Barbora Mlezivová

Barbora Mlezivová

Firma Neuralink podle slov jejího spoluzakladatele Elona Muska poprvé implantovala svůj čip do mozku člověka. S jeho pomocí byste měli být schopni ovládat počítač pouhou myslí, rozpohybovat ochrnuté končetiny, vyléčit demenci nebo znovu získat zrak. Musk se tak přidává na trh firem, které se o vývoj podobných implantátů již několik let pokoušejí a přináší významné inovace, které mohou vývoj implantátů posunout dál.
Olomouc – V listopadu proběhla v aule Pedagogické fakulty Univerzity Palackého tradiční přednáška k poctě prvního rektora Josefa Ludvíka Fischera. Hostem letošního 28. ročníku byla jaderná inženýrka a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Prezentaci na téma Jaderná energie ve službách člověka si přišli poslechnout studenti i široká veřejnost. V prezentaci nechyběla pozitiva ani negativa, jež oblast jaderné energie přináší, jména významných osobností či krátký náhled do historie.
Ve dnech 13.-15. října 2022 se v Olomouci konalo 35. výročí programu Erasmus ve světě. Historie Erasmu se datuje již od roku 1987 a akce je pořádána každoročně po celém světě s jedním společným cílem – oslavit, a ještě více zvýšit povědomí o Erasmu. Organizátoři Erasmus days v Olomouci, kterými byli Oddělení pro mobility UP a Centrum zahraniční spolupráce, si pro zájemce připravili třídenní program nabitý jak informacemi, tak i zábavou. Hlavní body programu v podobě prezentací českých i zahraničních „Erasmáků“ UP se uskutečnily ve čtvrtek a pátek večer. Nechyběla ani živá hudba. V sobotu byla akce ukončena politickou debatou. Organizátoři se těší pozitivním ohlasům a doufají, že tomu tak bude i nadále.