Kateřina Táborská

Kateřina Táborská

LAYOUT ZDRAVOTNICKÉHO ČASOPISU LAZEBNÍK
út., 18. duben 2017 22:59

Všichni letí na LetFest

Letovice - LetFest, tak zní název multižánrového letovického festivalu, který se bude konat první týden v červenci, tedy od 2. do 9.7. Hlavní cílovou skupinou, pro kterou je festival určen, jsou mladí lidé a děti ve věku 11 až 20 let, aktivity jsou ale nachystané i pro ty nejmenší a pro dospělé. Největší atrakcí, na které je LetFest založen, je přítomnost týmu Američanů a Britů, kteří v dopoledních hodinách vedou hodiny angličtiny. Spolupráce s Američany však sahá dále než historie LetFestu. Hlavní organizátor festivalu, Církve Bratrská (CB) v Letovicích, několik let pravidelně pořádal tábory se zaměřením na výuku angličtiny. Před 17 – ti lety vznikla spolupráce mezi CB Letovice a církví Friendship Church v Minnesotě, odkud tým Američanů opakovaně přijíždí. Současným hlavním organizátorem je Obecně prospěšná společnost ELIM Letovice, jejímž ředitelem je Pavel Kratochvil. Kromě výuky angličtiny nabízí festival mnoho dalších aktivit. Ty se dělí na dopolední a odpolední. Na ty dopolední se zájemci musí registrovat a jsou rozdělené podle věku. Mezi ně patří například fotbal, florbal, hudební třída LetSing, taneční třída LetDance a další. Odpoledne probíhají různé druhy workshopů jako navlékání korálků, irské tance, fantasy hra Dračí Doupě, baseball, volejbal, batikování, rugby nebo bitvy s meči. Na své si přijdou i milovníci dobrého jídla a kávy, jelikož v průběhu celého festivalu je otevřená LetFestová kavárna a venkovní bar s grilem. Každé odpoledne také probíhá společný dobrovolný program, s křesťanskou tématikou. Večery na LetFestu jsou vyhrazené pro semináře řečníků z různých koutů republiky, i ze zahraničí. V minulých letech zde promluvili například Joshua Rattanong, bývalý fotbalista z Nového Zélandu, Mark Gold, misionář z USA, nebo Filip Chládek, český řidič vozu záchranné služby. Účastníci si mohou vybrat z dalších večerních alternativ jako promítání filmu, koncert nebo povídání s přáteli v takzvané chill-out zóně. Mimo to, na oficiálním webu festivalu organizátoři již zveřejnili, že letos v rámci LetFestu podruhé proběhne pětikilometrový závod LetRun a poprvé i Bumper ball bitva (bitva v nafukovacích průhledných míčích, pozn. red.). Na otázku, jak je celý festival financován, odpověděl Pavel Kratochvil: „Lektoři ze zahraničí a všichni organizátoři jsou dobrovolníci, kteří obětují svůj volný čas nebo dovolené, aby tento festival připravili. Zbylé náklady pokrývají platby od účastníků a celá řada dárců.“ Dále uvedl, že kapacity festivalu se každý rok zvyšují a loňský festival navštívilo 800 lidí z Letovic a okolí, čímž se v okresu Blansko LetFest stává jednou z největších akcí svého druhu.
Nymburk -  První ročník konference s názvem „Zpátky na světlo“ proběhne v termínu 21.-23. dubna (pátek až neděle) ve středočeském Nymburku. Ačkoliv to název neprozrazuje na první pohled, tématem celé akce budou vztahy a sexualita. Mezi hlavními řečníky se představí Jirka Jedlička a Jakub Limr. Víkendová konference proběhne pod záštitou sboru Křesťanského společenství (KS) Nymburk, v jehož prostorách se bude konference konat. Hlavním organizátorem je místní křesťanská skupina mladých „Druhý patro“. Mezi hlavní řečníky patří Jirka Jedlička za Církev Bratrskou a Jakub Limr za KS. Ti budou mít na starosti páteční a sobotní společné programy. Mimo ně proběhnou ještě tři série libovolně volitelných seminářů, které povedou kromě dříve zmíněných řečníků dále manželé Markovi nebo Renata Kunzmanová. Všechny semináře se také budou týkat tematiky vztahů, napovídají tomu i názvy seminářů jako například „Kam až můžu zajít? Aneb jak a proč dosáhnout čistoty v tomto světě.“ Kromě řečnických vstupů se účastníci dále můžou těšit na bloky uctívání Boha, modlitby a večerní kavárnu. "Vztahy jsou jedním z nejpopulárnějších témat a zároveň největších problémů dnešních mladých lidí. Proto jsme se rozhodli uspořádat tuto konferenci, abychom zbořili některé mýty a pomohli jim lépe se orientovat," uvedl Matouš Plaňanský, jeden z organizátorů konference a člen KS Nymburk. Jak také zmínil, na novou zkušenost se velmi těší a doufá ve spokojenost všech účastníků. K účasti na konferenci je nutná registrace, která probíhá na webových stránkách konference. Událost je také možné najít na facebooku. Přespání pro účastníky je zajištěné v prostorách modlitebny, stejně tak je možné i objednání stravy na celou dobu konání konference. Cena celé konference je 250 korun. Oficiální ukončení proběhne v sobotu večer, ale účastníci mohou zůstat až do neděle, kdy proběhne jako každou neděli od deseti hodin bohoslužba KS Nymburk.
Letovice - V neděli 5. března v Církvi Bratrské (CB) v Letovicích proběhl benefiční koncert na podporu dvou mladých dívek z okresu Blansko, trpících vážnými typy rakoviny. Hudebníci z okolí, ať už přátelé rodin nemocných nebo členové různých denominací křesťanských církví se sešli, aby vyjádřili svou podporu v podobě hodinu a půl dlouhého koncertu. Na akci se podařilo vybrat 18 060 korun, které poputují na výdaje za léčbu.
út., 6. prosinec 2016 13:59

Little Mix poprvé vystoupí ve Vídni

Vídeň - Dívčí skupina Little Mix před několika dny uveřejnila data plánovaných koncertů na rok 2017. Během turné s názvem Glory Days Tour navštíví 27. května poprvé i Vídeň, čímž udělali radost především českým a slovenským fanouškům, kteří na tuto zprávu čekají již několik let. Cena jedné vztupenky se pohybuje od 49 do 219 euro. Little Mix je čtyřčlená dívčí skupina pocházející a Anglie. Byla zformovaná roku 2011 ve světově známé soutěži X-Factor, do které se čtyři dívky: Jesy, Perrie, Jade a Leight, přihlásily jako sólové zpěvačky. V průběhu soutěže vznikla jejich skupina, která soutěž vyhrála. Little Mix se tak stali vůbec první hudební skupinou v historii X-Factoru, která se umístila na prvním místě. Většina výherců talentových soutěží padají po pár měsících slávy do zapomenutí, to ale nebyl případ Little Mix. Jejich singly začaly bourat příčky britských hitparád a skupina začala být známá nejen v Evropě, ale především ve Spojených státech, díky společné tour s americkou zpěvačkou Demi Lovato. Největšího úspěchu se dívkám dostalo v roce 2015, kdy jejich megahit s názvem Black Magic, vydržel na prvním místě britské hitparády po dobu tří týdnů, čímž překonal předchozí rekordy. Skupina zatím nahrála čtyři studiová alba a v nedávno vydaném prohlášení potvrdila, že je už na cestě další. Na svém kontě má Little Mix už 16 různých ocenění, z nichž můžeme uvést například cenu The Ultimate Girl Group, Band of the Year (2014, 2016) a mnoho dalších. Koncerty Little Mix jsou pokaždé naplněny příjemnou atmosférou věrných fanoušků, ale především jde o propracovanou show. Skupina nikdy nedělá nic napůl a jde vidět, že jim na jejich vystoupeních velice záleží. V květnu se tedy můžeme těšit na nejen talentované hlasy zpěvaček, ale i na taneční kreace, kostýmy a ohňostroj.
Boskovice –  Konec listopadu tradičně znamená, že na gymnáziu v Boskovicích studenti pořádají sbírku pro jejich kamarádku Naomi. Kvartáni osmiletého gymnázia ve svém volném čase nachystali pohoštění, které následně na školních chodbách každou přestávku prodávali svým spolužákům. Poprvé se sbírka konala na podzim roku 2011 a výtěžek putoval na vzdělání slečny Naomi. Od toho roku tradičně takzvanou Čajovnu pro Naomi pořádají studenti čtvrtého ročníku osmiletého gymnázia. Nabízené občerstvení se každý rok lehce mění, ale základ zůstává stejný. Studenti a učitelé si tedy mohli vybrat z různých typů toustů, palačinek, dortů, salátů a zákusků. V předchozích letech se studentům podařilo i zorganizovat krátké hudební vstupy jazzové skupiny svých spolužáků. Vánoční atmosféru podrthávaly ručně vyrobené dekorace, které měli možnost studenti vyrobit v hodinách výtvarné výchovy. Největší zisk ale třída získala již v úterý 29. listopadu v odpoledních hodinách, kdy na gymnáziu probíhaly třídní schůzky. Studenti kvarty nachystali do chodeb ozdobené stoly a nabízeli občerstvení vystresovaným rodičům. Za tyto dva dny se na gymnáziu podařilo vybral přes deset tisíc korun. Andrea Šrámková, studentka kvarty, jedna z organizátorek, zhodnotla proběhlou akci: "Za dva dny se nám podařilo vybrat částku okolo 10 tisíc korun. Pro naší třídu to bylo milé překvapení a přesvědčilo nás to, že když nechybí dobrá vůle a odhodlání, můžeme něco doopravdy dokázat. Věřím, že jsme uskutečnili dobrou věc."
Boskovice - Nově otevřený květinový ateliér Kytice s příběhem v historické části města Boskovice se setkává s nečekaně dobrými ohlasy. Právě díky živému zájmu občanů, se ve dnech od 2. do 17. prosince koná výstava aranžovaných květin, na které si můžete odpočinout od prosincového shonu, nasát vánoční atmosféru a ochutnat sladké občerstvení. Výstava ale není to jediné, co začínající ateliér nabízí. Provozovatelé se zaměřují na aranžování svatebních květin, ale i na celkovou výzdobu stavby jako takové. Neomezují se pouze na řezané květiny, ale nabízí i různé alternativní dekorace, jako například zdobení svatebních vozidel, nebo dekorace kostelních interiérů. Kromě svatebních kytic a výzdob je možné v ateliéru objednat i květinové výzdoby do restaurací, firem, hotelů, anebo i smuteční věnce. Svým vstřícným přístupem si ateliér získává dobré jméno mezi občany blanenského okresu. Květiny a výzdobu si totiž můžete nejenom objednat, ale v případě vašeho zájmu si můžete se zkušenou floristkou sjednat i schůzku v jedné z boskovických kaváren, na které doladíte veškeré detaily. Ateliér mimo jiné nabízí i velké množství kurzů pro veřejnost. Můžete si tedy vybrat mezi jednodenními nebo víkendovými workshopy, na kterých se pod vedením floristky naučíte základní techniky aranžování, které si následně vyzkoušíte a svůj výtvor si poté odnesete domů. V současných dnech probíhá navíc i registrace do speciálního adventního kurzu se zaměřením na vánoční výzdobu.
Jihomoravský kraj, Boskovice - Před letními prázdninami letovický nízkoprahový klub pro děti a mládež s názvem ELIM oznámil, že rozšiřuje pole své působnosti i do vedlejšího města Boskovice. Celé léto připravoval nově odkoupené prostory bývalého nočního klubu. Po čtyřech měsících rekonstrukcí se klub poslední srpnový den otevřel veřejnosti koncertem Pavla Helana. Po více jak dvou měsících se již jeho činnost plně rozběhla i v Boskovicích. ELIM Letovice je nezisková organizace, která vznikla již v roce 2006 jako občanské sdružení. Současným ředitelem je Pavel Kratochvil, který stál i u zrodu celé myšlenky. Nyní zde pracují čtyři zaměstnanci na plný úvazek, se kterými spolupracuje velké množství dobrovolníků převážně z řad studentů. Hlavní základnou pro letovické aktivity je budova Církve Bratrské, ve které má ELIM velkou podporu. Také z ní pochází většina jeho pracovníků. Děti a mládež mají velkou možnost výběru, co se klubových aktivit týče. Pravidelné setkání klubu s názvem Plán B je plné her, sportu a zábavy. Odehrává se dvakrát týdně v Letovicích, nově také dvakrát týdně v Boskovicích. Dále se děti mohou účastnit táborů, takzvaných přespávaček nebo kaváren s hostem. ELIM nabízí také hodiny angličtiny pod vedením Kendry Havlicek, rodilé mluvčí z USA. Ta se do Letovic přestěhovala, aby se mohla stát dlouhodobým členem ve vedení ELIMu. Spolupráce s Američany s organizací úzce souvisí. Pravidelné English Campy pro starší mládež se postupně změnily v již tradiční letovický multižánrový festival LetFest s bohatým programem pro všechny věkové kategorie. Jeho součástí jsou mimo jiné workshopy, sport, angličtina, koncerty nebo divadlo. Největší zájem budí příjezd misijní skupiny Američanů ze státu Minnesota, který se opakovaně do Letovic vrací již od roku 2006.
Berlín - Závratnou rychlostí se blíží konec listopadu a ten přináší pro studenty středních škol z celého světa, a především pro ty, kteří se zajímají o politické dění a diplomacii, již 25. ročník mezinárodního sjezdu pro studenty s názvem Bermun, čili Berlin Model United Nations. Letošní rok bude konference probíhat od středy 16. do neděle 20. listopadu. Místem konání je berlínská mezinárodní škola John F. Kennedy School. Cílem sjezdu je vytvořit studentský model organizace OSN. Každý rok se se do Berlína sjedou delegace z různých zemích světa, od Japonska, přes Rusko, evropské i africké státy a samozřejmě v nemalém zastoupení USA. Dohromady se v posledních letech sjíždí okolo 700 studentů v čele se svými učitely angličtiny, politologie nebo společenských věd. Již dopředu skupina zpracovává témata, která jsou určená pro daný rok a snaží se vytvořit rezoluce, které během konference prosazují a diskutují s ostatními delegáty. Každý člen skupiny má svou roli v jiné komisi. Konkrétně je zde osm zasedání například pro komisi lidských práv, Enviromentální komisi nebo komisi pro ekonomický a sociální sektor. Veškerá jednání probíhají v angličtině a jsou pod dozorem stanoveného sekretariátu, který se skládá ze zkušenějších studentů. Každá delegace zastupuje jednu zemi. Úmyslně vždy dostane jinou zemi, než ze které pochází. To celou skupinu nutí studovat nejednom politické vztahy, ale i kulturu a celkové smýšlení země, kterou dostali. Ve dnech, kdy Bermun probíhá, potom musí jednat tak, jako kdyby doopravdy byli zástupci dané země, tudíž i uzavírat dohody a příměří se zeměmi podobných názorů. Nezáleží tedy na tom, jestli studenti pocházejí z demokratického státu, pokud získali Severní Koreu, která je také součástí OSN, musí se podřídit režimu a jednat v zájmu své "nové země". Nechybí ani Česko Bermun, který se poprvé konal v roce 1992, trvá každý rok pět dní. První den je určený pro zaregistrování skupin, ubytování (v rodinách studentů školy nebo hotelích) a prohlížení památek. Následuje zahajovací ceremoniál, na kterém probíhá přivítání všech delegací, jejichž zástupci mají každý krátkou řeč, proslovy prezidenta Bermunu a jeho pomocníků (prezident a celý sekretariát je volený na konci předešlého ročníku a celý následující rok se intenzivně připravuje na zasednutí do funkce). Následující dny probíhají zasedání v komisích, jejichž výsledkem jsou odhlasované rezoluce (hlasování probíhá stejně jako ve skutečném OSN), které jsou po skončení konference sekretariátem osobně doručeny do reálného OSN, kde se studentské návrhy čtou a projednávají. Celá konference je ukončena dalším ceremoniálem s proslovy a také takzvaným Bermun Dance. Jednoduše řečeno, po několika dnech úporného přemýšlení, je pro studenty uspořádaná velká oslava v klubu nedaleko školy. Česká republika na Bermunu má již několik let své jasné místo. Delegace je tradičně složená ze studentů třetího a čtvrtého ročníku boskovického gymnázia. S celou přípravou a cestou jim pomáhá Marie Minxová, učitelka anglického jazyka. Více informací je možné dohledat na oficiálních webových stránkách, kde je mimo jiné možné i stáhnout předlohy rezolucí.