Vytisknout tuto stránku
čt., 26. duben 2018 03:14

„Komentování přímo z místa závodu je nesrovnatelně lepší,“ říká Václav Svoboda

Václava Svobodu znají motocykloví fanoušci především z vysílání živých přenosů Mistrovství světa silničních motocyklů. Zatímco zahraniční závody komentuje Václav Svoboda ze studia na pražském Barrandově, na Velkou cenu České republiky vyráží přímo do Brna.

„Komentování přímo z místa je nesrovnatelně lepší. Ve studiu je pomalý live timing, který vypadává, nebo nejde vůbec. Naopak na trati je live timing přesný a má mnohem více informací,“ hodnotí sportovní redaktor stanice Nova Sport.
Být přímo v centru dění má však také jiné výhody. „Z komentátorské kabiny na okruhu vidím přímo do boxů. Můžu tak sledovat, který z jezdců v nich zastaví, což mnohokrát kamery nezachytí.“ Václav Svoboda se navíc mnohem rychleji dostane také k tiskovým zprávám a statistikám, které divákům v živém vysílání nabízí.
Na závody se však snaží připravovat průběžně. Několikrát do týdne si prochází články ze světa Moto GP, čte si ohlasy jezdců po závodech a vyhledává informace o nadcházející Velké ceně. Přiznává však, že v případě české Grand Prix věnuje přípravě přece jen více času. „Mnohem více než jindy si zopakuji historii, tradici závodů a úspěchy domácích jezdců.“
Snem každého motocyklového fanouška je dostat se co nejblíže k jezdcům. Václav Svoboda má jako komentátor přístup do paddocku, kde se piloti zdržují. Jak ale vypráví, na setkání se závodníky nemá vůbec čas. „V pátek a v sobotu pracuji od půl deváté ráno, v neděli od deseti. Odpoledne pak vždy končím mezi šestnáctou a sedmnáctou hodinou. Když přenos skončí, stěží se stihne nějaká tisková konference, většinou už jsou jezdci v klidu svého soukromí.“

 

Václav Svoboda: Důležité je, aby si spolukomentátoři lidsky sedli
Grand Prix České republiky je jediným závodním víkendem z celého seriálu, který stanice Nova Sport vysílá živě přímo z místa konání. Kromě Václava Svobody se na okruhu nachází i její reportéři a v prostorech automotodromu má televize postavené taky studio. „Snažíme se motocyklovým fanouškům poskytnout větší servis než obvykle. Jeho součástí jsou také rozhovory s domácími jezdci. Většinou se nám s nimi podaří domluvit na rozhovoru přímo ve studiu, nebo na jiném, předem dohodnutém stanovišti.“
Ještě před třemi lety zpestřovali televizní program brněnské motocyklové Grand Prix také spolukomentátoři v podobě bývalých i současných pilotů z různých soutěží. Od roku 2016 jsou však součástí každého vysílaného závodu. „Komentování ve dvojici je ideální. Zároveň je však velmi důležité, aby si oba sedli lidsky. Zatím jsem měl možnost spolupracovat s Karlem Abrahamem, Lukášem Peškem, Ondrou Ježkem, Tomášem Vavroušem a Miroslavem Popovem a ve všech případech se to naštěstí podařilo.“
Hlas Václava Svobody mohou diváci slyšet v éteru už téměř třicet let. Shodou okolností má právě s brněnskou Grand Prix spojené své komentátorské začátky. „Měl jsem tehdy obrovskou trému,“ vzpomíná Václav Svoboda na závod stopětadvacítek v roce 1989. A jak to má s nervozitou dnes? „Jde už spíše pouze o respekt z živého vysílání. Je to pro mě už taková rutina, vždycky vás ale může něco zaskočit. Třeba těžká nehoda, kdy nemáte zprávy o stavu zraněného jezdce. Byl jsem komentátorky u tří tragických událostí a je to strašné.“

Zobrazeno 3085 krát
Naposledy upraveno: čt., 26. duben 2018 13:18
Andrea Štipčáková

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste