Vytisknout tuto stránku
čt., 2. květen 2019 09:08

ANKETA - Mělo by očkování dětí záviset pouze na odpovědnosti rodičů?

MUDr. Ondřej Kotrba MUDr. Ondřej Kotrba Zdroj: archiv Ondřeje Kotrby

Anketní otázky:

Mělo by očkování dětí záviset pouze na odpovědnosti rodičů?

Necháte své dítě očkovat?

Co si myslíte o neověřených internetových stránkách a diskuzích, kde se nejvíce projevují odpírači očkování?

 

MUDr. Ondřej Kotrba (33 let, lékař):

Očkování v případě několika určitých druhů vakcín není jenom čistě věcí vlastního zdraví, ale i společné odolnosti jako celku, čili by se o ni měla rozhodnout většina z vybraných odborníků.

Moje děti budou očkovány všemi pro ně relevantními vakcínami.

Neznám žádnou takovou diskuzi, jako lékař tyto diskuze vůbec nečtu. Ale takovéto weby, kde se k důležitým tématům vyjadřují především neodborníci na dané téma, by měly být veřejností brány skutečně s velkou rezervou.

Mgr. Radka Kmochová (48 let, učitelka na základní škole):

Stát by měl určovat, na co se mají dávat děti očkovat, ale samotná odpovědnost by měla být určitě na rodičích. Pokud si tedy rodiče řeknou, že nechtějí své dítě na určitá onemocnění očkovat, pak by měli nést odpovědnost za to, když se dětem nebo lidem v jeho okolí něco stane a neměl by nést vinu a odpovědnost stát.

Svoje děti jsem vždycky nechala očkovat a neověřené weby jsem nikdy nesledovala ani se do diskuse na nich jakkoli nezapojovala.

Jitka Klimešová (31 let, porodní asistentka)

Stát nemá právo rozhodovat o lidském zdraví, veškerá rozhodnutí a odpovědnost je na nás. Jsem tedy pro, aby si každý rodič za své rozhodnutí nesl odpovědnost sám.

Své děti nechám očkovat, ale chci začít s prvním očkováním nejméně od šestého měsíce věku dítěte. Rozhodla jsem se tak proto, protože mi přijde očkování ve třech měsících příliš brzy na takto malé dítě. Myslím si, že čím starší a větší, tím lépe se s očkovací látkou a reakcemi lépe vypořádá.

Takové internetové stránky nečtu a diskuze nevyhledávám vůbec, protože to je pro mě ztráta času číst, jak jeden druhému pro svůj názor nadává. Řídím se čistě svou hlavou a nenechám se ovlivňovat druhými.

 

MUDr. Klára Trnková (30 let, lékařka)

Myslím si, že by očkování mohlo klidně záviset pouze na odpovědnosti rodičů, ale za jasně daných podmínek. Například pokud rodič odmítne očkovat svoje dítě, a to se pak danou nemocí nakazí, měl by rodič uhradit veškeré náklady spojené s léčbou. Stejně tak, pokud jeho neočkované dítě nakazí jiné dítě, které nemůže být očkované ze zdravotních důvodů. Nemyslím si, že by bylo v pořádku mít zodpovědnost pouze za rozhodnutí ohledně ne/očkování, ale nemít zodpovědnost za následky takové volby. Nesouhlasím s pokutováním praktických lékařů pro děti a dorost, pokud se přijde na to, že je v jejich obvodu neočkované dítě. Nemyslím si, že by obvodní lékař měl mít takovou zodpovědnost, protože donutit některé rodiče k očkování je prakticky nadlidský výkon. Navíc postavit lékaře do role drába moc nepodpoří důvěru mezi ním a jeho pacientem.

Své děti jistě očkovat nechám, kromě povinného očkování je chci během dětství nechat naočkovat na tuberkulózu, meningokoka, klíšťovou encefalitidu a HPV viry.

Neověřené internetové stránky a diskuze jsou kapitola sama pro sebe. Myslím si, že se nejedná o platformy, na kterých by se měly řešit otázky očkování, rodič by se měl raději informovat u svého lékaře. Na různých fórech se akorát šíří nepodložené domněnky a poplašné zprávy, které mají k pravdě většinou hodně daleko.

Stáhnout přílohy:
Zobrazeno 1262 krát
Naposledy upraveno: pá., 3. květen 2019 01:14
Štěpánka Kotrbová

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste