Tereza Hrubá

Tereza Hrubá

Záměr samostatného projektu, jehož součástí jsou čtyři články vložené do systému se stejným štítkem tereza hruba samostatny projekt. NA POKOJI NÁS BYLO OSM, VŠICHNI SI MYSLELI, ŽE ZEMŘOU, ŘÍKÁ VYLÉČENÁ PACIENTKA  VYVÁŽENÁ STRAVA A MÉNĚ STRESU. I TAK SE DÁ BOJOVAT PROTI PŘÍCHODU RAKOVINY  PROTI RAKOVINĚ BOJUJÍ I MÝTICKÉ AMAZONKY  KROK ZA KROKEM V MAMOLOGICKÉ ORDINACI. DESET MINUT, KTERÉ MOHOU ZACHRÁNIT LIDSKÝ ŽIVOT
Emílie Janošková si ve svých 43 letech úspěšně prošla onemocněním rakoviny prsu a v tomto rozhovoru popisuje, jak probíhá celková léčba a s čím vším se během toho žena musí vyrovnat. Ať už je to volba mezi alternativním či odborným přístupem k nemoci, ztráta vlasů či ztráta prsu. Pokud bychom se podívali na data Světové zdravotnické organizace (WHO) u konkrétních pacientů, tak zjistíme, že v roce 2018 bylo zaznamenáno celkem 2 088 849 případů karcinomu prsu po celém světě.
Rakovina prsu je v České republice jedním z nejčastějších nádorových onemocnění ženské populace a podle slov Petry Steyerové, lékařky a taneční terapeutky, jím ročně trpí zhruba 7000 žen s tím, že tento počet každým rokem o něco málo stoupá. U tohoto typu onemocnění dochází k nadměrnému, a hlavně nekontrolovatelnému množení buněk, a právě díky ztrátě kontroly, kterou tělo běžně nad buňkami má, pak dochází ke vzniku nádoru.
V dnešní době na nás ze všech stran proudí informace o všem možném i nemožném. Máme aplikace, které nám říkají, jaké pít víno, kam si zajít na snídani, zda jsou naše kosmetické produkty testovány na zvířatech a pak jsou tady ty, které sledují ženský menstruační cyklus a pomocí upomínky ženám dávají každý měsíc vědět o tom, že by měly provést samovyšetření prsu. Tyhle aplikace ale nejsou jediné, které dnes pomáhají rozšířit povědomí o prevenci.
Rodinný dům v Ostravě Třebovicích se může jevit jako perfektní místo pro rodinu s dětmi, opak je ale pravdou. Každý týden se tady vystřídá několik pacientek, které jdou na preventivní vyšetření prsou. Nachází se zde totiž Mamocentrum Femina, které poskytuje klinická vyšetření se stanovením pravděpodobného rizika vzniku nádorového onemocnění.
ne., 14. duben 2019 21:07

Ostrava myslí i na vinaře

Ostrava – V posledním roce se v hlavním městě Moravskoslezského kraje doslova roztrhl pytel s akcemi pro milovníky vína. Pozadu nezůstaly ani nové podniky, které obyvatelům Ostravy nabízejí víno z různých koutů světa. Na své si tak už nepřijdou jen pivaři, ale i lidé, kteří mají zalíbení v lahodném nápoji z hroznů. Nejbližší akcí je Májová degustace vín, která se bude konat v květnu v kavárně Pant.
Je běžné, když si mladí lidé zakládají vlastní firmy a značky. Právě jedna taková mladá firma vznikla i v Opavě. Motivaci naruby založila mladá studentka Audiovizuální tvorby na Slezské univerzitě v Opavě Dominika Ratajová. Původně to byl jen takový vtip, reakce na všechny motivační nápisy, které nás v poslední době obklopují, ale nakonec se z toho vyklubal fenomén, který si zamilovali nejen studenti.
pá., 31. březen 2017 20:52

Poběžme za dobrou věc i pro zábavu

Ostrava – 22. dubna se rozsvítí centrum Ostravy, kde se poběží už čtvrtý ročník NIGHT RUNU. Celý den bude na Masarykově náměstí probíhat bohatý program, který zahrnuje i různé druhy závodů. Pokud tedy nepatříte mezi nejlepší běžce, můžete se přihlásit i jako rodina, nebo zapojit pouze své děti či mladší sourozence.
Minulý čtvrtek se v Olomouckém Artum Centru představila irská kapela s názvem The Led Farmers. Olomouc byla jednou z posledních zastávek, které měla kapela naplánované během jejího turné po České republice. Mimo Olomouc navštívili také Prahu, Ostravu, Liberec či Beroun. Kapela pocházející z Irska ve složení – Brandon „Dog“ Walsh (bendžo), Ross O’Farrell (basa), Glenn Malone (bicí) a Shay Long (kytara), hrající folkrockové skladby, vyvolává pozitivní ohlasy nejen v rodném Irsku.
Hochfilzen – Boj o medaili až do poslední chvíle. Tak vypadala dnešní štafeta žen, která nakonec skončila ve prospěch německé sestavy v podobě Vanessy Hinzové, Maren Hammerschmidtové, Franzisky Hildebradové a Laury Dahlmeierové.
Strana 1 z 2