Vytisknout tuto stránku
čt., 2. květen 2019 06:52

JAK PORAZIT ČERNOOKOU DEPRESI?

Debutový young adult thriller Černooká mladé spisovatelky Anny Musilové je v českém prostředí unikátním počinem. Autorka vykresluje příběh mladé dívky, jehož ústředním tématem je prohlubující se deprese vzniklá traumatem z dětství.

Přestože je to už devět let, co Viktorie přišla o matku, stále se s touto tragickou událostí není schopná vypořádat. Situaci sotva osmnáctileté dívce neulehčuje ani její otec, který se po smrti milované manželky uzavřel do sebe, a se kterým si tak o pocitech, které ji trápí, nemůže promluvit. Viktorii sžírají noční můry již od dětství, postupem času ale začne vídat temné obrazy i přes den. Tajemná černooká postava, která je kromě tmavých očí na vlas podobná jí samé, se Viktorii krůček po krůčku vkrade do nitra a začne ji pozvolna ovládat.

Nedalo se před ní utéct vůbec nikam, byla neustále se mnou, téměř půl roku společnosti, o kterou jsem nestála. To člověka zlomí. Zdevastuje. V takovém rozsahu, že už nemůže přemýšlet jasně, jako by ani neměl vlastní myšlenky. (str. 213)

Všudypřítomná úzkost

Autorce se velice zdařile podařilo rozpracovat téma deprese, rozehrává temný příběh plný bolesti, nečekaných zvratů a lží o tom, že se vlastně nic neděje, že se to všechno podivné, dá nějak racionálně vysvětlit. Atmosféra knihy je temná, pochmurná, což skvěle podtrhuje hlavní téma. Musilová v knize kromě deprese řeší také kamarádské a milostné vztahy, což zbytečně odvádí čtenářovu pozornost od stěžejní tematické linky. Tyto dějové odbočky jsou do příběhu vpasovány jakoby násilím, pro samotný děj nemají větší význam a vyprávění kvůli nim občas působí překombinovaně.

Svižná, místy trochu kýčovitá

Po jazykové stránce je kniha zpracovaná dobře, autorka užívá svižný jazyk, který se k rázu knihy hodí. Některé dialogy znějí poněkud překotně, to se ale dá odpustit. Škoda jen, že se autorka nevyvarovala kýčovitým slovním spojením, která užívá především v pasážích věnovaných prvnímu Viktorinu vztahu.

Zdvihne ruku a položí mi prsty za ucho, čímž si přitáhne mou hlavu blíž. Zanedlouho už své rty houževnatě tiskne k mým, vpíjí se do mě a já do něj, ztrácíme se v sobě navzájem. Jeho rty jsou horké a měkké. Podmaňují si mě s nebývalou něžností a já jim váhavě vycházím vstříc. (str. 78)

Anna Musilová svojí prvotinou prokázala, že vlastní dobrý vypravěčský talent. Přestože má možná její thriller nějaké mouchy, nutno podotknout, že je její kniha v českém literárním prostředí ojedinělým počinem. Její prvotina si zcela určitě svoje čtenáře najde, zaujmout dokáže především mladší čtenáře, kteří dávají přednost jednoduššímu stylu a kteří v literatuře vyhledávají silná témata.

Autor: Anna Musilová

Nakladatelství: Yoli

Místo vydání: Praha

Rok vydání: 2018

Vydání: 1.

Počet stran: 288 

ISBN/EAN: 978-80-7549-777-2

Zobrazeno 633 krát
Naposledy upraveno: pá., 3. květen 2019 01:03
Aneta Trnová

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste