Vytisknout tuto stránku
út., 4. květen 2021 22:58

Vedení Karlovarského kraje nesouhlasí s rozdělením dotací Fondu spravedlivé transformace

Uhelné doly na Sokolovsku počítají s postupným zastavením těžební činnosti. Místo nich pak vzniknou nové projekty, které poskytnou chybějící pracovní místa v kraji. Uhelné doly na Sokolovsku počítají s postupným zastavením těžební činnosti. Místo nich pak vzniknou nové projekty, které poskytnou chybějící pracovní místa v kraji. Zdroj: Dominik Hron
Karlovarský kraj – Z dotací evropského Fondu spravedlivé transformace určených pro Českou republiku by měl Karlovarský kraj získat šest miliard korun. Rozhodlo o tom Ministerstvo životního prostředí, které se rozdělením financí zabývalo. Vedení Karlovarského kraje ale s takovou částkou nesouhlasí. Není prý v souladu s principem spravedlivé transformace.

Karlovarský kraj by měl dostat přibližně šest miliard korun z Fondu spravedlivé transformace. Celkem se jedná o patnáctiprocentní částku z prostředků, které má Česká republika k dispozici pro tři regiony postižené postupným útlumem těžby. Rozhodlo o tom Ministerstvo životního prostředí na pondělním jednání s hejtmany těchto tří regionů. Vedení Karlovarského kraje ale s rozdělením nesouhlasí.

„S návrhem absolutně nemůžeme být spokojeni, takto navržené rozdělení popírá účel Fondu spravedlivé transformace, jehož cílem je kromě dosažení klimatické neutrality zároveň zabránit nárůstu nerovnosti mezi regiony,“ vyjádřil se k rozhodnutí hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek zvolený za Starosty a nezávislé, který upozorňuje, že by kraji chyběly peníze potřebné zamýšlené projekty. Ideálním rozložením dotací by podle Kulhánka bylo rovnoměrné rozložení třiatřiceti procent pro každý ze tří regionů. „Karlovarský kraj svůj systém rozdělení peněz přibližně na třetiny opřel o tvrdá data a řídil se přitom metodikou vycházející z principů stanovených Ministerstvem pro místní rozvoj,“ připomíná svůj původní návrh Petr Kulhánek. Ten už dříve na sociálních sítích komentoval, že jedině tak získá Karlovarský kraj možnost posunout se vpřed.

Ministerstvo životního prostředí ale zacházelo s odlišnou kalkulací. Částka 6,3 miliardy korun určená pro Karlovarský kraj podle něj činí v přepočtu 21 tisíc korun na osobu. Podle takových propočtů vychází dotace pro Karlovarský kraj nejvýhodněji. Ústecký kraj totiž získá 19 tisíc a Moravskoslezský kraj dokonce jen něco málo přes 15 tisíc korun na osobu.

Kulhánek se ale ohradil právě proti stylu, kterým se peníze rozdělovaly. „Při rozdělení alokace mezi uhelné regiony není možné vycházet z rozlohy kraje a ani počtu obyvatel. Míra potřebnost transformace je v každém kraji jiná. Navíc některé regiony jsou dnes již v podstatě transformované, naproti tomu náš kraj změna struktury ekonomiky teprve čeká,“ říká hejtman.

Přesvědčit důležité orgány o změně rozdělení dotací teď bude mít Karlovarský kraj ještě při jednání s náměstky ministrů pro životní prostředí a místní rozvoj. To bude předcházet čtvrtečnímu jednání Podvýboru pro regiony v transformaci.

Zobrazeno 188 krát
Naposledy upraveno: st., 5. květen 2021 12:35
Dominik Hron

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste