fanoušci nových epizod nedočkají, ale opak se stal pravdou. Milovníci tohoto kultovního seriálu se mohou těšit na pokračování!
Strana 1 z 2