Tereza Bandžuchová

Tereza Bandžuchová

pá., 1. květen 2020 13:46

Kdo byl tajemný Nostradamus

Miguel de Notre-Dame (častěji zmiňován jako „Nostradamus“) je bezesporu s babou Vangou jedním z v současnosti nejznámějších věštců a proroků. Podle jeho příznivců se mu podařilo ve svém spise „Les Prophéties“ předpovědět mnohé historické události, například objevení teorie relativity, abdikaci císaře Viléma II. nebo druhou světovou válku. Kdo byl muž, co tohle všechno dokázal? A opravdu tyto věci předpověděl?
Míla Linc je knihovník Městské knihovny v Praze, autor více než čtyřiceti povídek a knih a jeden z mnoha známých představitelů české fantasy scény. Mezitím stíhá ještě každoročně pořádat CONiáše, jeden z největších conů u nás, kde se setkávájí fanoušci sci-fi a fantasy, s bohatým doprovodným programem. Nejen o jeho bezesporu zajímavé práci, ale i o pořádání CONů v časech koronavirových a jeho spisovatelských začátcích jsme si na následujících řádcích povídali.
ne., 15. březen 2020 11:05

Vzpomínka na sira Terryho Pratchetta

Při tom všem, co se tento rok děje, se trochu pozapomíná na výročí významných osobností. A přestože Terry Pratchett, který právě před pěti lety podlehl Alzheimerově chorobě, by se za takovou "významnou osobnost" nejspíš sám neoznačil, čtenáři sami ho dozajista pasovali na jednoho z největších spisovatelů současnosti.
Švédská firma Tobii je patrně nejznámějším výrobcem přístroje, který umožňuje ovládat počítač pomocí sledování očí . Přestože se svým posledním produktem míří spíše na komunitu počítačových hráčů, její předchozí výrobky pomohly hendikepovaným lidem s omezenou funkčností rukou. Jedním z vlajkových produktů starší generace je Tobii PCEye Go, který jsem měla tu čest vyzkoušet na vlastní oči.
Nejspíš každý už alespoň jednou v životě slyšel o Simpsonových. Ikonické žluté postavičky jsou na obrazovkách už více než 30 let, za tu dobu vzniklo 665 dílů a stále se točí další. Některým epizodám se nevyhnuly ani konspirační teorie, podle nichž v nich tvůrci seriálu předpověděli budoucnost. Níže jsem některé takové „předpovědi“ rozebrala a ukázala, proč na nich není nic nadpřirozeného.