Tomáš Vojkovský

Tomáš Vojkovský

čt., 4. červen 2020 01:56

ZÁMĚR: Starostové a média

1) CÍL PROJEKTU: Cílem mého projektu bylo zmapovat a přiblížit fungování a vztahy mezi starosty na Slovácku a regionálními médii. Běžně se v médiích setkáváme s vyjádřeními politických ikon České republiky k událostem nejrůznějších typů, od budování dálnic, přes schvalování rozpočtu až po současnou koronavirovou krizi. Chtěl jsem proto formou článků přiblížit, jak vypadá politická žurnalistika v mikroregionu, jež je mi blízký a mám s touto formou žurnalistiky osobní empirickou zkušenost.
Jan Pášma působil před nástupem na pozici mluvčího Městského úřadu v Uherském Hradišti ve zlínském AZ rádiu, které je dnes již známé jako rádio Rock Max a také jako redaktor MF DNES. Moc šancí si při konkurzu na svou současnou pozici nedával, přesto jej však vyhrál a již devět let působí na Městském úřadě v Uherském Hradišti.
čt., 4. červen 2020 00:27

Starostové vs média na Slovácku

V rámci větších mediálních institucí České republiky se, co se politiky týče, obvykle potýkáme při čtení rozhovorů a vyjádření k různým událostem s významnými osobnostmi české politické scény. Jak ale vypadá žurnalistická spolupráce s politiky na regionální úrovni? A co řeší v rozhovorech s lokálními médii starostové menších obcí nejčastěji? Sám jsem strávil pár měsíců v roli regionálního redaktora a v následujícím textu se pokouším nastínit a okomentovat, jak náš denní chleba v rámci „politické“ žurnalistiky vypadá.
Ve Slováckém deníku působí Pavel Bohun již 16 let. Posledních 12 let zastává pozici šéfredaktora. Před nástupem do redakce byl externím dopisovatelem a již od střední školy psal fejetony a básně. Než se vydal za svým snem stát se novinářem, pracoval v designerském centru v Dolním Němčí. I v časech práce pro Baťu však přispíval do firemních novin. V roce 2004 se musel rozhodnout, co dál se životem, jelikož u Bati končil. Volba stát se redaktorem byla pro Bohuna poměrně jasná a z dlouholetého koníčku se tak po absolvování pohovoru stala práce. V průběhu své novinářské praxe se rozhodl doplnit si vzdělání a absolvoval na Univerzitě Palackého studium žurnalistiky. 
Jozef Bazala působí ve funkci starosty Starého Města od roku 2006. Již předtím se však na místní samosprávě podílel jako místostarosta. Od roku 2002 je členem KDU-ČSL, za které hodlá v příštích volbách kandidovat na post senátora. Na Slovácku není známý jen svou politickou kariérou, ale rovněž jako významný folklorista, který vedl známý místní soubor Dolina.
V posledních letech se z dílny stanice BBC pravidelně pouští do světa seriál Peaky Blinders, inspirovaný skutečným gangem z Birminghamu 20. století. V Olomouci se před nedávnem objevil bar nesoucí název právě této TV show. Majitelem nového podniku je Martin Jelínek, který si doposud otevřel jen Kafe Na Střelnici a ke svému baru se dostal téměř čirou náhodou. Přestože podnik zařizoval rychle a spousty úprav dělá za pochodu, ničeho zatím nelituje.
Ve světě se dějí hrůzné věci, často končící úmrtím nevinných. Jsou odpůrci i zastánci střelných zbraní. V USA je možnost dostat se k nim poměrně snadná, v Británii nemůžete na veřejnosti nosit ani nůž a pistole smí nosit jen někteří policisté. Jak je to ovšem se střelnými zbraněmi v rukou veřejnosti u nás? A jak probíhá získání zbrojního průkazu? Na tyto i další otázky odpověděl mladý myslivec Lukáš Jankových.
út., 23. duben 2019 18:34

Lesy u Plzně zachvátil požár

Plzeň, Chotíkov – O Velikonocích se začal v odpoledních hodinách od severního okraje Plzně šířit rozsáhlý požár. V čase požáru hasiči vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu a požádali občany, aby se vyhnuli cyklostezkám a pěším trasám v lese pod vrchem Krkavec. "Do akce byl nasazen i dron Správy informačních technologií města Plzně, který pořizuje záběry termokamerou. Díky tomu pomáhá odhalovat skrytá ohniska a mapovat velikost plochy požáru,“ uvedl mluvčí hasičského sboru Petr Poncar. Starostka Chotíkova uvedla, že místní mají zavírat okna, jelikož je kouř hodně cítit. Plocha požáru se pohybovala okolo šesti hektarů. Vzhledem k jeho rozsahu musel kromě dvaceti jednotek hasičů zasahovat i vrtulník s bambivakem, který na plameny shazoval vodu. Předběžná škoda činí zhruba 900 tisíc korun. Příčina požáru je stále v šetření.
Česká republika – V průběhu velikonočních svátků zkontrolovali policisté přes 35 000 vozidel. Celkovově se událo 937 dopravních nehod, při kterých zemřelo šest lidí.  "I přesto, že Policie ČR předem upozorňovala na chystané kontroly, zjistila celkem 5643 dopravních přestupků. Nejčastěji řidiči porušovali rychlostní limity, nebyli za jízdy připoutáni bezpečnostním pásem, či neměli v pořádku technický stav vozidla," uvedla mluvčí policie Hana Rubášová. Šéf dopravní policie Tomáš Lerch doufal, že pokud budou policisté na silnicích více vidět, budou se chovat ukázněněji. "Český řidič je šikovný, ale zároveň velmi neohleduplný a podceňující vlastní bezpečnost," uvedl Lerch pro ČT24. Z kontrolovaných řidičů bylo 104 pod vlivem alkoholu a 35 pod vlivem návykových látek, z toho 61 podnapilých způsobilo dopravní nehodu, což je o sedm méně dopravních nehod způsobených podnapilými řidiči, než tomu bylo loni.
Frýdek-Místek - Matěj Musil působí jako basketbalový trenér šestým rokem a už teď se může pochlubit například půlročním působením v maltézském sportovním středisku Ta' Qali, kde si přičichl k jejich basketbalové reprezentaci. Jako hráč trávil na hřišti čas od svých pěti do sedmnácti let, kdy se při zápase zranil a přetrhal si vazy a meniskus v koleni. Roli trenéra si zkusil ještě před zraněním, po něm už to byla jediná možnost, jak u basketbalu zůstat. To, že mu role trenéra sedí, dokazují jeho výsledky s týmem BK Snakes Frýdek-Místek. Jak se dozvíte v následujícím rozhovoru, trénování ovšem není jen o sportu.
Strana 1 z 3