Vytisknout tuto stránku
čt., 30. březen 2023 10:17

Z Masterchefa se mi ozvali, ale zatím jsem odmítl. Radši budu ten z TikToku, říká Vojtěch Vačkář

Vojtěch Vačkář Vojtěch Vačkář Zdroj: Eliška Sekaninová
Na sociálních sítích vystupuje pod přezdívkou @jisemgastronaut. Před půl rokem začal natáčet krátké videorecepty a dnes má miliony shlédnutí. Snaží se dělat věci zajímavě, jak sám říká, aby byly extra fancy. „Všechno jsem se naučil sám, první jído, které jsem uvařil bylo šafránové rizoto,“ popisuje svůj příběh dvacetiletý začínající kuchař, který by chtěl v gastronomii jednou i podnikat.
Recept na trhané vepřové maso @jisemgastronaut

Jak uděláte knedlík s vajíčkem, aby byl fancy?
Podle mě je knedlík s vajíčkem o tom, že má být křupavý a zároveň měkký. Myslím, že jsou dvě cesty. Buď nakrájíte knedlík na větší kostičky, tak 2-3 cm, orestujete ho zvlášť na sádle a pak uděláte vajíčko zvlášť a spojíte až na závěr. Pokud to ale chcete mít spojené hned, orestujete knedlík pomalu na středním ohni, pak dáte půlku knedlíku pryč, do druhé půlky zamícháte vajíčko, a pak spojíte všechno dohromady. Můžete přidat sýr, česnek nebo ochucený olej, to by bylo extra fancy, ale pak už to není ta úplná klasika.

Na TikToku máte aktuálně 44,5 tisíc sledujících a něco přes milion liků. Na Instagramu 4,5 tisíc sledujících. Čím to je, že TikTok má výrazně víc?
Snažím se pochopit, jak to funguje. Na TikToku je určitě jednodušší získat sledovanost, ale nemá to takovou hodnotu, tam to vidí spíš lidi, co mě ani nesledují. Naopak na Instagramu to obecně funguje tak, že když vás někdo sleduje, tak ty příspěvky vidí. Většinou to ale na obou platfromách vidí mnohem víc lidí, než kolik mě sleduje.

Je nějaké video, které má nadprůměrně víc shlédnutí?
Moje dvě nejúspěšnější videa mají milion shlédnutí. Je to úplně jednoduchý recept na trhané vepřové maso a steak z krkovice. Zafungovaly skvěle na obou platformách. Dodnes na nich přibývají daleko větší čísla než na všech ostatních videích.

Potkáváte se s negativními komentáři? 
Velká většina komentářů je pozitivních. Ale čím víc děláte něco, čemu lidí rozumí, tím spíš vám budou radit a přesvědčovat vás. Třeba u toho steaku existuje spousta podobných postupů, které jde udělat jinak, i když ve výsledku to dopadne skoro stejně. Někdo steak koření před tím, než ho dá na pánvičku, někdo až ho z pánvičky sundá, je to o preferenci chutí.

A co Youtube?
Je to věc, na kterou se chci vrhnout tento rok. Už mám i něco natočené, ale zjistil jsem, že jsem trošku zdeformovaný tím TikTokem, protože tam je to všechno rychlé a stručné, aby to zaujalo, ale na Youtube je potřeba mít to video nejmíň desetiminutové. Tohle si budu muset přenastavit, protože bych se tímto směrem chtěl rozvíjet i kvůli budování lepší komunity a sdělování komplexnějších informací.

Jak dlouho vám zabere příprava jednoho videa? Je rozdíl v tom, když děláte receptové video nebo edukační, kde předáváte nějaké zajímavosti?
Pro mě je jednodušší udělat edukační video, protože se o ta témata přirozeně zajímám denně, sepisuji si nápady z knížek, a pak už to jen zestručním a natočím. Teď jsem začal používat i umělou inteligenci ChatGTP, a to mi moc pomáhá ke shrnutí různých studií. Časově to vyjde průměrně na 4 hodiny i se střihem, ale čím víc to dělám, tím je ten proces rychlejší.

Všechno si děláte sám? Kameru, střih, zvuk?
Zatím ano, jen jedno video, konkrétně recept na krémová míchaná vajíčka, mi natáčel jeden kluk, který mě sám kontaktoval. Má firmu, která natáčí reklamní videa a on sám je moc šikovný kameraman. Zrovna jsme se domluvili na spolupráci a aktuálně tvoříme tým.

Uvažoval jste někdy nad tím, že byste začal i v angličtině? Určitě by to přitáhlo ještě víc lidí.
Ano, dokonce jsem to už zkusil, mám jedno publikované video na jiném kanále. Vidím v tom velký potenciál, ale zatím si v angličtině tak moc nevěřím, myslím, že bych to zvládl, ale ta nejistota je pro mě překážka. Je to otázka horizontu let.

Jak to celé vlastně začalo? Jak Vás napadlo natočit receptové video?
Já jsem se dlouho předtím zajímal o vaření a bavilo mě, ale nejvíc mě zdržovalo to, že jsem neuměl točit ani stříhat, neměl jsem na to vybavení, ale jednou jsem se prostě naštval a objednal si úplně obyčejný stativ z bazaru a zkusil jsem něco natočit. Dopadlo to hrozně, ale druhé nebo třetí video se mi už docela líbilo, tak jsem ho nahrál na TikTok a nic od toho nečekal. Jenže fakt bouchlo, mělo během prvních hodin asi 5 tisíc shlédnutí, a to mi ukázalo, že to nebude zdaleka tak těžké, jak jsem si myslel. Druhé video už pak mělo během hodiny kolem 40 tisíc.

Co to bylo za video?
Chleba s řízkem od mamky versus chleba s řízkem ode mě.

Přispívá k vaší úspěšnosti i to, že do videí přidáváte komentář?
Určitě je to potřeba. Čím víc se hýbete, mluvíte a měníte záběry, tím je to lepší. Nejdůležitějších je těch prvních 10 sekund videa, pokud za tu dobu video diváka zaujme, dost pravděpodobně ho dokouká až do konce.

Jaký jste pekař? Zatím máte spíš recepty na vaření, co se pustit i do pečení?
Pekař jsem asi stejně dobrý jako kuchař. Co se naučím, to umím, co se nenaučím, to neumím. Spíš ale raději peču pečivo než sladké věci.

Co je vaše nejoblíbenější jídlo?
To nemám. Je to jako kdybyste si měla vybrat vaše nejoblíbenější dítě.

Tak jinak. Co nejraději vaříte?
Mám období, kdy jsem fascinovaný nějakým jídlem. Obecně je to asi pečivo. Na kameru ho ale zatím nepeču, protože je dost těžké celý ten proces zpracovat do krátkého videa. Další věc je ta, že v tom nejsem dokonalý a kváskový chleba se mi povede podle mých představ málokdy. Až se mi povede víckrát po sobě, tak to třeba natočím.

Kdo vás inspiruje nebo koho sledujete vy sám?
Z české scény sleduji pár lidí, a to jen proto, že jsou to mí kolegové. Ze zahraničí mě nejvíc inspiruje Joshua Weissman, který má nejúspěšnější youtube kanál o vaření na světě. Potom Alexis Gabriel Aïnouz, známý pod přezdívkou A French Guy, ten mě inspiroval, co se týče tvorby. A momentálně jsem nejvíc posedlý člověkem jmeném Adam Ragusea. Je tam i pár dalších, třeba J.Kenji López-Alt, to je potravinový vědec, což je hodně zajímavé, protože je tam všechno podložené vědou. A taky Casey Neistat, to není kuchař, ale úspěšný vloger. Tito všichni mají na Youtube přes několik milionů odběratelů.

Pamatujete si první jídlo, co jste uvařil? Pomáhal jste třeba doma mamince nebo babičce?
Ani moc ne, vždycky mi to přišlo zajímavý, ale spíš jídlo v restauraci. Jednou jsem někde měl šafránové rizoto a chtěl jsem to zkusit i doma. Mamka mi koupila šafrán, já to uvařil podle receptu Romana Pauluse z Lidl Academy a hned na poprvé bylo výborné. Jinak jako malý jsem si moc rád dělal palačinky.

Která surovina je podle vás podceňovaná a která naopak přeceňovaná?
Určitě jsou podceňované vnitřnosti, ty miluji. Myslím si, že je velká škoda, jak se k tomu teď přistupuje, protože třeba játra jsou nutričně jedna z nejvýživnějších potravin na světě, mají spoustu vitamínů. Co se týče těch přeceňovaných, je to asi trošku kontroverzní, ale podle mě jsou to především ořechy, luštěniny a obiloviny. V dnešní době se zpracovávají moc rychle, nezůstalo tam vůbec tradiční zpracování pomocí fermentace a máčení, které je moc důležité pro lepší stravitelnost. To je podle mě špatně. K těm přeceňovaným by se dal zařadit i slunečnicový a řepkový olej.

Vaše první spolupráce byla s e-shopem Zdravé ořechy. Oslovili vás oni?
Tohle byla náhoda, protože je znám, a tak mě oslovili. Bylo to jednorázové, dali mi oříšky a já z toho dělal ořechová másla. Už mám rozjednané další spolupráce, všichni oslovili mě. Zrovna teď mi přišly 3 kila masa a budu dělat steaky. Většinu nabídek jsem ale odmítl, protože mi nebyli sympatičtí. Byla to třeba firma, co dováží sladkosti ze zahraničí. I když je občas jím, tak to není něco, co bych chtěl propagovat, protože si myslím, že si hodně věcí můžeme vytvořit doma sami. Já jsem oslovil jen jednu firmu, kterou mám fakt rád a myslím, že je nejlepší ve svém oboru na českém trhu, a to je Aktin. Souhlasili, máme rozjednanou spolupráci.

Jak taková spolupráce pak vypadá?
To je hodně individuální. Požadavky se liší, já taky přicházím se svými nápady. Pokaždé z toho může vzniknout úplně něco jiného.

Jak teď vypadá váš běžný den?
Snažím se vydávat 3 videa týdně, někdy je zvládnu natočit za jeden den. Teď nestuduji, nemám ani práci, takže mám dost času. Ráno si dělám svoji rutinu, nasnídám se, pak mám pár věcí, které za den chci splnit. Třeba čtení, cvičení, učení o jídle, něco kreativního. Teď se učím ve vektoru, taky medituji, hraji šachy a chodím na procházky. Většinu dne pak zabírá natáčení a stříhání.

Jak jste už zmínil, teď nestudujete. Plánujete se k tomu ještě někdy vrátit?
Plánuji. Budu se teď stěhovat z Prostějova do Prahy, chtěl bych pracovat v kuchyni, ale taky se začít věnovat marketingu v gastronomii a pomáhat na různých soukromých akcích s vařením. S tím souvisí to, že chci nastoupit buď na hotelovku nebo na marketing a managment, chtěl bych jednou mít vlastní firmu v gastronomii, takže se mi tohle bude určitě hodit.

V Česku je dost komplikované najít vyšší vzdělání ve vašem oboru. Je hotelová škola tedy jediná možnost?
Je to tak, v Praze je to Vysoká škola hoteliérská, pak je ještě nějaký obor ve Zlíně na Univerzitě Tomáše Bati, ale tam přesně nevím, jak to funguje.

Přihlásil byste se do Masterchefa? Je to určitě dobrá cesta k tomu, jak se zviditelnit.
Ozvali se mi, jestli nechci přijít na casting, který probíhal nedávno. Pak se mi ještě ozval další člověk, který mě viděl na TikToku a taky mě pozval. Samozřejmě mi to udělalo radost a dost jsem nad tím přemýšlel. Nakonec jsem došel k tomu, že to nechci. Do budoucna to úplně nezavrhuji, ale vnímám to tak, že by mi to teď mohlo spíš ublížit. Zviditelnil bych se, ale už by se ze mě stal ten z Masterchefa a já radši budu ten z TikToku. Stavím si svůj brand na Gastronautovi, tam bych byl Vojta z Masterchefa, já chci být ale Gastronaut.

Jak vznikl Gastronaut?
Přemýšlel jsem nad tím, jaké si dám jméno a na facebooku je jedna skupina Číšníci.czsk, kde lidi z gastronomie sdílí svoje prožitky. Napsal jsem tam, jestli mi řeknou, jaké jsou přezdívky pro kuchaře. Byl tam Gastronaut, ten se mi líbil, a tak jsem ho použil.

Kdybych vám teď dala 50 korun na nákup surovin, co byste uvařil?
To je dost málo. Určitě bych nevařil nic ze zeleniny. Asi bych udělal prosté jídlo, to jsou třeba domácí těstoviny. Mouka, 2 vajíčka. K nim troška olivového oleje s česnekem a chilli, a máte aglio e olio, což je výborné jídlo, které se má sice dělat ze sušených těstovin, ale takhle by to taky šlo. Taky bych mohl udělat nějaké fazole nebo cizrnu a k tomu naan, jen z mouky a vody.

V jednom vašem videu se objevil zpěvák Adam Mišík, jak to vzniklo?
Adam mi napsal, že se mu líbí, co dělám a že až budu někdy v Praze, tak spolu můžeme něco natočit. Já tam pak jel, tak jsme se domluvili a natočili u něj recept na špagety s masovými kuličkami.

Napsal vám ještě někdo, u koho jste to třeba nečekal?
Mě vždycky překvapí, když mi někdo napíše. Zrovna dneska někdo vyfotil, že vařil podle mého receptu kuře na kari a označil mě na Instagramu, to mi udělalo velkou radost. Vlastně mě ani nikdy nenapadlo, že by se tohle mohlo dít.

Vaříte líp vy nebo vaše maminka?
Já. Naprosto. Dominantně. Moje mamka vaří výborná jednoduchá jídla pro celou rodinu, ale nezajímá se o to tolik, proto jsem v tom lepší já. Promiň mami.

 

 

 

 

Zobrazeno 537 krát
Naposledy upraveno: pá., 31. březen 2023 17:19
Eliška Sekaninová

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste