pá., 22. březen 2024 11:27

Astronomické první jarní dny jsou už tady. Jaké jsou jejich zdravotní benefity?

I jedna procházka vám přinese spoustu zdravotních benefitů, navíc budete mít radost z kvalitně stráveného času I jedna procházka vám přinese spoustu zdravotních benefitů, navíc budete mít radost z kvalitně stráveného času Zdroj: Pixabay
O blahodárném vlivu slunce a přírody už není s dnešními výzkumy žádný pochyb. První jarní dny vyloženě lákají ven a proč tak nevyužít například velikonočních svátků a nevyrazit do přírody. A nemusíte hned vyrážet do národních rezervací, dobře postačí příroda ve vašem okolí a možná se budete divit, co všechno máte nablízku. A co vám to přinese? Možná zjistíte, že jedna procházka byla lepší než deset doktorů.

Zdraví očí
Krátkozrakost se v poslední době stává čím dál více rozšířeným problémem, u kterého odborníci očekávají ještě ohromný nárust v budoucnu. Co ji ale způsobuje? Může se jednat o genetické vady, ale častou příčinou jsou také vnější faktory, dlouhý čas strávený čtením a samozřejmě také obrazovky, které jsou denní rutinou jak ve škole, v práci tak ve volném čase. Nově ale zjišťujeme, že zásadní pro zrak je také hladina neurotransmiteru dopaminu. Rada tedy zní: čerstvý vzduch a přírodní prostředí. Studie totiž ukázala, že pokud se čas strávený v přírodě zvýší z méně jak 5 hodin týdně na více než 14 hodin týdně, pravděpodobnost výskytu krátkozrakosti klesne o 1/3.

Psychika
Již zmíněný dopamin je vedle několika dalších chemických látek v naší nervové soustavě zodpovědný za stav naší psychiky. Přináší rychlé a intenzivní uspokojení a často je spojován také se sociálními sítěmi. Na těch se stáváme závislí právě díky jednoduše dostupné dávce dopaminu, kterou z nich získáme. Pobyt venku a na přímém slunci zvedá hladinu dopaminu, bonusem je, že zároveň zvedá hladinu i dalších „hormonů štěstí“, například serotoninu. Ten se projevuje dlouhodoběji než je tomu u dopaminu, tedy není prudkým „nakopávačem“, ale má za následek pozitivní myšlení a dobrou náladu celkově. Připojte k pobytu venku meditaci nebo sport a váš chemický koktejl štěstí je bezchybný.

Imunita
Nejen neustále zmiňovaný vitamin C, ale také často opomíjený vitamin D se podílí na vaší imunitě. Vedle toho je nepostradatelný pro kosti, zuby nebo třeba správnou funkci svalů. Vystavení slunci na pouhých 10 minut párkrát do týdne má vliv na náš imunitní systém stejně jako na zmiňovaný psychický stav. Psychosomatika má klíčovou roli zejména ve stádiu těsně před nemocí, které doprovází škrábání v krku, nateklé uzliny a jiné často individuální příznaky. V tomto období je velmi narušena imunita, člověk není ještě nemocný, ale není ani zdravý. Na tento stav našli léčbu v Japonsku. „Forest bathing“ bychom mohli volně přeložit jako obklopení se lesem, lesní terapie. Principem je trávit čas v lese, dívat se kolem sebe, naslouchat, cítit a nechat se vést svými smysly. Všudypřítomná zelená, typická lesní vůně a další faktory mají vliv na hladinu stresu, který náš imunitní systém významně ovlivňuje. Lesní terapie má podle Association of Nature and Forest Therapy (ANFT) blahodárný vliv na imunitní systém, kardiovaskulární a dýchací soustavu. Studie ukazují že pár minut strávených v lese může výše zmíněné příznaky začínající nemoci zastavit právě díky redukci kortizolu (stresového hormonu), snížení krevního tlaku a stimulaci části nervové soustavy zodpovědné za relaxaci.

Alergie a autoimunitní onemocnění
Letošní rok přinesl sezónu alergií ještě dřív, než jsme zvyklí. Nárust alergií i autoimunitních onemocnění vysvětlili finští vědci výzkumem. Jeho výsledky ukázaly, že mikrobiom v lidském těle a na lidské pokožce se mění v závislosti na prostředí, v němž žijeme. Stěhováním do měst ale také využíváním krajiny rychle klesá diverzita v našem okolí a tím klesá také různorodost organismů v našem těle. Právě ty mají na starost imunitní systém a to, jak naše tělo zpracovává například alergeny pylu nebo zvířecí srsti. Kvůli trendu urbanizace klesá populaci styk s přírodou, který je zásadní pro tvorbu tohoto mikrobiomu, alergie a autoimunitní onemocnění jsou tak na vzestupu. Vyrazte proto do přírody vždy, když k tomu bude příležitost.

Zobrazeno 152 krát
Naposledy upraveno: pá., 22. březen 2024 22:39

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste