Matěj Smolarčík

Matěj Smolarčík

Jako téma svého samostatného projektu jsem si zvolil Zpracování přehledu e-sportových soutěží napříč žánry. Mým cílem je shrnout systém soutěží v jednotlivých vybraných e-sportech.
st., 23. červen 2021 14:29

Hraním karet k milionovým výdělkům

Někdy to může znít až neuvěřitelně, ale i takto vede cesta k penězům či bohatství. Někdy zkrátka stačí jen dobře vyložit karty na stůl v online světě. Jindy třeba zase pokosit krumpáčem pár budov či stromů, u toho trefit pár nepřátel a do konce života máte vystaráno, takový může být život hráčů Fortnite, Hearthstonu nebo StarCraftu II.
Světová pandemie koronaviru zasáhla celý svět. Nejinak tak tomu bylo i v případě motoristických soutěží. Formule 1 byla nucena přerušit svou sezónu ještě, než vůbec začala. V den první tréninků a dva dny před startem Velké Ceny Austrálie v Melbourne byla donucena přerušit svůj program, a to do odvolání. Nikdo nevěděl co dál, Formule 1 se však dokázala přizpůsobit brilantně.
Kdo by to byl řekl, že hraním her se dá uživit. Obzvláště pak v roce 2005, kdy Tomáš „Oskar“ Šťastný začínal se hrou Counter-Strike. Už tehdy prokazoval velký talent, ale i když se hraní dlouho nevěnoval naplno nakonec ho to zlákalo. Po zjištění, že si může opravdu dobře vydělat si koupil z výplaty herní počítač. Maturoval o dva roky později, ale hraním her si dnes vydělal přes osm a čtvrt milionů korun.
FIFA, NHL, NBA nebo PES výrazy, které mluví samy za sebe a pokud je neznáte, tak máte dost staré děti na to, aby vám je vysvětlily. Sportovní simulátory jsou oblíbenou součástí světového gamingu. Jedná se o hry, které není třeba sáhodlouze vysvětlovat, jelikož se jedná o simulací sportů, které jsou všeobecně známé, alespoň tedy v Česku.
st., 23. červen 2021 12:50

MOBA hry aneb královny gamingy

Mezi nejsledovanější e-sporty musíme určitě zařadit MOBA hry. Hry jako League of Legends, DOTA2, Smite či Heroes of the Storm se těší veliké oblíbenosti. Jsou extrémně sledované a v poslední letech i velmi dobře finančně garantované. Finálové turnaje se konají v halách pro tisícovky diváků a streamy sledují miliony lidí po celém světě.
Ostrava – před více než sto lety zakládal baron Pierre de Coubertin novodobé Olympijské hry. Tehdy doufal v obnovení myšlenky olympioniků antického Řecka. Olympijské hry se ovšem v průběhu let vyvíjeli více a více. První zlom přišel v roce 1924, kdy se konaly první zimní olympijské hry, dalším bylo konání zimních olympijských her v Lillehameru v roce 1994 již po dvou letech a oddělení letních a zimních olympijských her. Nyní tu možná máme třetí milník. V Tokiu 2020(1) bude představen e-sport ve formě Virtuální Olympijské Série.
„Neseď furt u toho počítače a běž si hrát ven.“ Věta, kterou slyšela většina dětí a teenagerů po celém světě. Rodiče, kteří nechtějí, aby jejich děti pouze vysedávaly u počítačů, ale dělaly raději něco kloudného anebo něco, co jim pomůže do života. Což když, ale ono hraní her může být dnes cestou k živobytí. Dříve nemožné, dnes cíl spousty dětí po celém světě. Stát se profesionálním hráčem, živit se e-sportem a tím se třeba dostat už i na Olympiádu.
Letošní zkrácená sezona Formule 1 vybízela k inovacím a zkouškám nových pravidel. Některé z nich prošly, některé musely být zamítnuté z bezpečnostních důvodů, pak tu byly inovace pro zpestření sezony, které bohužel ztroskotaly na jednom jediném muži.
Druhý rok po sobě se hraje nejvyšší česká fotbalová liga s nadstavbou, letos i s oficiálním názvem: Fortuna:Liga Finále. Ve skupině o udržení si zahrají Sigma Olomouc, Teplice, Zlín, Karviná, Opava a Příbram. Tři z těchto šesti týmů už si vyzkoušely, jaké to je hrát o udržení v minulém roce, když se tento systém praktikoval poprvé
Strana 1 z 3